• Olita,
  • Rita,
  • Vita
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Jautājam speciālistam. Ko darīt ar iepelējušu maizi?

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
BB.LV 14:32, 28.09.2022

Iepērkos reizi nedēļā, jo biežāk uz veikalu netieku. Dzīve iemācījusi nebūt izšķērdīgam. Esmu redzējis kā tēvs nedaudz iepelējušu maizi (tieši pelējuma vietu) nogriež un lieto uzturā un par savu veselību nesūdzas. Bet tagad klausos, ka pelējuma sēne ir bīstama veselībai. Vai tas atbilst patiesībai?

Arnolds


Publicitātes foto.

Taisnība, ja sākusi pelēt maize, to vajag izmest! Turklāt iepelējušu maizi nedrīkst ēst ne cilvēki, ne dzīvnieki. Daudzi uzskata, ka to pelējumu ir vienkārši nokasīt, nogriezt, lai apēstu atlikušo, taču tā nevajag darīt.

Pelējušu maizi ēst nedrīkst, arī izgriežot pelējuma skartās vietas. Jo pelējuma skartās vietas ir tikai aisberga redzamā daļa - porainie pārtikas produkti var būt piesārņoti zem virsējās kārtas. Lietot pārtikā šādus produktus ir bīstami, pelējums var saturēt indīgas vielas, kuras ražo noteiktas pelējuma sēnītes, kas atrodamas, galvenokārt, uz graudu un riekstu kultūraugiem. Daži pelējuma veidi var izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas un elpošanas problēmas.

Pelēšanai visvairāk ir pakļauta sagrieztā maize, jo, palielinoties gaisa piekļūšanai atsevišķām šķēlēm, arī pelējuma sporas maizē var nokļūt no netīriem griezēju nažiem. Pelējums bieži vien izplatās arī maizes plīsumos un sānos. Labāk maizi mājās neturēt tirdzniecības iepakojumā, bet pārlikt maizes kastē.

Speciālisti atzīst, ka noteikta veida pelējuma sēnītes ir ne vien kaitīgas, bet arī kancerogēnas - var sekmēt ļaundabīgā audzēja veidošanos. Proti, dažas pelējuma sēnīšu sugas ir īpaši bīstamas, jo spējīgas izveidot un izdalīt daudz vielmaiņas produktu - sēnīšu toksīnus jeb mikotoksīnus, no kuriem daži ir ļoti toksiski, piemēram, aflatoksīni ir spēcīgas aknu indes, kas var izraisīt aknu nekrozi, un ir ļoti kancerogēnas.

Ir skaidrs, ka maize ir produkts, kurš nav paredzēta ilgstošai uzglabāšanai. Baltmaize un maizes izstrādājumi, kuru sastāvā ir klijas un dažādas sēklas sāk ātrāk pelēt. Tas tāpēc, ka piedevas piesaista vairāk ūdens un līdz ar to arī rada labvēlīgākus apstākļus pelējuma attīstībai. Toties rudzu maize pelē mazāk, jo pelējuma rašanos aizkavē maizes skābums. Ko varat darīt mājās? Lai mājas apstākļos pasargātu maizi no pelējuma, tā jāglabā viegli mazgājamā, tīrā, noslēgtā, sausā traukā vai maizes kastē, kas nodrošina gaisa apmaiņu. Maizes kaste var būt gan no koka, gan māla, gan plastmasas. Savukārt šķēlēs sagrieztu maizi visilgāk var uzglabāt ledusskapī.

Atbildēja Pārtikas un veterinārais dienests

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Ar ko jārēķinās «cepinoties» solārijā?

Mūsu klimata apstākļos bieži nesanāk izbaudīt saulainas dienas un tās trūkums izraisa melanholiju vai pat depresiju. Tāpēc daudziem solārijs ir alternatīva kompensēt saules trūkumu un uzlabot garastāvokli. Pēc lasītājas lūguma tapis šis raksts, doties vai nē uz solāriju. Kopā ar dermatoloģi Gerdu Pētersoni noskaidrosim, kādas sekas ādas veselībai var atstāt mākslīgais iedegums un vai brūnais ādas tonis ir tā vērts, lai eksperimentētu ar veselību?

Veselība Holesterīns – labais vai sliktais? Atšifrējam analīzes

Visvairāk aprunātais medicīnas termins – holesterīns. Un, jo vairāk mēs par to dzirdam, jo mazāk saprotam. Šajā jautājumā informācijas gūzma galīgi sajaukusi prātus. Kas tad īsti ir holesterīns?
Eksperts – kardiologs, medicīnas zinātņu doktors, profesors Jurijs Vasjuks.

Veselība Trešdien reģistrēts 541 Covid-19 gadījums un ziņots par mirušo (+INFOGRAFIKA)

Aizvadītajā diennaktī Latvijā kopumā reģistrēts 541 jauns inficēšanās ar Covid-19 gadījums un saņemta informācija par viena ar šo vīrusu inficēta pacienta nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Veselība Pagājušajā nedēļā stacionēti divi cilvēki, kuriem konstatēta gripa

Aizvadītajā nedēļā Latvijā saņemti ziņojumi par diviem stacionētiem pacientiem, kuriem laboratoriski apstiprināta gripa, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati.

Lasiet arī

Sabiedrība Kāpēc Latvija kļūst par trešās pasaules valsti? 5 mīti par Latvijas ekonomiku

Ar katru dienu Latvijas iedzīvotāji kļūst arvien nabadzīgāki. Mūs aicina taupīt, ciešāk pievilkt jostas, skaidrojot notiekošo ar visai dažādiem iemesliem. Bet vai tie ir patiesie iemesli? Vai arī tie ir tikai mīti? Un kādas ir prognozes tuvākajai nākotnei?

Pasaule ISW: Krievi zina, ka nespēs liegt Ukraiņiem šķērsot Dņepru

Krievi zina, ka nespēs liegt Ukrainas bruņotajiem spēkiem šķērsot Dņepru, vēsta ASV Kara studiju institūts (ISW).

Sabiedrība Tavars: Jāmeklē risinājumi, kā stiprināt tautsaimniecību

Turpinot darbu pie jaunās valdības deklarācijas projekta, jāmeklē rsinājumi, kā stiprināt tautsaimniecību, intervijā Latvijas Radio sacīja politiskā spēka "Apvienotais saraksts" (AS) frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars.