Valsts apdraudējuma pārvarēšanas nodrošināšanai viens no aktuāliem izaicinājumiem ir zemessargu un rezerves karavīru operatīva iesaiste NBS kaujas struktūrā.
Aizsardzības ministrijas iniciatīva, lai nodrošinātu Nacionālo bruņoto spēku personālsastāva papildināšanu ar mobilizētiem zemessargiem un rezerves karavīriem ar mērķi veikt to kaujas gatavības pārbaudi un iesaisti mācību uzdevumu izpildē visaptverošo valsts aizsardzības mācību NAMEJS 2024 ietvaros.Mācības notiks Zemessardzes 3. Latgales brigādes atbildības teritorijā, un tajās plānots iesaistīt ap 1250 zemessargu un rezerves karavīru, pamatojoties uz Aizsardzības ministrijas izstrādātu Ministru kabineta rīkojumu par kaujas gatavības pārbaudi.
Mobilizācijas mācībās iesaistītie zemessargi un rezerves karavīri par konkrētu mācību norises laiku tiks informēti mēnesi iepriekš – augustā.
Mācības ilgs trīs dienas, un to laikā tiks pārbaudīta zemessargu un rezerves karavīru apziņošanas kārtība, kā arī spēja īsā laikā nodrošināt karavīrus ar ekipējumu un ieročiem. Tāpat mācībās tiks vingrināta mobilizētā personāla izvietošana ārpus vienības dislokācijas vietām un iesaiste dažādu uzdevumu izpildē.
Plānotais zemessargu iesaistes skaits ir līdz 850 un rezerves karavīru skaits - līdz 400. Kaujas gatavības pārbaudes iespējamais laiks ir no š.g. 1. septembra līdz š.g. 1. oktobrim.
Mobilizācijas mācībās tiks iesaistīts arī Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centrs, lai nodrošinātu mobilizējamo personālu ar iztrūkstošu individuālo ekipējumu.
Mobilizācijas mācību un kaujas gatavības pārbaudes laikā rezerves karavīriem veiks vienkāršotas veselības pārbaudes.
Mobilizācijas mācību mērķi ir:
1) apgūt un pilnveidot rezerves karavīru un zemessargu apziņošanas kārtību;
2) praksē pārbaudīt un nostiprināt NBS spēju īsā laikā uzņemt, nodrošināt ar ekipējumu un ieročiem mobilizējamo personālu;
3) trenēt spēju izvietot mobilizēto personālu ārpus vienības dislokācijas vietas.
4) mobilizētos rezerves karavīrus un zemessargus iesaistīt vienības uzdevumu izpildē.
Plānotās dislokācijas vietas ir Latvijas – Baltkrievijas pierobežā, izmantojot Ludzas novadu, Krāslavas novadu, Augšdaugavas novadu, Daugavpils valstspilsētu, Rēzeknes novada Kaunates pagastu. Gadījumā, ja būs nepieciešama vienošanās par pašvaldību vai privāto zemju izmantošanu, to nodrošinās NBS;