• Jānis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā mainīs stāža noteikšanas kārtību pensiju likumā

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 14:27, 07.11.2024


Parlamentārieši ceturtdien otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts pensijām", ar kuriem plānots precizēt kārtību, kādā darbs bijušajās PSRS valstīs pielīdzināms apdrošināšanas stāžam.



Labklājības ministrija skaidro, ka patlaban Latvijas pensijas tiek piešķirtas un maksātas arī par vēsturisku un apdrošināšanas stāžam pielīdzinātu periodu līdz 1990.gada beigām, kas nav balstīts uz sociālās apdrošināšanas iemaksām.

Vienlaikus kopš 2023.gada jūnija Latvijas vecuma pensiju var piešķirt arī personām, kas dzīvo ārpus Eiropas Savienības, kas palielina pieprasītāju skaitu, tostarp ar personām, kuras vispār nav piedalījušās sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanā Latvijā. Tādējādi tagadējiem sociālās apdrošināšanas iemaksu veicējiem no viņu veiktajām iemaksām jānodrošina pensijas izmaksa par darbu citās bijušajās PSRS republikās - ne tikai Latvijas pilsoņiem un dubultpilsoņiem, kuri dzīvo jebkur pasaulē, bet arī Eiropas Savienības pilsoņiem, kuriem ir tiesības uz Latvijas pensiju.

Attiecīgi ministrijā atzīmējusi, ka, aprēķinot apdrošināšanas stāžu, ir svarīgi sasaistīt vēsturiskos pielīdzinātos periodus ar iesaisties ilgumu Latvijas pensiju sistēmā.

Grozījumi nosaka, ka Latvijas pilsoņiem apdrošināšanas stāžam ir pielīdzināms Latvijas teritorijā uzkrātais darba un tam pielīdzinātais periods, dienesta laiks un represiju periods ārpus Latvijas. Ja cilvēka apdrošināšanās stāžs Latvijā pēc 1996.gada 1.janvāra būs vismaz 20 gadi, tad stāžā tiks ieskaitīti arī bijušās PSRS teritorijā uzkrātie darba un tam pielīdzinātie periodi.

Savukārt ārvalstniekiem, bezvalstniekiem un Latvijas nepilsoņiem apdrošināšanas stāžam pielīdzināms Latvijas teritorijā uzkrātais darba un tam pielīdzinātais periods, kā arī represiju periods ārpus Latvijas. Ja šīs personas apdrošināšanas stāžs Latvijā pēc 1996.gada 1.janvāra būs vismaz 20 gadi, tad stāžā tiks ieskaitīti arī bijušās PSRS teritorijā uzkrātie darbam pielīdzinātie mācību periodi.

Plānots, ka norma stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī, kad vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais minimālais apdrošināšanas stāžs būs 20 gadi.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Vismaz viens Jānis aizvadītajās pašvaldību vēlēšanās ievēlēts 31 domē

Aizvadītajās pašvaldību vēlēšanās vismaz viens Jānis ievēlēts 28 novadu un trijās valstspilsētu domēs, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas sniegtā informācija.

Sabiedrība PMLP jaunajai vīzu sistēmai tērēs 4 miljonus eiro (+VIDEO)

Projekta laikā tiks pilnveidota programmatūra, lai tā atbilstu Eiropas Komisijas noteiktajām tehniskajām prasībām.

Sabiedrība Lielākajās pilsētās medicīniskās konsultācijas var saņemt pie dežūrārstiem

Jāņu brīvdienās Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās medicīniskās konsultācijas iedzīvotāji var saņemt pie dežūrārstiem, kuri sniedz palīdzību ģimenes ārsta kompetences robežās, aģentūru LETA informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Sabiedrība Jāņu diena Latvijā gaidāma apmākusies un vējaina

Jāņu diena Latvijā gaidāma apmākusies un vējaina, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Lasiet arī

Sabiedrība Pensionēšanās vecums palielināts Latvijā līdz 65 gadiem

Vispārējā pensionēšanās vecums šogad palielināts līdz 65 gadiem, bet pensijas saņemšanai nepieciešamais minimālais darba stāžs - līdz 20 gadiem.

Sabiedrība Panākta vienošanās neapliekamo minimumu pensionāriem nākamgad dubultot

Pensionāriem no nākamā gada neapliekamo minimumu varētu noteikt 1000 eiro apmērā mēnesī, intervijā LTV sacīja labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS).

Sabiedrība 77% iedzīvotāju neatbalsta iniciatīvu samazināt iemaksas pensiju otrajā līmenī

Latvijā 77% respondentu neatbalsta valdības iniciatīvu samazināt iemaksu apmēru pensiju otrajā līmenī, turklāt 45% uzskata, ka jebkuras izmaiņas pensiju sistēmā mazina tai uzticību, informēja bankas pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.

Ekonomika Latvijas iedzīvotāji jūtas finansiāli nedroši par savām vecumdienām

Gana liela daļa Latvijas iedzīvotāju nav pārliecināti par savu finansiālo stabilitāti pensijas vecumā - tikai katrs piektais nešaubās par savu finansiālo labklājību vecumdienās, bet vairāk nekā 40% aptaujāto jūtas nedroši, informēja "Luminor Bank" pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.