• Estere,
  • Hermīne
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Jautājam speciālistam. Vai drīkst lietot medikamentus pēc termiņa beigām?

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 15:30, 21.09.2022


Nupat izšķiroju savu mājas aptieciņu. Atklājās, ka daudziem medikamentiem beidzies derīguma termiņš. Vēlos jautāt, ko ar tiem iesākt, kā pareizāk utilizēt? Varbūt ziedes, krēmus vai pretsāpju zāles vēl var lietot kādu laiku pēc termiņa beigām. Vai tomēr labāk ne?

Ilona


Publicitātes foto.

Zāles, kam ir beidzies derīguma termiņš, nedrīkst lietot, jo šo zāļu lietošana var kaitēt pacienta veselībai. Šīs zāles arī nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem vai noskalot kanalizācijā, jo, nonākot vidē, tās var veidot dzīviem organismiem kaitīgas vielas, apdraudēt cilvēku veselību, piesārņot ūdeni un gaisu.

Vairākās aptiekās ir izvietoti speciāli konteineri, kuros iedzīvotāji paši var ielikt zāles, kam ir beidzies derīguma termiņš, vai arī tās var atdot aptiekas farmaceitam. No iedzīvotājiem nederīgos medikamentus pieņem galvenokārt tā dēvētās lielās tīklu aptiekas. Taču – ne visas. Par kartību, kā konkrētā aptiekā tiek savākti nederīgie medikamenti, jāinteresējas pašā aptiekā. Farmaceits var informēt aptiekas apmeklētājus par drošu veidu, kā no nederīgiem medikamentiem atbrīvoties. Tādēļ iesakām iedzīvotājiem vērsties tuvākajā aptiekā un jautāt farmaceitam par iespēju nodot nederīgās zāles. Vienlaikus informējam, ka pašlaik farmaceitiskās darbības jomu regulējošajos normatīvajos aktos nederīgu zāļu pieņemšana no iedzīvotājiem un iznīcināšana nav obligāts aptieku pienākums, bet tā ir brīvprātīga un pozitīvi vērtējama aptieku iniciatīva.

Zāļu valsts aģentūra vērš uzmanību, ka pirms nederīgo medikamentu nodošanas aptiekā, tie jāizņem no iepakojuma (kastītes). Tabletes un kapsulas var atstāt blisteros, bet šķidros medikamentus – pudelītēs. Salieciet zāles plastikāta maisiņā un atdodiet farmaceitam vai ievietojiet speciālā konteinerā. Vecos termometrus labāk ievietot atsevišķā maisiņā.

Medikamenti, dzīvsudraba termometri un šļirces tiek uzskatīti par bīstamiem atkritumiem, kas jāsavāc un jāuzglabā atsevišķi no pārējiem, lai tie nenodarītu kaitējumu kādai dzīvai būtnei un nepiesārņotu apkārtējo vidi. Pašvaldības arī savā teritorijā organizē sadzīves bīstamo atkritumu, tajā skaitā arī nederīgo zāļu, apsaimniekošanu, izveidojot un uzturot to savākšanas vietas, tādēļ iedzīvotāji var interesēties vietējā pašvaldībā, vai tajā ir vieta, kur nodot bīstamos atkritumus. Savukārt zāļu ražotājiem, lieltirgotavām un aptiekām saskaņā ar normatīvo aktu prasībām ir pienākums bīstamus atkritumus, tajā skaitā nederīgas zāles, savākt un nodot bīstamo atkritumu apsaimniekotājiem to tālākai utilizēšanai.

Valsts zāļu aģentūra uzsver, ka būtu ieteicams iedzīvotājiem rīkoties atbildīgi un rast iespēju nodot nederīgas un neizlietotas zāles atkritumu apsaimniekotājam atsevišķi no sadzīves atkritumiem.

Atbild Valsts zāļu aģentūra un Nacionālais veselības dienests.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība LPS: Tendences ārpusģimenes aprūpē nav pozitīvas

Jautājumos, kas saistīti ar bērnu ārpusģimenes aprūpi, tendences nav pozitīvas - bērnu skaits tajā tikai palielinās, bet audžuģimenes motivēt par tādām kļūst grūtāk, trešdien pēc Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) Veselības un sociālo jautājumu komitejas sēdes aģentūrai LETA pauda LPS padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte.

Veselība NMPD: Dziesmu svētku laikā līdz šim hospitalizēti vien daži dalībnieki

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā līdzšinējie mēģinājumi un pasākumi no mediķu skatpunkta ir noritējuši mierīgi - hospitalizācija bijusi nepieciešama tikai dažiem bērniem dienā, turklāt pārsvarā tas darīts piesardzības nolūkos, aģentūrai LETA sacīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktora vietniece Māra Dīriņa.

Veselība Kāpēc vasarā ir svarīgi ēst ogas, skaidro eksperte (+VIDEO)

Pirms lietošanas ogas vienmēr īpaši rūpīgi jānomazgā, lai izvairītos no baktēriju vai pesticīdu piesārņojuma.

Veselība SPKC turpina meklēt streptokoka infekcijas uzliesmojuma avotu

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) turpina izmeklēt streptokoka infekcijas uzliesmojuma avotu, aģentūru LETA informēja SPKC pārstāve Ilze Ūdre.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvijas Radio 4 raidīs tikai līdz šā gada beigām

Latvijas Sabiedriskā medija (LSM) valde ir izstrādājusi stratēģiskās prioritātes 2026.-2029.gadam, kas tostarp paredz, ka programma "Latvijas Radio 4 - Doma laukums" krievu valodā piedzīvos strukturālas pārmaiņas un esošajā formātā jeb lineārajā apraidē pastāvēs līdz šī gada beigām, informēja LSM valdes priekšsēdētāja Baiba Zūzena.

Interesanti fakti PTAC: 62% eskalatoru un konveijeru neatbilst būtiskām drošības prasībām

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina pievērst lielāku uzmanību eskalatoru un konveijeru drošai lietošanai, lai novērstu negadījumus.

Sabiedrība Plānotās izmaiņas neskars godprātīgos nodokļu maksātājus

Finanšu ministrija skaidro savu nostāju skaidras naudas kontroles jautājumā.

Sabiedrība Latvijas premjere devusies vizītē uz Ukrainu

Latvijas Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) pēc Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska ielūguma šodien devusies darba vizītē uz Ukrainu.