• Alda,
  • Maruta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


IZM rosinās atlikt plānu ukraiņu bēgļu bērniem apmeklēt Latvijas skolas

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 17:01, 03.09.2024


Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosinās Saeimu lemt par grozījumiem Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas noteiks obligātu prasību visiem Ukrainas bēgļu bērniem apmeklēt Latvijas izglītības iestādes no 2025.gada 1.septembra, nevis no šī mācību gada, kā tas bija iecerēts sākotnēji.


Foto: LETA

Sākotnēji Saeimā nonākusī iecere paredzēja šo prasību ieviest ar šī gada 1.septembri, un 18.jūnijā Saeimas komisija pat pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja IZM rosinātos grozījumus. Grozījumu skatīšana bija paredzēta steidzamības kārtībā, un priekšlikumu iesniegšanas termiņš bija tikai viena stunda, bet 20.jūnijā šis jautājums no dienas kārtības tika izņemts saistībā ar to, ka zināmā mērā bija pretrunas ar Izglītības likumu, kas paredzēja plašākas izglītošanas formas, šodien informēja Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Andrejs Vilks (ZZS).

IZM parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga (JV) deputātus informēja, ka IZM joprojām uztur nepieciešamību pēc likuma kā tāda, taču, ņemot vērā, ka šī gada 1.septembris ir jau aizritējis un pastāvēja arī diskusija, ka jautājums tiek virzīts parlamentā lielā steigā, IZM piedāvā grozījumu spēkā stāšanās termiņu noteikt 2025.gada 1.septembri. Ministrija šo ierosinājumu plāno iesniegt priekšlikumos uz otro lasījumu. Tāpat ministrija rosina grozījumus virzīt bez steidzamības.

IZM ieskatā, tas būtu samērīgs pārejas termiņš, lai vecāki, bērni, pedagogi un pašvaldības varētu laikus sagatavoties, norādīja Reinberga.

Saeimas komisija nolēma grozījumus virzīt uz Saeimas 5.septembra sēdi, kad arī aicinās noņemt tiem steidzamību. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš būs oktobra sākums.

Jau ziņots, ka valdībā 11.jūnijā atbalstītais likumprojekts sākotnēji paredzēja, ka no šī mācību gada visiem Ukrainas bēgļu bērniem būtu jāapgūst pirmsskolas izglītības vai vispārējās pamatizglītības programmas Latvijas izglītības iestādēs klātienē. Pašlaik gana liela šo bērnu daļa Latvijas izglītības iestādes neapmeklē un teorētiski mācās tālmācībā. Prasība attieksies uz Ukrainas bēgļu bērniem, kuri sasnieguši obligātās izglītības vecumu. Pēc IZM aplēsēm, šādi Latvijā ir vairāk nekā 1800 bērni.

Ukrainas bēgļu bērniem būs jāuzsāk mācības Latvijas izglītības iestādēs trīs mēnešu laikā no pieteikšanās brīža pagaidu aizsardzības statusa saņemšanai.

IZM piedāvā vairākus risinājumus, kurus īstenot skolās, lai veiksmīgāk iekļautos Latvijas izglītības sistēmā. Viens no tiem paredz prioritizētu latviešu valodas apguvi grupā vai individuāli, nosakot mācību priekšmetu stundu skaitu individuālai izglītības programmas apguvei, apgūstot visus plānotos skolēnam sasniedzamos rezultātus.

Tāpat iespējams paredzēt pielāgotu stundu plānu intensīvai latviešu valodas apguvei grupā vai individuāli un to mācību priekšmetu apguvei, kuros izglītības posma noslēgumā noteikti valsts pārbaudes darbi - matemātikā, latviešu valodā, svešvalodā.

Savukārt trešā modeļa īstenošana prioritāri nodrošina intensīvu latviešu valodas apguvi individuāli vai grupā. Šādu atbalsta pasākumu īstenotu ne ilgāk kā vienu mācību gadu. Citu mācību priekšmetu apguve var tikt īstenota daļēji.

Pašlaik Ukrainas bēgļu bērni, atrodoties Latvijā, var izvēlēties atbilstošāko mācību veidu - mācības klātienē vai attālināti. Daudzi Ukrainas bērni izvēlas tālmācību, taču šāda pieeja nesniedz dokumentētu informāciju par to, vai bērni ir iekļauti Ukrainas izglītības sistēmā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Piecu gadu laikā Latvijas nepilsoņu skaits samazinājies par 12,9%

Latvijā nepilsoņu skaits kopš 2021.gada sākuma samazinājies par 12,9%, un šā gada sākumā valstī bija reģistrēti 165 871 nepilsoņi, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotā informācija.

Sabiedrība Latvijā 42% iedzīvotāju atvaļinājuma laikā nācies pildīt darba pienākumus

Latvijā 42% iedzīvotāju atvaļinājumā ir nācies pildīt darba pienākumus, pieslēdzoties darbam attālināti, aģentūru LETA informēja bankā "Citadele", atsaucoties uz bankas veiktās aptaujas datiem.

Sabiedrība Sestdien dažviet Latvijā iespējams pērkona negaiss

Sestdien dažviet Latvijā iespējams pērkona negaiss, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi.

Sabiedrība Satiksmes ministrija plāno likvidēt AS "Ventas osta"

Satiksmes ministrija (SM) plāno likvidēt AS "Ventas osta", liecina Tiesību aktu portālā (TAP) publicētais rīkojuma projekts.

Lasiet arī

Pasaule Politico: ES gatavojas jaunam bēgļu pieplūdumam no Ukrainas

Ieilguša kara draudi Ukrainā bez ASV militāra atbalsta šai valstij mudina Eiropas Savienības (ES) politiķus gatavoties jaunam bēgļu pieplūdumam no Ukrainas, trešdien ziņoja interneta medijs "Politico".

Sabiedrība Latviešu valodu Rīgā apguvuši 124 ukraiņu bēgļi

Pašvaldības īstenotajā integrācijas projektā latviešu valodu Rīgā apguvuši 124 ukraiņu bēgļi, informē Rīgas dome.

Sabiedrība Nākamgad pieaugs krīzes pabalsts Ukrainas iedzīvotājiem. Cik viņiem maksās?

Vienreizējais krīzes pabalsts Ukrainas iedzīvotājiem nākamgad pieaugs par 24 līdz 34 eiro, otrdien Saeimas Aizsardzības un iekšlietu komisijas sēdē sacīja Labklājības ministrijas (LM) pārstāve Linda Liepa.

Sabiedrība Šogad nodarbinātības pabalstu saņēmuši 1707 Ukrainas iedzīvotāji

Šogad vienreizēju nodarbinātības pabalstu Latvijā saņēmuši 1707 Ukrainas iedzīvotāji, liecina Labklājības ministrijas sagatavotā informācija valdībai.