Bērnu rotaļu laukumi – to ietekme uz bērnu attīstību

Veselība
VS.LV 11:27, 23.05.2022

Nav iespējams pārvērtēt bērnu rotaļu nozīmi viņa attīstībā. Mūsdienu bērni aug citādā vidē nekā iepriekšējās paaudzes. Viņiem pieejamas daudzveidīgas tehnoloģijas un informācijas pārbagātība, taču samazinās fiziskās aktivitātes, kas tik svarīgas bērna veselībai un fiziskai attīstībai.

 

Pirmsskolas vecumā, kad spēlēšanās ir galvenā nodarbe, attīstās arī bērna emocionālās, kognitīvās un sociālās prasmes.

Kā radīt priekšnoteikumus harmoniskai un daudzpusīgai attīstībai, nodrošinot bērnam visu, kas tam vajadzīgs?

Bērnu rotaļu laukumi nodrošina attīstību veicinošās aktivitātes savas mājas pagalmā vai dārzā. Un ne tikai - mūsu aizņemtajā pasaulē tā ir iespēja radīt vietu atpūtai gan sev, gan bērniem.

Kāda ir rotaļāšanās ietekme uz bērna attīstību?

Mazuļu un pirmsskolas vecuma bērnu dabiskais stāvoklis ir rotaļāšanās. Tā nodrošina visu, kas bērnam vajadzīgs, lai attīstītos, apgūtu pasauli un veidotu attiecības ar citiem.

Bērnu rotaļu laukums savukārt nodrošina iespēju maksimāli daudz uzturēties ārā, svaigā gaisā, attīstīt spēku, veiklību, pārvarēt bailes un nedrošību.

Kādas aktivitātes nodrošina bērnu rotaļu laukumi?

Pagalmā vai dārzā novietotie bērnu rotaļu laukumi parasti sastāv no mājiņas, ko papildina smilšu kaste, slidkalniņš, rāpšanās siena vai kāpnītes, šūpoles, vingrošanas siena. Atkarībā no bērna vecuma iespējams izvēlēties sākotnējo komplektāciju, ko ar laiku iespējams papildināt ar pirktām vai pašu darinātām rotaļu iekārtām.

Bērnu rotaļu laukumam jānodrošina lielās un smalkās (sīkās) motorikas attīstību. Sīkā motorika attīsta plaukstas un pirktu kustības. Tās ir nelielas, kontrolētas ķermeņa kustības, kuru laikā tiek iesaistīts ierobežotāks skaits muskuļu nekā lielās motorikas gadījumā. Pateicoties smalkās motorikas prasmēm, bērns var noturēt un satvert dažādas lietas.

Lielā motorika - tās ir kustības ar visu roku vai visu ķermeni. Tā ietver lēkšanu, skriešanu, pievilkšanos, kāpelēšanu. Vecākiem svarīgi apzināties, ka smalko motoriku var attīstīt tikai tad, ja lielā motorika ir attīstīta atbilstoši viņu vecumam, tāpēc tik svarīgi iesaistīt bērnu, fiziskās nodarbēs. Smalkās motorikas attīstībai ir nepieciešama pacietība un bērnam speciāli pielāgota vide, kas atbilst viņa attīstības vecumam. To lieliski nodrošina arī attiecīgas aktivitātes bērnu spēļu laukumā.

Rotaļu māja – katra mazuļa sapnis. Tā ir vieta lomu spēlēm, kas attīsta valodu un sociālo pieredzi. Rosina fantāziju. Rotaļu māja ir arī mazuļa privātā telpa, kurā iespējams uzturēties ne tikai saulainā laikā;

Smilšu kaste – spēlēšanās ar dažādiem lieliem un maziem priekšmetiem, to savietošana un atvienošana veicina mazuļa smalkās motorikas attīstību.

Zīmēšanas plaknes – vēl viens aktivitāšu veids smalkās motorikas attīstībai.

Šūpoles – ne tikai trenē bērna vestibulāro aparātu un sekmē smadzeņu darbību, bet arī iepriecina, nomierina un atslābina;

Kāpelēšanas siena – trenē kustību koordināciju;

Balansēšanas rīki – trenē līdzsvaru, veicina loģisko domāšanu un telpisko izjūtu;

Virvju konstrukcijas – attīsta veiklību, fizisko izturību.

Plašs, brīvs zāliena laukums pie bērnu rotaļu laikuma dod iespēju no sirds izskrieties, rīkot sporta spēles vai radīt savu, īpašo rotaļu pasauli, kurai nodoties kopā ar saviem spēļu biedriem.

Regulāras fiziskās un sporta aktivitātes svaigā gaisā stiprina bērna imunitāti, norūda un veicina viņa fizisko un emocionālo veselību, uzlabo sirdsdarbību, augšanas procesus, izturību. Fiziska slodze samazina ķermeņa tauku daudzumu, uzlabo miega kvalitāti, palīdz uzveikt nemieru, stresu un nomāktību. Turklāt aktīvs dzīvesveids jau bērnībā sekmē iespējamību, ka tādu bērns izvēlēsies arī pieaugot.

Iepazīstaties ar bērnu rotaļu laukumu piedāvājumu 220.lv interneta veikalā par lieliskām cenām un katra bērna individuālām vajadzībām.

Apmaksāta publikācija

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība SPKC sniedz padomus talkas dalībniekiem (+VIDEO)

Lai āra darbs sagādātu prieku, jums jāievēro vienkārši noteikumi.

Veselība Latvijā pieaug saslimstība ar garo klepu

Latvijā pieaug saslimstība ar garo klepu, informē Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Veselība Latvijas urologi apgāž mītus par prostatu (+VIDEO)

"Kad nav sūdzību, tas nenozīmē, ka vēzis nevarētu attīstīties".

Veselība Šokējošs atklājums: Latvijā kaitīgi ieradumi meitenēm ir biežāk nekā zēniem

Mūsdienās kaitīgi ieradumi, piemēram, nepietiekama fiziskā aktivitāte, smēķēšana un alkohola patēriņš, meitenēm ir biežāk nekā zēniem, liecina starptautiska pētījuma par skolēnu veselību rezultāti par Latviju, ar kuriem trešdien iepazinās Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija.

Lasiet arī

Sports Ostapenko WTA rangā saglabā desmito pozīciju

Latvijas pirmā rakete Aļona Ostapenko jaunākajā Sieviešu tenisa asociācijas (WTA) rangā saglabāja desmito vietu, bet Darja Semeņistaja par deviņām vietām atkāpās uz 122.pozīciju.

Sabiedrība Saeimas komisijā vērtēs vēl vienu iniciatīvu par iecerēto skolu reformu

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā trešdien, 8.maijā, vērtēs iedzīvotāju iniciatīvu par iecerēto skolu reformu.

Ekonomika Rīgā norisināsies zinātnē balstīto tehnoloģiju nozares konference

Šā gada 16.maijā un 17.maijā Rīgā, konferenču centrā "Fantadroms", notiks zinātņietilpīgo tehnoloģiju nozares konference "Deep Tech Atelier 2024", informē pasākuma organizatori.

Kultūra Kurzemes kultūras programmā šogad apstiprināti 67 projekti

Kurzemes plānošanas reģiona izsludinātajā Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma" projektu konkursā "Kurzemes kultūras programmā 2024" šogad apstiprināti 67 projekti.