• Ramona,
  • Ritma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Atvēl 104 000 eiro latviešu valodas zināšanu pārbaudēm Ukrainas iedzīvotājiem

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 15:10, 09.07.2024


Valdība otrdien nolēma atvēlēt 104 000 eiro, lai vairāk Ukrainas civiliedzīvotāju varētu kārtot latviešu valodas prasmes pārbaudi.


Foto: LETA

Skaidrojot vajadzību pēc papildus valodas pārbaudēm, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) pauda, ka ukraiņi tās varēs nokārtot ātrākā laika posmā, nekā reģistrējoties regulārajā procesā. Tas savukārt veicinās Ukrainas civiliedzīvotāju integrāciju darba tirgū, samazinot sociālo atkarību no valsts un pašvaldību sociālās palīdzības.

Valsts izglītības satura centrs (VISC) ik gadu valodas zināšanas pārbauda ap 6000 cilvēkiem, nodrošinot vienmērīgu pretendentu izkliedi visa kalendārā gada ietvaros. Šogad pieprasījums no dažādām sabiedrības grupām esot tik augsts, ka rindā var nākties gaidīt ap diviem mēnešiem. Gaidīšanas laiku ietekmējuši arī tie Krievijas pilsoņi, kas nenokārtoja valodas pārbaudi pērn.

Viena pārbaude izmaksā 52 eiro. Pēc IZM aplēsēm, piešķirtais finansējums VISC ļaus šogad nodrošināt papildu valodas prasmes pārbaudes vidēji 2000 ukraiņiem. IZM arī paredz, ka valodas apguves līmeni vēlēsies paaugstināt tie 2000 Ukrainas civiliedzīvotāji, kas jau kārtojuši pārbaudi 2022. un 2023.gadā. Tāpat šogad varētu būt interesenti, kas kārtos pārbaudi pirmo reizi zemākajos valodas prasmes līmeņos.

Atbilstoši IZM sniegtajai informācijai, 2024.gada pirmajā ceturksnī pārbaudi kārtojuši jau vairāk nekā 500 Ukrainas civiliedzīvotāju.

Saskaņā ar VISC datiem pārbaudi no 2022. līdz 2023.gadam kārtoja arī Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri apguvuši valsts valodu. 2022.gadā pārbaudi pārsvarā pamata līmenī kārtoja 425 Ukrainas civiliedzīvotāji, bet 2023.gadā kārtotāju skaits pieauga līdz 1485.

2023.gadā lielākā daļa kārtoja A1 līmeņa pārbaudi (44%) un A2 līmeņa pārbaudi (43%).


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Viļakā demontēts padomju režīmu slavinošais piemineklis

Demontēts Viļakas skvērā esošais padomju režīmu slavinošais piemineklis, informē Balvu novada pašvaldība.

Sabiedrība Strasbūras tiesa nav konstatējusi cilvēktiesību pārkāpumus

Latvijas valsts tiesā uzvar jautājumā par pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā.

Sabiedrība airBaltic lidmašīna naktī uz trešdienu ielidojusi Baltkrievijas gaisa telpā

Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" lidmašīna, kas bija ceļā no Rīgas uz Prištinu Kosovā, naktī uz trešdienu, 17.jūliju, uz īsu brīdi ielidoja Baltkrievijas gaisa telpā, apstiprināja "airBaltic" pārstāvis Augusts Zilberts.

Sabiedrība ECT konstatē pārkāpumu saistībā ar homofobisku uzbrukumu

Šodien, 2024.gada 18.jūlijā Eiropas Cilvēktiesību tiesa pasludināja spriedumu lietā Deniss Hanovs pret Latviju, atzīstot Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 3. (spīdzināšanas un cietsirdīgas izturēšanās aizliegums) un 8. panta (tiesības uz privāto dzīvi) pārkāpumus kopsakarā ar 14. pantu (diskriminācijas aizliegums).

Lasiet arī

Ekonomika Latviešu valodas aģentūras direktore pērn nopelnīja ap 40 000 eiro

Latviešu valodas aģentūras (LVA) direktore Inita Vītola pagājušajā gadā nopelnīja 38 781 eiro, kas ir par 11 152 eiro vairāk nekā 2022.gadā, liecina viņas iesniegtā valsts amatpersonas deklarācija.

Sabiedrība KM: Saziņa latviešu valodā norisinās pēc būtības oficiālos gadījumos

Saziņa tikai vai pārsvarā latviešu valodā valstī pēc būtības norisinās oficiālos gadījumos - mācību iestādēs, valsts un pašvaldību iestādēs, darbā apspriežu un sanāksmju laikā, kā arī veselības aprūpes iestādēs, secināts Kultūras ministrijas (KM) sagatavotā Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības plāna 2024.-2027.gadam projektā.

Sabiedrība Atbalsta grozījumus par valsts valodas zināšanu arī citiem Krievijas pilsoņiem

Saeima šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus Imigrācijas likumā, ar kuriem valsts valodas zināšanu prasību plānots piemērot vēl papildu dažiem tūkstošiem Krievijas pilsoņu.