• Ādolfs,
  • Ilgonis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Bērnu endokrinoloģe: Ģimenēs arvien mazāk gatavo un vairāk pasūta ēdienu

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 19:41, 20.07.2022


Pēc Covid-19 pandēmijas ģimenēs arvien mazāk gatavo, bet biežāk pasūta ēdienu, sacīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu endokrinoloģe Jurgita Gailīte.Komentējot Veselības ministrijas (VM) saskaņošanai iesniegtos grozījumus noteikumos uztura normām izglītības iestāžu izglītojamajiem, viņasprāt, pieļaujamā cukura daudzuma noteikšana skolēnu pusdienu ēdienkartē ir pozitīvi atbalstāms lēmums.

Vienlaikus ne mazāk svarīgs ir arī olbaltumvielu patēriņš, kas pašreizējā bērnu un jauniešu uzturā ir mazinājies. Gailīte norādīja, ka bērnu uzturā prevalē "ātrie" ogļhidrāti, kas sastāv no fruktozes, glikozes, laktozes, līdz ar to iecere iekļaut skolas ēdināšanā kaut kādus gaļas un zivs produktus ir apsveicama. Viņa gan piebilda, ka, runājot par gaļas lietošanu uzturā, ir jāņem vērā arī tās kvalitāte.

"Teiksim, ja tie ir cīsiņi katru dienu, tad tas nav atbalstāms, bet, ja īsts, no gaļas pagatavots ēdiens, tad ir. Šajā gadījumā nav runa par nagetiem vai gaļas pusfabrikātiem, bet gan par no gaļas un zivs gatavotiem ēdieniem. Šobrīd ģimenēs bērni nelieto uzturā zivi, vecāki mazāk gatavo un vairāk pasūta, bet, ja gatavo, tad, izmantojot pusfabrikātus, ko varētu ātri uztaisīt," uzsvēra bērnu endokrinoloģe.

Lai grozījumi noteikumos uztura normām izglītības iestāžu izglītojamajiem veiksmīgi realizētos, Gailīte aicina pievērst uzmanību to izpildei, ņemot vērā, ka nereti uz papīra rakstītais dzīvē neīstenojas. Tāpat būtiski ir, lai ēdinātājs, kas nodrošina ēdināšanu skolās, ar vislabāko sirdsapziņu realizē to, kas rakstīts VM izstrādātajās rekomendācijās. Proti, ēdinātājam ir jāpiedāvā gaļas produkti, piemēram, kotlete vai gaļas sautējums, nevis vieglāki risinājumi - novārīti cīsiņi un uzsildīti "čikennageti", uzsvēra bērnu endokrinoloģe.

Jau ziņots, ka VM saskaņošanai iesniegtie grozījumi noteikumos uztura normām izglītības iestāžu izglītojamajiem paredz, ka tiktu noteikts pieļaujamais cukura daudzums skolēnu pusdienu ēdienkartē.

Saskaņošanai iesniegtie grozījumi paredz pārskatīt pārtikas produktu daudzumu nedēļas ēdienkartē atbilstoši aktuālākajiem veselīga uztura ieteikumiem pirmsskolās un skolās. Tāpat tie nosaka nepieciešamību veikt grozījumus atsevišķos noteikumu punktos atbilstoši pašvaldību un ēdinātāju pārstāvju priekšlikumos minētajam, lai vienkāršotu prasības un padarītu tās saprotamākas un vieglāk izpildāmas, kā arī atsevišķos gadījumos sniegtu iespēju samazināt papildu izdevumus ēdināšanas nodrošināšanai.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Bauskas slimnīcā rindas var sasniegt pat divus gadus

Bauskā uz valsts apmaksātiem doplerogrāfijas izmeklējumiem jāgaida rindā divi gadi, informēja SIA "Bauskas slimnīca" valdes locekle Margarita Epermane.

Veselība Abu Meri cer tikt skaidrībā par nepieciešamajiem e-veselības uzlabojumiem

Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) cer, ka līdz nākamajam gadam izdosies tikt skaidrībā ar nepieciešamajiem e-veselības uzlabojumiem.

Veselība VM rosina nereģistrēt Covid-19 un pērtiķu bakas kā bīstamas infekcijas slimības

Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos valstī un pasaulē, Veselības ministrija (VM) izstrādājusi grozījumus, kas paredz nereģistrēt Covid-19 un pērtiķu bakas kā bīstamas infekcijas slimības.

Veselība Ko visaugstāk vērtē, uzturoties slimnīcā?

Uzturēšanās slimnīcā laikā vecāki un bērni visaugstāk vērtē saprotamu un skaidru komunikāciju - tā norādījuši 90,1% aptaujāto bērnu un 88,8% bērnu vecāku, liecina starptautiskā projekta "VoiCEs" laikā veiktās aptaujas dati.

Lasiet arī

Sabiedrība IZM: skolēns var mainīt otrās svešvalodas izvēli pamatskolas vecākajās klasēs

Apgalvojums, ka skolēns nevarētu iegūt pamatizglītību, mainot otrās svešvalodas izvēli pamatskolas vecākajās klasēs, neatbilst patiesībai, šodien parlamentā uzsvēra Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga, noliedzot publiski izskanējušos apgalvojumus.

Kriminālziņas Dreiliņos atsavināts plašs klāsts narkotiku (+FOTO)

Pagājušonedēļ Valsts policija saņēma informāciju par pļavā novietotu automašīnu ar narkotikām. Aizdomās par šo vielu glabāšanu realizācijas nolūkā tika aizturēta kāda sieviete un nepilngadīgs jaunietis, ziņo Valsts policija.

Sabiedrība Tiek plānota akcīzes celšana alum. Pēc alus darītāju domām - netaisnīgi

Latvijas Alus darītāju savienība iebilst pret plānoto akcīzes nodokļa paaugstināšanu alum, otrdien valdības sēdē sacīja Latvijas Alus darītāju savienības valdes priekšsēdētājs Pēteris Liniņš.

Veselība Jūrmalas slimnīcā trūkst speciālistu - veidojas garas rindas

Speciālistu trūkuma un iekārtu pilnas noslodzes dēļ Jūrmalas slimnīcā veidojas rindas uz izmeklējumiem, informēja SIA "Jūrmalas slimnīca" pārstāve Velta Vasiļevska.