Latvijā tika analizēti sieviešu - autovadītāju braukšanas paradumi, secinot, ka sievietes ir atbildīgas un prasmīgas satiksmes dalībnieces, kuras, salīdzinājumā ar vīriešiem, vairāk ievēro satiksmes noteikumus un piesardzīgāk izvērtē dažādas ceļu satiksmes situācijas. Braukšanas indeksa dati liecina, ka sievietes daudz retāk brauc agresīvi (58% sievietes un 69% vīrieši), tāpat retāk brauc nogurušas (82% sievietes un 88% vīrieši), un daudz retāk sēžas pie stūres reibumā (24% sievietes un 42% vīriešu).
Saskaņā ar Ceļu satiksmes drošības direkcija datiem no visām šī gada janvārī iegūtajām autovadītāja apliecībām 49% ieguva tieši sievietes. Pērn Latvijā kopumā bija reģistrētas gandrīz 400 000 autovadītājas sievietes, veidojot 44% no autovadītāju kopskaita. Lai gan vīrieši pie auto stūres sēžas biežāk nekā sievietes, piemēram, 72% vīriešu norādījuši, ka vada auto katru dienu, kamēr sievietes šādu atbildi sniedz tikai 59% gadījumu, kopumā sievietes daudz atbildīgāk izturas pret ceļu satiksmes noteikumiem.
"Lai gan mūsdienās aizvien ir izplatīti dažādi stereotipi par sievietēm autovadītājām, kas atspoguļojas dažādos jokos un izteicienos, patiesībā statistika liecina par pretējo. Aizspriedumi par sievietēm pie stūres saglabājušies vēl no aizvadītā gadsimta vidus, kad sievietes retāk strādāja algotu darbu un vairāk uzturējās mājās. Darbs un pārvietošanās no darba uz mājām sekmēja arī to, ka vīrieši biežāk ieguva autovadītāja apliecību, taču mūsdienās situācija ir mainījusies," skaidro drošas braukšanas eksperts Jānis Vanks.
Viņš norāda: "Papildus aizspriedumiem un jokiem, kas saglabājušies jau vēsturiski, jāmin arī psiholoģiskās atšķirības. Lielai daļai vīriešu ir lielāka pārliecība par to, ka viņi brauc labāk.". Sievietes retāk izvēlas braukt intensīvas satiksmes apstākļos - sievietes biežāk izvēlas vadīt auto situācijās un vietās ar zemāku satiksmes intensitāti - attiecīgi 29% vīriešu un 43% sieviešu. Daļēji to skaidro fakts, ka vīrieši biežāk strādā darbus, kuros nepieciešama regulāra pārvietošanās pa pilsētu, piemēram, loģistikā, transporta pakalpojumos vai citās pozīcijās, kas saistītas ar mobilitāti.
Runājot par atbildīgu braukšanu, jāmin, ka ar pagrieziena rādītāja nelietošanu daudz biežāk grēko tieši vīrieši - kopumā 23% norādījuši, ka ne vienmēr lieto pagrieziena rādītāju, kamēr sievietes šādu atbildi sniegušas tikai 13% gadījumu. Vīrieši biežāk mēdz braukt agresīvi - bieži agresīvi brauc 11% vīriešu un 7% sievietes. Gadu no gada saglabājas arī tendence, ka biežāk pie stūres reibumā sēžas tieši vīrieši - 32% vīriešu norāda, ka sēžas pie stūres pēc alkohola lietošana, tomēr nepārsniedzot 0,5 promiļu robežu (šādu atbildi sniedz 21% sieviešu), savukārt, 9% vīriešu atzīst, ka mēdz pārsniegt pieļaujamo promiļu robežu (šādu atbildi sniedz 3% sieviešu).
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri