• Vaira,
  • Vairis,
  • Vera
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


LM: jāveicina Ukrainas bēgļu nodarbinātība augsti kvalificētās profesijās

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 18:45, 08.09.2024


Latvijā aktuāla problēma ir Ukrainas bēgļu nodarbinātības veicināšana augsti kvalificētās profesijās atbilstoši viņu profesionālajai kvalifikācijai, jo īpaši veicinot viņu iespējas un motivāciju apgūt latviešu valodu, paziņo Labklājības ministrija (LM).



Sabiedriskās politikas centra "Providus" pētījumā par Ukrainas iedzīvotājiem un to vajadzībām Latvijā secināts, ka augstās latviešu valodas prasmes prasības kvalificētās un augsti kvalificētās profesijās liek ukraiņiem uzņemties viszemākās kvalifikācijas darbus vai pat iesaistīties nelegālā nodarbinātībā, kas būtiski ietekmē viņu ienākumu un sociālo garantiju līmeni. Tāpat Ukrainas bēgļiem ir grūtības veikt ārpus Latvijas iegūtās kvalifikācijas atzīšanu.

Kāda ukrainiete aptaujā norāda: "Man šobrīd ir ļoti zems dzīves līmenis. Es nevaru nodrošināt sevi un savus skolas vecuma bērnus ar savu darbu. Es nestrādāju savā specialitātē. Man ir augstākā izglītība un diploms kā TV režisorei. Pieredze darbā kino, televīzijā un teātrī. Ko NVA man piedāvā, ir smags, zemas kvalifikācijas darbs ar zemu algu, kas nesedz pat ģimenes pamatvajadzības."

LM apstiprina, ka Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) rīcībā esošā informācija liecina, ka daudziem Ukrainas iedzīvotājiem, kuri ir reģistrēti NVA kā bezdarbnieki, ir augstas kvalifikācijas profesijas, kā ekonomists, jurists, pedagogs un citas, taču visbiežāk viņi izsaka vēlmi strādāt zemāk kvalificētās profesijās.

Arī Valsts ieņēmuma dienesta (VID) dati parāda, ka visbiežāk Ukrainas iedzīvotāji strādā zemākas vai vidējās kvalifikācijas profesijās, kā palīgstrādnieks, apkopējs, pārdevējs, pavārs un citās.

Kāda pētījuma dalībniece norādījusi, ka NVA negribējusi viņu ņemt bezdarbniekos un piešķirt bezdarbnieka statusu, tā vietā aicinot iet mazgāt grīdas "Maxima" veikalā.

Analizējot grūtības, ar kādām saskaras Ukrainas iedzīvotāji Latvijā, pētījumā secināts, ka daudzās jomās ar tādām pašām grūtībām saskaras arī citi Latvijas iedzīvotāji. It sevišķi tas ir novērojams attiecībā uz veselības aprūpes sistēmas nepieejamību, nepietiekamu sociālo atbalstu mazāk aizsargātām grupām vai mazākām iespējām atrast darbu tad, ja cilvēks dzīvo tālāk no Rīgas vai mazpilsētās.

Arī LM norāda, ka sniegtie atbalsta pakalpojumi un to nosacījumi ir atbilstoši tiem principiem, kas attiecas uz Latvijas iedzīvotājiem, izņemot to, ka pašvaldības sociālais dienests pirmos trīs kalendāra mēnešus pēc Ukrainas bēgļa mājsaimniecības pirmreizējā iesnieguma saņemšanas dienas neveic materiālo resursu izvērtēšanu pirms lēmuma pieņemšanas par sociālās palīdzības pabalsta piešķiršanu.

Pēc trīs mēnešu termiņa beigām sociālās palīdzības piemērošanā atbilstoši likumam tiek izvērtēts tas, vai vai Ukraiņu bēgļa mājsaimniecība gūst ienākumus no darba samaksas, atlīdzības vai saimnieciskās darbības vai no sociālās drošības sistēmas, informēja LM.

Pašvaldības sociālais dienests piešķir un izmaksā Ukrainas bēgļiem vienreizēju pabalstu krīzes situācijā 343 eiro pilngadīgai personai un 240 eiro par katru bērnu, informēja LM.

LM atgādina, ka no 2023.gada 1.jūlija personām un viņu ģimenes locekļiem, kuras uzturas un dzīvo Latvijā, pamatojoties uz tām izsniegto termiņuzturēšanās atļauju un kurām Latvijā piešķirts alternatīvais statuss, ir tiesības uz visiem valsts sociālajiem pabalstiem tāpat kā ikvienai Latvijā pastāvīgi dzīvojošai personai. Papildus tam no 2023.gada 1.jūlija spēkā stājies jauns regulējums attiecībā uz minimālajiem ienākumu sliekšņiem, tādējādi nodrošinot augstākus pamata sociālās palīdzības sliekšņus.

LM informēja, ka šobrīd Iekšlietu ministrija (IM) ir atbildīga par jaunā plāna izstrādi sociālās palīdzības sniegšanā Ukrainas iedzīvotājiem 2025.gadam.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība «Viss sākas ar sapni»: Latvijas Universitāte nākamnedēļ atzīmēs 105.jubileju

Latvijas Universitāte (LU) nākamnedēļ, no 23.septembra līdz 28.septembrim, ar izglītojošiem, svinīgiem un izklaidējošiem pasākumiem atzīmēs 105.jubileju, informē universitāte.

Sabiedrība Rīgā būs vērojama pastiprināta karavīru un militārās tehnikas pārvietošanās

Mācību "Namejs 2024" laikā šonedēļ Rīgā būs vērojama pastiprināta karavīru un militārās tehnikas pārvietošanās, informē Rīgas dome.

Sabiedrība Prezidents iesniedz iniciatīvu par algu iesaldēšanu

Saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmes 65. pantu Valsts prezidents ir nosūtījis izskatīšanai likumprojektu "Grozījums Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā" un lūdz šo likumprojektu izskatīt steidzamības kārtībā.

Sabiedrība Saeimā iesniedz iniciatīvu par pensiju 2. līmeņa iemaksu nesamazināšanu

Iniciatīva, kuras mērķis ir nosargāt Latvijas iedzīvotāju nākotnes pensiju uzkrājumus no to iztērēšanas šodienas valsts budžeta izmaksu segšanas vajadzībām, sasniedza vajadzīgo 10 tūkstošu parakstu slieksni visstraujāk platformas ManaBalss.lv pastāvēšanas vēsturē.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvijā strādā 8,7 tūkstoši Ukrainas valstspiederīgo

2023.gada sākumā, atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes novērtējumam, tikai 60% no Latvijā dzīvesvietu reģistrējušiem Ukrainas valstspiederīgajiem ar pagaidu aizsardzības statusus Latvijā pastāvīgi dzīvoja šeit.

Sabiedrība Ukrainas bēgļiem piedāvās kultūrorientācijas kursus un iekļaušanās pasākumus

Pārdalot finansējumu, valdība šodien nolēma piešķirt Sabiedrības integrācijas fondam (SIF) finansējumu 4,4 miljonu eiro apmērā, lai SIF līdz gada beigām īstenotu projektus, ar kuriem plānots piedāvāt Ukrainas civiliedzīvotājiem kultūrorientācijas kursus un iekļaušanās pasākumus.

Sabiedrība Par 780 000 eiro īstenos neformālās izglītības pasākumus Ukrainas bēgļu bērniem

Valdība otrdien atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ierosinājumu pārdalīt 780 000 eiro, lai īstenotu neformālās izglītības pasākumus, tostarp latviešu valodas apguvi, bērniem un jauniešiem no Ukrainas.

Sabiedrība Kultūras ministrija: Ukrainas iedzīvotāji turpinās meklēt patvērumu Latvijā

Valdība plāno atbalstīt Kultūras ministrijas (KM) rosināto finansējuma pārdali 4,6 miljonu eiro apmērā latviešu valodas mācību nodrošināšanai Ukrainas iedzīvotājiem, izriet no KM sagatavotā rīkojuma projekta, kas pieejams Tiesību aktu portālā.