• Anrijs,
  • Arkādijs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Augstskolu likumā precizēs tiesību normas par akadēmisko ētiku un godīgumu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 16:53, 21.05.2025


Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas trešdien pirms pirmā lasījuma atbalstīja grozījumus Augstskolu likumā, kas regulēs akadēmiskās ētikas un godīguma jautājumus.



Iepriekš grozījumus Augstskolu likumā par akadēmiskās ētikas un godīguma jautājumiem bija iesniegusi opozīcijas frakcija "Apvienotais saraksts" (AS), tomēr Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija 19.marta sēdē nolēma izstrādāt alternatīvu likumprojektu, ko īstenoja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).

Alternatīvais likumprojekts izstrādāts, lai precizētu Augstskolu likumu atbilstoši šā brīža akadēmiskās brīvības izpratnei un interpretācijai Eiropas augstākās izglītības telpā, kā arī papildinātu Augstskolu likumu ar tiesību normu, kas regulē akadēmiskās ētikas un godīguma jautājumus, likumprojekta anotācijā skaidro IZM.

Grozījumi paredz papildināt Augstskolu likumu ar pantu, kurā noteikts, ka augstākās izglītības iestāde nodrošina akadēmisko brīvību, kas ietver studiju brīvību, pētniecības un mākslinieciskās jaunrades brīvību, mācīšanas brīvību un vārda brīvību.

iecerēts noteikt, ka studiju brīvība aizsargā tiesības iegūt, pilnveidot un nodot zināšanas studējot, kā arī citas Augstskolu likumā un augstskolas satversmē paredzētās studējošo tiesības.

Pētniecības un mākslinieciskās jaunrades brīvība aizsargā tiesības izvēlēties pētniecības tēmas un metodoloģiju, kā arī citas Augstskolu likumā, Zinātniskās darbības likumā un augstskolas satversmē paredzētās studējošo un akadēmiskā personāla tiesības, paredz grozījumi.

Mācīšanas brīvība aizsargā tiesības īstenot studiju un mācību procesu, kā arī citas Augstskolu likumā un augstskolas satversmē paredzētās akadēmiskā personāla tiesības, teikt grozījumos.

Likumā tiks noteikts, ka augstākās izglītības iestāde respektē akadēmisko brīvību, nodrošina studējošo un akadēmiskā personāla tiesības, kā arī akadēmiskās brīvības īstenošanai nepieciešamos apstākļus, ciktāl tas nav pretrunā ar citu personu tiesībām, augstākās izglītības iestādes nolikumu vai satversmi un citiem normatīvajiem aktiem.

Grozījumi likumā paredz, ka studējošie un akadēmiskais personāls savā darbībā ievēro akadēmisko ētiku un godīgumu, kas nodrošina akadēmiskās darbības uzticamību, caurskatāmību, objektivitāti un cieņu pret intelektuālo īpašumu.

Augstākās izglītības iestādes izstrādās akadēmiskās ētikas un godīguma noteikumus, kā arī izveidos koleģiālu institūciju ētikas normu ievērošanas uzraudzībai, sūdzību izskatīšanai un atzinumu sniegšanai par akadēmiskās ētikas pārkāpumiem.

Tāpat grozījumi paredz normu, ka akadēmiskajam personālam ir tiesības izvēlēties studējošo izglītošanas un novērtēšanas metodes, zinātniskās darbības un mākslinieciskās jaunrades tematiku un virzienu.

Augstākās izglītības padomes (AIP) priekšēdētājs Andris Teikmanis vērsa komisijas deputātu uzmanību uz to, ka likumprojektā būtu nepieciešams noregulēt arī mākslīgā intelekta izmantošanas nosacījumus.

Savukārt Rektoru padomes ģenerālsekretārs Jānis Bernāts aicināja jau uz pirmo lasījumu sagatavot priekšlikumus par ombudu jeb koleģiālu institūciju ētikas normu ievērošanas uzraudzībai, sūdzību izskatīšanai un atzinumu sniegšanai par akadēmiskās ētikas pārkāpumiem. Viņš pauda bažas, ka jaunas institūcijas izveidei būs nepieciešams papildu finansējums jau tā ierobežotajos finanšu resursos.

Priekšlikumus otrajām lasījumam varēs iesniegt divas nedēļas pēc Saeimas sēdes, kurā izskatīs grozījumus Augstskolu likumā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Latvijā 42% iedzīvotāju atvaļinājuma laikā nācies pildīt darba pienākumus

Latvijā 42% iedzīvotāju atvaļinājumā ir nācies pildīt darba pienākumus, pieslēdzoties darbam attālināti, aģentūru LETA informēja bankā "Citadele", atsaucoties uz bankas veiktās aptaujas datiem.

Sabiedrība Sestdien dažviet Latvijā iespējams pērkona negaiss

Sestdien dažviet Latvijā iespējams pērkona negaiss, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi.

Sabiedrība Satiksmes ministrija plāno likvidēt AS "Ventas osta"

Satiksmes ministrija (SM) plāno likvidēt AS "Ventas osta", liecina Tiesību aktu portālā (TAP) publicētais rīkojuma projekts.

Lasiet arī

Interesanti fakti Latvijas studentu skaits līdz 2050.gadam varētu samazināties par ceturtdaļu

Pie esošajām demogrāfijas tendencēm 2050.gadā Latvijas studentu skaits samazināsies par 25%, prognozē Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).

Sabiedrība ISMA šoziem pieteikušies vairāk nekā 400 topošie studenti

Ziemas uzņemšanā visvairāk studēt gribētāju tradicionāli ir uzņēmējdarbības vadības programmā, bet atsaucība ir arī Informāciju tehnoloģiju programmai. Var prognozēt, ka daudzi no jaunajiem studentiem izvēlēsies studēt Bezpilota sistēmu programmēšanas novirzienu.

Sabiedrība Studējošo skaits Latvijas augstākās izglītības iestādēs pieaudzis par 1%

Studējošo skaits šajā akadēmiskajā gadā Latvijas augstākās izglītības iestādēs palielinājies par 1% jeb 773 studējošajiem salīdzinājumā ar iepriekšējo mācību gadu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Sabiedrība Jauns modelis nodrošina Latvijas augstskolām autonomiju un elastību (+VIDEO)

Šāda kārtība veicinās konkurētspēju un atbilstību starptautiskajiem standartiem.