Veselības aprūpes darbiniekiem nepieciešamas prasmes mākslīgā intelekta jomā

Veselība
VS.LV 10:01, 07.09.2020

Nesen publicētais “EIT Health” un “McKinsey & Company” ziņojums “Pārveidojot veselības aprūpi ar MI: Ietekme uz darbaspēku un organizācijām” atklāj, ka steidzami nepieciešams piesaistīt, izglītot un apmācīt veselības aprūpes profesionāļus, kas pārvalda datu analīzi, kā arī paaugstināt pašreizējo darbinieku digitālās prasmes.

 

Globālā ekonomika līdz 2030. gadam varētu radīt 40 miljonus jaunu darbavietu veselības aprūpē, taču līdz tam laikam pasaulē pietrūks 9,9 miljoni ārstu, medmāsu un vecmāšu - liecina Pasaules Veselības organizācijas dati.

Atbalsts mākslīgā intelekta izmantošanai varētu palīdzēt mazināt resursu kapacitātes trūkumu gan tagad, gan nākotnē. Saskaņā ar “EIT Health” un “McKinsey & Company” ziņojumu mākslīgajam intelektam ir potenicāls veikt revolūciju veselības aprūpē. Balstoties uz automatizāciju, tas ļautu speciālistiem veltīt vairāk laika pacientu aprūpei un mazāk laika tērēt administatīviem uzdevumiem.

Saskaņā ar Eiropas Prasmju programmu šobrīd vismaz 85% darba vietu ir nepieciešamas kādas digitālās prasmes. Tajā pašā laikā 2019. gadā tikai 56% pieaugušo piemita vismaz pamata digitālās prasmes. Laikā no 2005. līdz 2016. gadam 40% jauno darbavietu bija digitāli intensīvajās nozarēs.

Kuriem veselības aprūpes speciālistiem MI prasmes ir nepieciešamas visvairāk?

Pašlaik veselības aprūpē MI visvairāk tiek pielietots diagnostikā. Tomēr tiek sagaidīts, ka turpmākajos 5-10 gados MI pielietojuma veidu augšgalā būs klīnisko lēmumu pieņemšana – liecina “EIT Health” un “McKinsey & Company” veiktais pētījums.

Piemēram, atbrīvojot 20 vai vairāk procentus no radiologu laika, ko viņi velta apstrādājot procesus un veicot administratīvus darbus, MI risinājumi var ļaut viņiem vairāk pievērsties radioloģijas attēlā redzamajam un tam, kā strādāt ar pacientiem un klīniskajām komandām, lai turpinātu personalizēt un uzlabot aprūpi.

MI var uzlabot diagnostikas ātrumu un vairākos gadījumos arī to precizitāti. 2015. gadā vizuālās atpazīšanas konkursā “ImageNet” algoritmi apsteidza cilvēku vizuālajā atpazīšanā, kļūdu līmenim uzlabojoties no 28% 2010. gadā uz 2,2% 2017. gadā. Salīdzinājumam tipisks cilvēka kļūdu līmenis ir aptuveni 5%.

Arvien vairāk un vairāk uz MI balstītu risinājumu nāk no jaunās Eiropas. Piemēram, projektu “Mākslīgajā intelektā balstīta intelektuālā īpašuma analīzes platforma jaunu zāļu atklāšanai” īsteno Latvijas konsorcijs, kuru veido Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultāte un Latvijas jaunuzņēmums “Semantic Intelligence”, kā arī atbalsta Rīgas Stradiņa universitātes “EIT Health” pārstāvniecība. Konsorcijs izstrādā tehnoloģiju, kas var palīdzēt farmācijas un pētījumu līgumorganizācijām paātrināt zinātniskās pētniecības procesu zāļu izstrādes agrīnos posmos, kad komerciālu lēmumu pieņemšanai ir kritiski svarīgi ātri un precīzi analizēt milzīgas datu plūsmas. Šī projekta īstenošanai Latvijas konsorcijam tika piešķirts arī “EIT Health” Reģionālās inovāciju shēmas (RIS) atbalsts inovāciju jomā.

“Mākslīgajam intelektam ir galvenā loma veselības aprūpes nākotnes veidošanā. Rīgas Stradiņa universitāte kopā ar “EIT Health” pastāvīgi strādā, lai palīdzētu un atbalstītu jaunos talantus, kas izstrādā veselības aprūpes inovācijas, tai skaitā uz MI balstītus risinājumus. Mēs patiesi ticam, ka ar mākslīgā intelekta palīdzību ārstēšana un diagnostika var būt daudz rūpīgāka, efektīvāka un precīzāka. Tas ir arī jautājums par veselības aprūpes sistēmu ilgtspēju,” teica Baiba Pētersone, “EIT Health” programmas vadītāja Rīgas Stradiņa universitātē.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!


ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība SPKC sniedz padomus talkas dalībniekiem (+VIDEO)

Lai āra darbs sagādātu prieku, jums jāievēro vienkārši noteikumi.

Veselība Latvijā pieaug saslimstība ar garo klepu

Latvijā pieaug saslimstība ar garo klepu, informē Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Veselība Latvijas urologi apgāž mītus par prostatu (+VIDEO)

"Kad nav sūdzību, tas nenozīmē, ka vēzis nevarētu attīstīties".

Veselība Šokējošs atklājums: Latvijā kaitīgi ieradumi meitenēm ir biežāk nekā zēniem

Mūsdienās kaitīgi ieradumi, piemēram, nepietiekama fiziskā aktivitāte, smēķēšana un alkohola patēriņš, meitenēm ir biežāk nekā zēniem, liecina starptautiska pētījuma par skolēnu veselību rezultāti par Latviju, ar kuriem trešdien iepazinās Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija.

Lasiet arī

Sabiedrība Viens no saspīlējuma iemesliem sabiedrībā ir sociālās atmiņas jautājumi

Viens no galvenajiem saspīlējuma iemesliem Latvijas sabiedrībā ir vairāki sociālās atmiņas jautājumi, piemēram, par Otro pasaules karu un padomju okupāciju, norādīts Kultūras ministrijas (KM) sagatavotajā Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības plāna 2024.-2027.gadam projektā.

Pasaule Pasaules dabas fonds: Jau viena trešdaļa Baltijas jūras ir mirusi

Baltijas jūra ir sliktā ekoloģiskā stāvoklī un nepieciešama nekavējoša rīcība vides uzlabošanai, pēc aprīļa izskaņā Rīgā notikušās Baltijas jūras vides aizsardzības komisijas (HELCOM) ministru sanāksmes šādu paziņojumu izplatījis Pasaules dabas fonds (WWF).

Sabiedrība Pirmdien daudzviet ilgstoši līs

Jaunā nedēļa sāksies ar lietainu un salīdzinoši vēsu laiku, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Sports Ungārijas un Slovēnijas hokejisti atgriežas augstākajā divīzijā (VIDEO)

Ungārijas un Slovēnijas vīriešu hokeja izlases sestdien nodrošināja atgriešanos pasaules čempionāta augstākajā divīzijā.