VM plāno ieviest vairākus jaunus farmaceitiskās aprūpes pakalpojumus, piemēram, nozīmēto zāļu (ārstēšanas) pielāgošanu, receptes pagarināšanu, zāļu lietošanas pārskata sastādīšanu un medikamentozās terapijas pārskata sastādīšanu.
Šodien apspriedes laikā farmācijas pārstāvji uzsvēruši nepieciešamību izstrādāt vadlīnijas konkrēto pakalpojumu sniegšanai, kā arī veikt nepieciešamos aprēķinus pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāstā. Apspriedes dalībnieki bija vienisprātis par ciešas sadarbības nepieciešamību starp ģimenes ārstu un farmaceitu.
Sarunu laikā iezīmējušies vairāki detalizētāk diskutējami jautājumi attiecībā uz noteiktiem pakalpojumiem un turpmāko rīcību.
Ģimenes ārsti pauda, ka, piemēram, dažādu eksprestestu veikšanai nepieciešami skaidri turpmākās rīcības algoritmi, lai sasniegtu sākotnējo mērķi pacienta ārstēšanai. Tāpat tika uzsvērta nepieciešamība paredzēt līdzvērtīgus nosacījumus un kvalitātes standartus pakalpojumu sniegšanai visās pakalpojumu sniegšanas vietās, norāda VM.
Jau vēstīts, ka līdztekus jauniem farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu ieviešanai paredzēts ieviest arī hronisku pacientu terapijas uzraudzību, farmaceita konsultācijas sociālās aprūpes centros, ērces izņemšanu un nosūtīšanu uz laboratoriju, eksprestestu veikšanu kapilārajām asinīm vai siekalām, D vitamīna noteikšanu un citus pakalpojumus.
Grozījumos arī nošķirti pakalpojumi, kurus sniedz farmaceits un klīniskais farmaceits. Sadarbībā ar Latvijas Farmaceitu biedrību plānots organizēt papildu nepieciešamās apmācības farmaceitiem, lai ieviestu jaunos pakalpojumus.
Ministrijā norāda, ka jauno farmaceitisko pakalpojumu īstenošana nebūtu obligāta prasība visām aptiekām, bet iespēja ieinteresētajām aptiekām šādus pakalpojumus nodrošināt, vajadzības gadījumā dodot laiku to pakāpeniskai ieviešanai.
Ar grozījumiem VM cer gan stiprināt farmaceitu lomu, gan arī skaidrot pacientiem drošu un atbildīgu zāļu lietošanu.
Ministrijā norāda, ka Latvijā pacienti bieži saņem nepilnīgu informāciju par izrakstītajām zālēm un to blakusparādībām. Līdz ar farmaceita pakalpojumu paplašināšanu, VM cer samazināt nelietderīgu zāļu iegādi un izmaksas, to nepareizas lietošanas kaitējumu, kā arī ietaupīt ārsta laiku, mazinot papildu konsultāciju vajadzību.
VM uzsver, ka neracionāla zāļu lietošana mūsdienās ir viena no pacientu aprūpes lielākajām problēmām pasaules mērogā. Atsaucoties uz Pasaules Veselības organizācijas datiem, ministrijā norāda, ka aptuveni puse medikamentu tiek izrakstīti, iegādāti un lietoti nepareizi. Izplatīta ir pārāk daudzu medikamentu lietošana vienlaikus jeb polifarmācija, kas samazina zāļu terapijas kvalitāti un palielina blakusparādību risku. Tā rezultātā var veidoties arī rezistence pret noteiktiem medikamentiem, tiek iztērēti lieki finanšu līdzekļi, kā arī samazinās uzticība veselības aprūpes sistēmai.
Priekšlikumi izstrādāti, balstoties uz ministrijas izveidotās darba grupas secinājumiem par farmaceitiskās aprūpes paplašināšanas iespējām. Darba grupā piedalījušies pārstāvji no Nacionālā veselības dienesta, Rīgas Stradiņa universitātes, Latvijas Aptiekāru asociācijas, Latvijas Universitātes, Mazo aptieku asociācijas, Latvijas Farmaceitu biedrības, Farmaceitiskās aprūpes asociācijas, Aptieku biedrības un Latvijas Ārstu biedrības.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri