Tvaiki galvenokārt satur propilēnglikolu un/vai glicerīnu, parasti ar nikotīnu un aromatizētāju.
Latvijas beztabakas produktu nozares samaksātās akcīzes apjoms pērn bija 8,48 miljoni EUR, tātad aptuveni 60,57 % no kopējiem akcīzes ieņēmumiem Latvijā 2023. gadā, ziņo biedrība "Beztabakas Produktu Asociācija".
Beztabakas produktu lietotāju skaits uzrāda pieaugošu tendenci - 2023.gadā šī proporcija bija 22,5%. Visbiežāk šos produktus patērē cilvēki vecuma grupā no 18 līdz 49 gadiem, e-cigaretes nedaudz biežāk izvēlas sievietes nekā vīrieši.
Atbilstīgi pētījuma datiem, Latvijā visvairāk tiek patērētas vienreizlietojamās e-cigaretes: 2024.gada 1. ceturksnī 18% patērētāju tās lieto ikdienā, vēl 14% - vairākas dienas nedēļā.
Atkārtoti lādējamās ierīces ar maināmiem šķidrumu kārtridžiem ikdienā lieto 14%, vairākas reizes nedēļā 8%, atkārtoti lādējamas ierīces ar uzpildāmu tvertni un tām paredzētajiem atsevišķi nopērkamajiem nikotīna šķidrumiem attiecīgi 16% un 6% lietotāju.
Nikotīna spilventiņi beztabakas produktu tirgū ir mazāk pieprasīti - tos ik dienas lieto 3% patērētāju, vēl 3% - vairākas reizes nedēļā.
Galvenie iemesli, kāpēc Latvijā lieto vienreiz lietojamās e-cigaretes, patērētāju ieskatā, ir tāpēc, ka tas ir ērtāk (49% respondentu), vienkārši ieradums (39%) finansiāli izdevīgāk (9%), dabai draudzīgāk (6%).
Elektroniskā cigarete (saīsinājumā e-cigarete) jeb veips (no angļu: vape, saīsinājums no vaporizer — "iztvaikotājs") ir ierīce, kas imitē tabakas smēķēšanu. Tas sastāv no izsmidzinātāja, barošanas avota, piemēram, akumulatora, un konteinera, piemēram, kasetnes vai tvertnes. Dūmu vietā lietotājs ieelpo tvaikus. Tādējādi e-cigarešu lietošanu bieži sauc par "veipošanu". Izsmidzinātājs ir sildelements, kas iztvaicē šķidru šķīdumu, ko sauc par e-šķidrumu, kas ātri atdziest par sīku pilienu, tvaiku un gaisa aerosolu. Tvaiki galvenokārt satur propilēnglikolu un/vai glicerīnu, parasti ar nikotīnu un aromatizētāju. Tās precīzais sastāvs atšķiras un ir atkarīgs no vairākām lietām, tostarp lietotāja uzvedības.