Ekonomists Iļja Gerčikovs par bāzes pensijām un pensiju sistēmu kopumā.
Šonedēļ Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā spriests par “bāzes pensiju” . Jau vēstīts, ka lēmums par "bāzes pensiju" būtu jāpieņem jau šogad, Senioru lietu padomes sēdē paziņojis labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS).
Komisija sēdē uzklausīja Labklājības ministrijas pārstāvjus, kas informēja par pensiju sistēmas pilnveidošanas iespējām, tostarp iepazīstinot ar iespējamiem "bāzes pensijas" variantiem.
"Bāzes pensija" ir iecerēta kā regulārs maksājums visiem vecuma pensijas saņēmējiem papildu vecuma pensijai
Pērn vidējais pensijas apmērs bija 580,96 eiro, Senioru lietu padomes sēdē informēja LM pārstāvji. Pagājušajā gadā lielākā daļa jeb 45% pensionāru saņēma 500 līdz 1000 eiro lielu pensiju, savukārt 31% - 350 līdz 500 eiro lielu pensiju. Pensiju virs 1000 eiro saņēma 8% pensionāru, savukārt minimālās pensijas saņēmēju skaits pērn bija 16% no visiem vecuma pensionāriem.
Kopumā vecuma pensijas Latvijā 2024.gadā saņēma 436 893 cilvēki. Vidējais pensionāra vecums bija 75 gadi, savukārt vidējais darba stāžs pensijas vecumu sasniegušajiem - 39 gadi.
Komentējot izskanējušo priekšlikumu par “bāzes pensijām”, ekonomikas doktors Iļja Gerčikovs norāda, ka pensiju sistēmas pamatā jābūt citam principam: «Katrs darbspējīgs valsts iedzīvotājs pats sev pelna pensiju. Proti, no algas tiek atskaitīti personīgajā pensiju kontā 23,5% un,aizejot pensijā, cilvēks var vai nu katru mēnesi saņemt daļu no viņa personīgajā pensiju kontā uzkrātās naudas, vai pat izņemt visu summu.
Cilvēka nāves gadījumā pirms pensijas vecuma sasniegšanas vai ja viņš jau ir pensionējies, bet nav paspējis iztērēt visu summu, šos uzkrājumus saņem mantinieki. Protams, ja cilvēks veselības stāvokļa dēļ nevar strādāt, tad viņu uztur sabiedrība — tiek ieslēgts solidaritātes princips.
Tādai jābūt pensiju sistēmai! Un nevajag nekādus dīvainus koeficientus, formulas, kuru mērķis ir tikai sapīt nākamo pensionāru un nesamaksāt viņam to, ko viņš ir nopelnījis.
Šāda sistēma darbojas ASV, lielākajā daļā Eiropas valstu, šādu sistēmu ieviesusi arī Ķīna. Mēs šobrīd nerunājam par privātajiem pensiju fondiem — tā ir pilnīgi brīvprātīga lieta.
Kas attiecas uz bāzes pensiju, tad būsim reālisti — valstij nav iespējas, izejot no tā, ko mums piesaka, faktiski dubultot desmitiem tūkstošu cilvēku pensijas, kuri šodien saņem minimālās pensijas līdz 500 eiro.