• Benita,
  • Everita,
  • Verita
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ar likuma grozījumiem aizsāk cietumu sistēmas reformu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 10:14, 01.09.2024


Šodien stājas spēkā grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā, ar ko tiek reformēta cietumu sistēma un uzlabota ieslodzīto resocializācijas sistēma.


Foto: LETA

Izmaiņas nosaka pāreju uz divu veidu cietumiem - slēgto un atklāto. Patlaban Latvijā ir slēgtais, daļēji slēgtais un atklātais cietums, kā arī audzināšanas iestādes nepilngadīgajiem. Šī reforma attiecas uz cietumiem, kur sodu izcieš pilngadīgas personas.

Reforma mainīs notiesāto izvietošanas kritērijus, lai viņi ātrāk nonāktu tajā soda izciešanas režīma pakāpē, kurā ir iespējama intensīvāka iesaiste resocializācijas pasākumos, kā arī lai sodu izpildes process kļūtu raitāks, norāda reformas autori Tieslietu ministrijā (TM).

Piemēram, notiesātajam, ievērojot un izpildot noteiktos kritērijus, būs iespējams ātrāk nonākt atklātajā cietumā, kurā ir plašākas iespējas, piemēram, strādāt algotu darbu vai mācīties ārpus ieslodzījuma vietas. Turklāt jaunā sistēma būs labvēlīga arī visiem notiesātajiem, kuri jau šobrīd izcieš sodu, pauž TM.

Pilnveidots notiesāto resocializācijas process, tostarp paplašināts sociālās rehabilitācijas līdzekļu klāstu. Tāpat noteikta virkne papildinājumu attiecībā uz notiesāto tiesībām un pienākumiem, piemēram, uzvedības noteikumiem cietumos, kā arī ārpus tiem, un piekļuvei dokumentiem.

Tāpat likumā nostiprināts starpinstitūciju modeli, kura darbu organizēs Valsts probācijas dienests, Ieslodzījuma vietu pārvalde un Valsts policija ar mērķi veikt kontroles pasākumus un aktivitātes, lai mazinātu risku, ka notiesātais izdara jaunu noziegumu. It īpaši tas attieksies uz personām, kas notiesātas par smagu vai sevišķi smagu noziegumu saistībā ar vardarbību, noziedzīgu nodarījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību, kā arī uz notiesātajiem ar radikalizācijas pazīmēm un nepilngadīgajiem.

Šajā darbā varēs iesaistīties arī pašvaldības un citi nepieciešamie speciālisti, un šī sadarbība veicinās sabiedrības drošību katrā konkrētajā pašvaldībā, liedzot likumpārkāpējam sniegt atšķirīgu informāciju dažādām institūcijām.

Patlaban cietumos sodu izcieš ap 2500 notiesāto, iepriekš atzīmējusi TM.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība EK piedāvā līdz 2040.gadam izmešus samazināt par 90%

Eiropas Komisija (EK) trešdien piedāvājusi jaunu saistošu mērķi siltumnīcefekta izraisošo gāzu emisijas samazināšanai Eiropas Savienībā (ES) nākamajiem 15 gadiem, bloks līdz 2050.gadam kļūtu oglekļa emisijas ziņā neitrāls.

Sabiedrība Jelgavnieki nākuši klajā ar 9 projektiem pilsētvides pārveidošanai (+VIDEO)

Maksimālais finansējums viena projekta realizācijai – 40 000 eiro.

Sabiedrība Liepājā atklās zaļās infrastruktūras attīstības projektu (+VIDEO)

Veicinās pārrobežu sadarbību starp Latvijas un Lietuvas pašvaldībām.

Sabiedrība No Rīgas peldvietām siltākais ūdens Daugavā pie Ķīpsalas

Daugavā pie Ķīpsalas ūdens temperatūra sasniegusi plus 19 grādus, aģentūru LETA informēja Rīgas pašvaldības policija.

Lasiet arī

Sabiedrība Ieslodzījumu vietu pārvaldē brīva ap sestdaļa darbavietu

Ieslodzījumu vietu pārvaldē (IeVP) pašlaik ir 430 brīvas vakances, kuras ir grūti aizpildīt, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē informēja IeVP priekšnieks Dmitrijs Kaļins.

Sabiedrība Nākamgad jaunais Liepājas cietums uzņems ieslodzītos (+VIDEO)

Būvniecībā maksimāli tiek izmantoti Latvijā ražoti būvmateriāli un aprīkojums.

Pasaule Ekvadoras drošības spēki atguvuši kontroli pār cietumiem

Ekvadoras drošības spēkiem svētdien izdevies atgūt kontroli pār vairākiem cietumiem un atbrīvot vairāk nekā 200 cietumsargus un citus darbiniekus, kurus bija sagrābuši gūstā ieslodzītie.

Sabiedrība Kāpēc Latvijas ieslodzīto dzīve šogad kļuvusi cilvēcīgāka (+VIDEO)

Desmit būtiski uzlabojumi, kas veikti ar Eiropas Savienības palīdzību.