Ar katru gadu darba tirgum pievienojas arvien vairāk gados jaunu profesionāļu. Šobrīd tieši Gen-Z jeb "Z paaudze" ir tie, kuri ir aktīvi nodarbināti un meklē jaunas iespējas darba tirgū. Kā šī paaudze ietekmē darba tirgu un kultūru, un kādi vēl sabiedrības paradoksi un trendi šobrīd vērojami pasaulē, izpētījis eksperts Rihards Ginters.
"Mēs dzīvojam tādā kā vientulības paradoksa pasaulē - tā kļūst arvien savienotāka, bet cilvēki jūtas vientuļāki un izolētāki nekā jebkad iepriekš. Sabiedrībā ir vērojama spriedze starp vēlmi pēc savstarpējas saiknes un nepieciešamību pēc vientulības. Arī Baltijā trešā daļa iedzīvotāju atzīst, ka šogad viņi jūtas daudz vientuļāki nekā pērn. Ir svarīgi atrast balansu starp ikdienas steigu un personīgās labklājības uzlabošanu," akcentē Rihards Ginters.
"Mūsdienās 50% pasaules iedzīvotāju ir vecumā līdz 30 gadiem. Tomēr lēmumu lēmēji lielākajā daļā pasaules uzņēmumu ir cilvēki, kuriem ir 60 gadi, un tie, kuri ir no citas paaudzes un dzīvo pēc citām vērtībām. Kā mēs kā sabiedrība varam runāt par nākotni, ja lielākā daļa lēmumu atduras pret būmeru paaudzi, kurai ir pavisam atšķirīgas vērtības", pauž eksperts Kians Bahtiari.
Gen-Z ir paaudze, kas veido nākotni jau šobrīd, un tā diktē noteikumus zīmoliem visā pasaulē. Tā ir paaudze, kas mēģina mainīt gadu desmitiem ilgušos darba tirgus paradumus. Vai to vispār ir iespējams mainīt?
Būdami pirmā sociālā paaudze, kas interneta un digitālo tehnoloģiju piekļuves apstākļos augusi jau no agra vecuma, Z paaudzes pārstāvji ieguvuši nosaukumu “digitālie aborigēni”. Z paaudzes pārstāvji vairāk laika pavada pie elektroniskajām ierīcēm un mazāk pie grāmatu lasīšanas nekā iepriekš, kas ietekmē viņu uzmanību, vārdu krājumu, sekmes un nākotnes ekonomisko ieguldījumu. Salīdzinot ar iepriekšējām paaudzēm, Z paaudzes pārstāvji dzīvo lēnāk nekā viņu priekšteči viņu vecumā, viņiem ir zemāks pusaudžu grūtniecības līmenis un retāk lieto alkoholu.
Visā pasaulē ir dati, ka Z paaudzes meitenes uzsāk pubertāti ievērojami agrākā vecumā, salīdzinot ar iepriekšējām paaudzēm. Turklāt alerģijas izplatība pusaudžu un jauniešu vidū ir augstāka šai paaudzei nekā kopumā iedzīvotāju vidū; augstāk ir psihisko slimību informētība un diagnostika un biežāk ir vērojams miega trūkums. Daudzās valstīs Z paaudzes jauniešiem biežāk diagnosticē garīgu atpalicību un psihiskus traucējumus nekā vecākās paaudzes pārstāvjiem.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri