Līdz 15. novembrim Liepājā norisināsies Apvienoto reaģēšanas spēku (Joint Expeditionary Forces) mācības “Joint Protector 2024”, kurās piedalīsies vairāk nekā desmit valstis.
Mācību “Joint Protector 2024” mērķis ir pārbaudīt Apvienoto reaģēšanas spēku spēju plānot, organizēt, vadīt un koordinēt plaša spektra operācijas. Apvienoto reaģēšanas spēku dalībvalstu izstrādātie plāni ļauj valstu politiskajai un militārajai vadībai ātri pieņemt lēmumus, lai atturētu un novērstu iespējamos hibrīdkara un konvencionālā kara draudus šo valstu reģionā, tostarp Latvijā.
Mācībās “Joint Protector 2024” pārbauda un pilnveido procedūras un plānus, ko Apvienotie reaģēšanas spēki veiktu, pastiprinot NATO kaujas spējas un reaģējot uz dažādām reģiona drošības situācijām.
“Mācības “Joint Protector 2024” ir vēl viens nozīmīgs solis Latvijas un reģiona aizsardzības spēju stiprināšanā un sadarbības pilnveidošanā ar sabiedrotajiem. Mācības demonstrē Apvienoto reaģēšanas spēku (JEF) apņemšanos un spēju stiprināt Baltijas reģiona drošību. Tās ir apliecinājums desmit līdzīgi domājošo valstu gatavībai ātri un vienoti pieņemt lēmumus un reaģēt jebkāda veida apdraudējuma gadījumā,” uzsver Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.
Šogad otro gadu pēc kārtas Apvienotie reaģēšanas spēki piedalījās mācībās “Namejs”. Dalība kopīgās mācībās veicina partnerības stiprināšanu starp Apvienotajiem reaģēšanas spēkiem un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, kā arī pilnveido sadarbības procedūras ar NATO.
Apvienoto reaģēšanas spēku izveide ir Lielbritānijas iniciatīva, par kuras īstenošanu tika paziņots NATO samitā Velsā, kad iniciatīvas dalībvalstu aizsardzības ministri parakstīja nodoma protokolu par šo spēku izveidi. 2014. gada septembrī tika uzsākts darbs pie šo spēku struktūras izveides, uzdevumu un mērķu noteikšanas dalībvalstīm.
2015. gada 30. novembrī Lielbritānijā septiņas valstis - Lielbritānija, Dānija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Nīderlande un Norvēģija - parakstīja dibināšanas līgumu par Apvienoto reaģēšanas spēku izveidi. 2017. gadā iniciatīvai pievienojās arī Somija un Zviedrija, savukārt 2021. gada aprīlī tai pievienojās Islande.
Latvija ar Lielbritāniju sadarbojas NATO, Apvienotajos reaģēšanas spēkos, Ziemeļu grupā un citos formātos, kuru mērķis ir aizsardzības un atturēšanas spēju stiprināšana.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri