Viņš norādīja, ka ANO viss nav ideāli un panākt vienošanos organizācijā, kurā ir 193 dalībvalstis, ir ļoti izaicinoši, taču Latvijai kā mazai valstij ir ļoti svarīgi, lai tiktu aizstāvēta tiesiskā kārtība starptautiskajos procesos.
"Ja mēs nojaucam šo kārtību, mēs atgriežamies viduslaikos, kur uzvar stiprākais. Jāsaprot, ka ANO nav alternatīvas. Nav nevienas citas institūcijas, kas varētu definēt starptautisko tiesisko kārtību, pat ja tā ne vienmēr ir efektīva," uzsvēra bijušais diplomāts.
Viņš atgādināja, ka ANO Drošības padome ir pati nopietnākā starptautiskās drošības institūcija, kas var pieņemt saistošus lēmumus. Problēma ir Ķīnas un Krievijas veto tiesības, taču citas alternatīvas Drošības padomei arī nav.
Savukārt Latvijai, esot šajā padomē kā nepastāvīgajai loceklei, paveras milzīgas iespējas nākt ar savām iniciatīvām un ietekmēt starptautisko dienaskārtību.
"Ja mēs tur nebūsim, mūsu vietā neviens cits to nedarīs. To pierādīja arī mūsu kaimiņi - Lietuva un Igaunija, kas laikā, kad bija Drošības padomes nepastāvīgās locekles, nāca klajā ar vairākām ļoti nozīmīgām iniciatīvām. Lai kā mēs nekritizētu ANO vai tās ģenerālsekretāru, taču citas alternatīvas nav," pauda Teikmanis.
Viņš daļēji piekrita vairākos pētījumos secinātajam, ka ANO nav spējusi nedz ietekmēt, nedz atrisināt nevienu no pēdējo desmitgažu krīzēm, tomēr uzsvēra, ka jebkurš modelis, par kuru tiek panākta vienošanās kādu krīžu noregulēšanā, netiek "izdomāts no zila gaisa", bet gan balstās ANO rezolūcijās.
"Tā ka es neteiktu, ka ANO ir institūcija, kuru mēs varam neņemt galvā. Ko tad mēs ņemsim galvā? To, kurš stiprāks, kuram jaudīgāka atombumba?" jautāja Teikmanis.
Jau vēstīts, ka Latvija 2011.gadā pieteica kandidatūru uz vēlētā vai nepastāvīgā locekļa vietu ANO Drošības padomes vēlēšanās 2025.gadā uz diviem gadiem: 2026. un 2027.gada termiņu. Patlaban ANO ir 193 valstis. Lai Latvija tiktu ievēlēta, ir jāiegūst vismaz divas trešdaļas jeb 129 balsis. Latvija ir sākusi kampaņu savai ievēlēšanai, kuras sauklis ir "Kopā par mieru un noturību". Kopumā ANO Drošības padomē ir 15 valstis.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri