• Ziedonis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ārvalstu studenti Latviju izvēlas galvenokārt praktisku iemeslu dēļ

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 09:04, 10.03.2025


Latviju kā studiju vietu ārvalstu studenti biežāk izvēlas praktisku apsvērumu dēļ, bet jaunai kultūras pieredzei un studiju valodas pieejamībai ir mazāka nozīme, liecina Latvijas Stratēģijas un Ekonomikas risinājumu institūta (LaSER) pētījums "Ārvalstu studenti Latvijā: izaugsmes avots?".


Foto: LETA

Latvija kā studiju galamērķis bija primārā izvēle pusei respondentu. Visbiežāk šādu atbildi minēja Āzijas studenti - 65,5%. Turpretim Rietumeiropas studentu vidū šis rādītājs bija uz pusi mazāk - 28,6%.

Visretāk Latviju kā pirmo studiju galamērķi norādījuši studenti no Francijas (14,3%) un Nīderlandes (15,8%). Pētnieki to skaidro ar augsto konkurenci par studijām šajās valstīs. Ārvalstu studenti nereti izkonkurē vietējos, un vietējiem studentiem nākas meklēt studiju iespējas ārpus savas valsts, lai iekļūtu konkurētspējīgā universitātē.

Latvijas popularitāte kā studiju galamērķim ir atkarīga arī no studiju jomas, atzīmē pētnieki. Medicīnas un labklājības programmu studentu vidū Latviju kā pirmo izvēli norādīja 34,6% respondentu. Pētnieki to saista ar spēcīgu konkurenci medicīnas studiju izmaksām Rietumeiropā, kas liek studentiem apsvērt alternatīvas valstis.

Salīdzinot ar 2016.gadu, ir mainījušās ārvalstu studentu prioritātes, izvēloties Latviju kā studiju galamērķi. Tādi faktori kā studiju valodas pieejamība un vēlme pieredzēt jaunu kultūru vairs nav tik nozīmīgi kā agrāk.

Šīs izmaiņas cieši saistītas ar būtisku studiju programmu angļu valodā pieaugumu Latvijas augstskolās, norāda pētnieki. Reaģējot uz pieprasījumu, valsts un privātās augstskolas ir paplašinājušas savu piedāvājumu. Piemēram, Latvijas Universitātē 2016.gadā bija tikai sešas programmas angļu valodā, bet tagad to skaits ir pieaudzis līdz 53.

Angļu valodas pieejamība tagad tiek uztverta kā pašsaprotama priekšrocība, teikts pētījuma ziņojumā.

Savukārt mazāku vēlmi pieredzēt jaunu kultūru pētnieki saista ar praktiskāku pieeju - studentiem arvien svarīgāk kļūst atrast pieejamas dzīvošanas un studiju iespējas, nevis koncentrēties uz emocionāli patīkamām vai ekskluzīvām pieredzēm. Arī droša dzīves vide ir kļuvusi par būtisku faktoru studentu izvēlē.

Vairums ar reputāciju un izglītības kvalitāti saistītie faktori 2024.gadā līdzīgi kā 2016.gadā bijuši būtiski salīdzinoši nelielam studentu skaitam. Piemēram, 2024.gadā pētniecības un izglītības kvalitāti izvēlētajā augstskolā kā svarīgu atzīmējuši 21% respondentu, kas ir par četriem procentpunktiem mazāk nekā 2016.gadā.

Lielākā daļa ārvalstu studentu ir apmierināti ar savu pieredzi Latvijā. Teju 77,4% aptaujāto ir apmierināti vai ļoti apmierināti ar studiju valodu, 70,6% - ar dzīves kvalitāti, ieskaitot dzīvesvietu, ēdināšanu, citus ikdienas aspektus. Ar studiju programmām un mācību procesu ir apmierināti vai ļoti apmierināti 69% respondentu.

56% studentu jūtas apmierināti vai ļoti apmierināti ar sabiedrības toleranci pret citu kultūru pārstāvjiem. 17,7% respondentu ir neapmierināti vai ļoti neapmierināti. Vislielāko neapmierinātību ar sabiedrības attieksmi pauž Ziemeļeiropas studenti (26%). Savukārt Indijas izcelsmes studentu vidū tie ir tikai 12% respondentu.

Aptaujas gaitā studentiem tika lūgts izvērtēt savas asociācijas ar Rīgu un Latviju. Lielākā daļa atzīmē, ka Latvija ir auksta (62%), savukārt Rīga visbiežāk tiek raksturota kā skaista (60%).

Rīgas un Latvijas tēls visvairāk atšķiras attiecībā uz "moderno" un "lauciniecisko" tēlu, kur atšķirība ir attiecīgi 33 un 29 procentpunkti. Tāpat 23 procentpunktu atšķirība novērojama starp asociācijām "jautra", "klusa" un "lēta". Tikai 21% respondentu uzskata, ka gan Latvija, gan Rīga ir "pieklājīgas".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Kā pareizi izvēlēties un lietot motoreļļu, iesaka eksperts (+VIDEO)

Tiek novērota ievērojama interese par hibrīdautomobiļiem un to pārdošanas apjomi pieaug.

Sabiedrība Vīķe-Freiberga: Trampa sarunas ir grotesks izsmiekls diplomātijai

ASV prezidenta Donalda Trampa vadītās sarunas par Krievijas sāktā kara pret Ukrainu izbeigšanu ir grotesks izsmiekls diplomātijai, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja bijusī Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Sabiedrība Brīvdienās brīžiem gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš

Maija pirmajās dienās Latvijā brīžiem būs nokrišņi un bieži pūtīs brāzmains vējš, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Ceļazīmju nomaiņa ar norādēm uz Krievijas pilsētām patlaban nav prioritāra

Ceļazīmju nomaiņa, uz kurām ir norādes uz agresorvalstu - Baltkrievijas un Krievijas pilsētām -, patlaban nav prioritāri risināms jautājums, aģentūrai LETA sacīja Satiksmes ministrijas (SM) pārstāvji.

Lasiet arī

Sabiedrība Jauns modelis nodrošina Latvijas augstskolām autonomiju un elastību (+VIDEO)

Šāda kārtība veicinās konkurētspēju un atbilstību starptautiskajiem standartiem.

Sabiedrība Doktorantūras grants Latvijā ir ap 1000 eiro bruto atalgojums (+VIDEO)

Pretendents vienlaikus nevar būt nodarbināts un saņemt atlīdzību citos projektos.

Sabiedrība ISMA uzsāk darbu pie bakalaura programmas Bezpilota sistēmu inženierijā

Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vienojusies par sadarbību ar Ukrainas augstākās izglītības iestādi Dņipro “Alfred Nobel University” (ANU), lai uzsāktu darbu pie jaunas bakalaura programmas Bezpilota sistēmu inženierijā.

Sabiedrība Jaunieši pēc brīvprātīgas dienēšanas varētu studēt arī nepilna laika studijās

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) piedāvā finansēt no valsts budžeta līdzekļiem arī nepilna laika studijas jauniešiem pēc brīvprātīgas dienēšanas Valsts aizsardzības dienestā (VAD), liecina noteikumu projekts, kas pieejams Tiesību aktu portālā.