Jaunā paaudze Latvijā aizvien retāk izvēlas iegādāties personīgo transportlīdzekli, dodot priekšroku elastīgākiem un ekonomiski izdevīgākiem mobilitātes risinājumiem. Iezīmējas pragmatiskāka pieeja tēriņos, priekšroku dodot mobiltātei bez īpašumtiesību sloga.
Mazāk privāto auto īpašnieku - mainās mobilitātes paradumi
Pirmā automašīna tradicionāli tiek uzskatīta par neatkarības simbolu, taču mūsdienās šī ideja zaudē savu nozīmi. Augstās uzturēšanas izmaksas, straujā vērtības samazināšanās un neparedzamie remonti padara auto īpašumtiesības par finansiāli sarežģītu lēmumu, īpaši pilsētvidē. Eiropā šī tendence kļūst arvien izteiktāka - auto īpašumtiesības vairs nav pašsaprotama nepieciešamība, bet gan apzināti izvērtējams ieguldījums.
Šī gada janvārī publicētā pētījumā 71% aptaujāto no tā dēvētās Z paaudzes ar bažām domā par savu finanšu stāvokli. Pētījums uzrāda, ka jaunieši dod priekšroku elastīgiem mobilitātes risinājumiem, un auto īpašumtiesības vairs nav prioritāte. Viņi arī retāk izvēlas ilgtermiņa finansiālas saistības, savos tēriņos kļūstot pragmatiskāki.
Šī tendence kļūst par plašāku Eiropas realitāti - privātā auto īpašums kļūst par arvien mazāk pievilcīgu izvēli. Iemesls - neparedzamie remonta izdevumi un ikmēneša maksājumi padara to par dārgu un nereti apgrūtinošu ieguldījumu.
Auto zaudē vērtību, izbraucot no salona
Automašīna ir viens no straujāk vērtību zaudējošajiem aktīviem. Statistika rāda, ka jauns auto zaudē vidēji 20-30% savas vērtības jau pirmajā gadā pēc iegādes, bet piecu gadu laikā - vairāk nekā pusi. Tas nozīmē, ka, ieguldot 30 000 eiro jauna auto iegādē, pēc dažiem gadiem tā vērtība var sarukt līdz 15 000 eiro vai mazāk. Turklāt šis kritums nav atkarīgs no nobraukuma vien - to ietekmē arī modeļa atjauninājumi un mainīgas tirgus tendences.
"Cilvēki nereti neapzinās, ka auto nav investīcija, bet gan nepārtraukts izmaksu avots. Jau pirmajā brīdī, kad izbraucat no salona, jūsu auto vērtība sāk kristies, un pēc dažiem gadiem pārdošanas cena var būt pārsteidzoši zema," skaidro eksperts Jānis Trēziņš.
Uzturēšanas un neredzamās izmaksas
Lai gan jauns auto pirmajos gados parasti neprasa lielus ieguldījumus remontā, ilgtermiņā tas mainās. Pēc garantijas perioda beigām īpašnieks saskaras ar pieaugošiem izdevumiem - no ritošās daļas remontiem līdz dārgiem elektronikas mezgliem, kas mūsdienu automašīnās kļūst arvien sarežģītāki. Pat regulārā apkope var būt ievērojams slogs - riepu, bremžu un eļļas maiņa gada griezumā var izmaksāt vairākus simtus eiro.
Līdztekus tiešajiem uzturēšanas izdevumiem auto īpašniekam ir jārēķinās arī ar apdrošināšanas un nodokļu slogu. Obligātā civiltiesiskā apdrošināšana un KASKO, kas atkarībā no automašīnas vecuma un vadītāja pieredzes var pārsniegt tūkstoti eiro gadā, ir neatņemama īpašumtiesību sastāvdaļa. Turklāt dažās valstīs pastāv progresīva nodokļu sistēma, kas īpaši ietekmē lieljaudas un luksusa automobiļus.
Alternatīvas: mobilitāte bez īpašumtiesību sloga
Mūsdienu pilsētvidē, kur satiksmes sastrēgumi un stāvvietu trūkums padara personīgā auto lietošanu neefektīvu, lielāku popularitāti gūst ilgtermiņa nomas un koplietošanas platformas. Ilgtermiņa auto īres modeļi piedāvā ne tikai lielāku brīvību un elastīgumu, bet arī finansiālu paredzamību - fiksētu mēneša maksu bez raizēm par uzturēšanu, apdrošināšanu un amortizāciju. Turklāt šāds risinājums nodrošina jaunas automašīnas lietošanu bez īpašumtiesību sloga.
"Tendences rāda, ka aizvien vairāk cilvēku izvēlas maksāt par mobilitāti, nevis par īpašumtiesībām. Auto īre ļauj izvairīties no lieliem sākotnējiem ieguldījumiem un ilgtermiņa saistībām, vienlaikus saglabājot iespēju vienmēr braukt ar jaunu un uzticamu transportlīdzekli," norāda J. Tērziņš.
Mainoties sabiedrības attieksmei pret īpašumtiesībām un vērtību sistēmām, auto īpašums vairs nav vienīgais ceļš uz brīvību un mobilitāti. Privātais auto vairs nav statusa simbols - tas ir tikai mobilitātes rīks. Un, iespējams, ir vērts apsvērt izdevīgākas un elastīgākas alternatīvas. Ilgtspējīgas alternatīvas, ekonomiskais izdevīgums un tehnoloģiju attīstība piedāvā jaunus risinājumus, kas pakāpeniski izaicina tradicionālo priekšstatu par automašīnas īpašnieka statusu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri