Iepriekš grozījumus Augstskolu likumā par akadēmiskās ētikas un godīguma jautājumiem bija iesniegusi opozīcijas frakcija "Apvienotais saraksts" (AS), tomēr Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija 19.marta sēdē nolēma izstrādāt alternatīvu likumprojektu, ko īstenoja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).
Alternatīvais likumprojekts izstrādāts, lai precizētu Augstskolu likumu atbilstoši šā brīža akadēmiskās brīvības izpratnei un interpretācijai Eiropas augstākās izglītības telpā, kā arī papildinātu Augstskolu likumu ar tiesību normu, kas regulē akadēmiskās ētikas un godīguma jautājumus, likumprojekta anotācijā skaidro IZM.
Grozījumi paredz papildināt Augstskolu likumu ar pantu, kurā noteikts, ka augstākās izglītības iestāde nodrošina akadēmisko brīvību, kas ietver studiju brīvību, pētniecības un mākslinieciskās jaunrades brīvību, mācīšanas brīvību un vārda brīvību.
iecerēts noteikt, ka studiju brīvība aizsargā tiesības iegūt, pilnveidot un nodot zināšanas studējot, kā arī citas Augstskolu likumā un augstskolas satversmē paredzētās studējošo tiesības.
Pētniecības un mākslinieciskās jaunrades brīvība aizsargā tiesības izvēlēties pētniecības tēmas un metodoloģiju, kā arī citas Augstskolu likumā, Zinātniskās darbības likumā un augstskolas satversmē paredzētās studējošo un akadēmiskā personāla tiesības, paredz grozījumi.
Mācīšanas brīvība aizsargā tiesības īstenot studiju un mācību procesu, kā arī citas Augstskolu likumā un augstskolas satversmē paredzētās akadēmiskā personāla tiesības, teikt grozījumos.
Likumā tiks noteikts, ka augstākās izglītības iestāde respektē akadēmisko brīvību, nodrošina studējošo un akadēmiskā personāla tiesības, kā arī akadēmiskās brīvības īstenošanai nepieciešamos apstākļus, ciktāl tas nav pretrunā ar citu personu tiesībām, augstākās izglītības iestādes nolikumu vai satversmi un citiem normatīvajiem aktiem.
Grozījumi likumā paredz, ka studējošie un akadēmiskais personāls savā darbībā ievēro akadēmisko ētiku un godīgumu, kas nodrošina akadēmiskās darbības uzticamību, caurskatāmību, objektivitāti un cieņu pret intelektuālo īpašumu.
Augstākās izglītības iestādes izstrādās akadēmiskās ētikas un godīguma noteikumus, kā arī izveidos koleģiālu institūciju ētikas normu ievērošanas uzraudzībai, sūdzību izskatīšanai un atzinumu sniegšanai par akadēmiskās ētikas pārkāpumiem.
Tāpat grozījumi paredz normu, ka akadēmiskajam personālam ir tiesības izvēlēties studējošo izglītošanas un novērtēšanas metodes, zinātniskās darbības un mākslinieciskās jaunrades tematiku un virzienu.
Augstākās izglītības padomes (AIP) priekšēdētājs Andris Teikmanis vērsa komisijas deputātu uzmanību uz to, ka likumprojektā būtu nepieciešams noregulēt arī mākslīgā intelekta izmantošanas nosacījumus.
Savukārt Rektoru padomes ģenerālsekretārs Jānis Bernāts aicināja jau uz pirmo lasījumu sagatavot priekšlikumus par ombudu jeb koleģiālu institūciju ētikas normu ievērošanas uzraudzībai, sūdzību izskatīšanai un atzinumu sniegšanai par akadēmiskās ētikas pārkāpumiem. Viņš pauda bažas, ka jaunas institūcijas izveidei būs nepieciešams papildu finansējums jau tā ierobežotajos finanšu resursos.
Priekšlikumus otrajām lasījumam varēs iesniegt divas nedēļas pēc Saeimas sēdes, kurā izskatīs grozījumus Augstskolu likumā.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri