Galvenie motīvi - atalgojums, karjeras izaugsme un darba slodze.
Jaunākie darba tirgus aptaujas dati atklāj, ka lielākā daļa darba ņēmēju Baltijā apsver darba maiņu. Latvijā 72% strādājošo izskata jaunas darba iespējas, no kuriem 28% aktīvi meklē jaunu darbu. Līdzīga situācija vērojama arī Lietuvā - 68%, bet Igaunijā 86% darba ņēmēju paralēli izvērtē un izskata citus darba piedāvājumus, liecina interneta personāla atlases aptaujas dati par darba ņēmēju karjeras plāniem un apmierinātību ar esošo darba devēju.
Galvenie iemesli darba maiņai un darba ņēmēju prioritātes Baltijā
Visās trijās Baltijas valstīs strādājošie par galveno iemeslu, kāpēc paralēli meklē un izskata jaunas darba iespējas, norādīja neatbilstošu/ zemu atalgojumu, bet kā otrs biežāk minētais iemesls - esošajā darbavietā nav karjeras izaugsmes iespējas. Latvijā un Lietuvā trešais populārākais iemesls ir strādājošo vēlme jaunam karjeras virzienam, ko esošā darbavieta nevar piedāvāt, savukārt Igaunijā strādājošie norādīja pārāk augstu/ neatbilstošu darba slodzi un to, ka darba saturs nesniedz gandarījumu.
Piesakoties vakancei un izvērtējot darba piedāvājumu, darba ņēmējiem Baltijā vissvarīgākais ir atalgojuma faktors - konkurētspējīgs atalgojums un finansiālie bonusi, tam seko atbilstoša darba slodze, darba un privātās dzīves līdzsvars. Igaunijā trešais svarīgākais kritērijs ir attālinātā darba iespējas, bet Latvijā un Lietuvā - darba saturs, interesants un jēgpilns darbs.
Atalgojuma un karjeras izaugsmes tendences 2024.gadā
Atskatoties uz iepriekšējo, 2024.gadu, vairāk nekā puse jeb 58% Latvijā strādājošo darba ņēmēju norādīja, ka viņu atalgojums nav mainījies, bet 6% tas pat ir ticis samazināts, savukārt katrs trešais jeb 36% atzina, ka aizvadītajā gadā saņēmuši atalgojuma pieaugumu. Līdzīga situācija vērojama arī Lietuvā - 56% strādājošajiem atalgojums aizvadītajā gadā nav mainījies, 38% pieaudzis, bet 6% piedzīvojuši atalgojuma samazinājumu.
Karjeras izaugsmes iespējas pagājušajā gadā lielai daļai darbinieku palika nemainīgas - 62% Latvijā un 67% Lietuvā strādājošajiem darba pienākumi un amats nemainījās. Tikmēr katrs trešais jeb 31% strādājošais Latvijā saņēmis papildu pienākumus esošā amata ietvaros, Lietuvā - 28%, bet amata paaugstinājumu saņēmuši 7% Latvijas darbinieku un 5% Lietuvā strādājošo.
"Darba maiņas tendences Baltijā ir augstas un darbinieku galvenie motīvi - atalgojums, karjeras izaugsme un darba slodze. Lai noturētu talantus, darba devējiem jābūt proaktīviem - jānovērtē darbinieki, jāuzklausa viņu vajadzības, vēlmes un jāsniedz iespējas izaugsmei un attīstībai nākotnes perspektīvā, lai spētu veiksmīgi sadarboties. Atalgojums, karjeras izaugsme, samērīga darba slodze un darba satura piepildījums ir būtiski faktori izvēloties darbavietu," komentē mārketinga un komunikācijas eksperte Krista Roziņa.
Darba ņēmēju aptauja norisinājās interneta vidē 2025.gada janvārī. Kopumā aptaujājot 4470 respondentus no visas Baltijas - Latvijā 1182, Lietuvā 1252, bet Igaunijā 2036 darba ņēmējus. Aptaujas mērķis bija noskaidrot darba ņēmēju karjeras plānus, apmierinātību ar savu esošo darba devēju un būtiskākos kritēriju, izdarot izvēli darbavietai.