Pieņem grozījumus par efektīvāku parādu piedziņas procesu

Sabiedrība
LETA 17:46, 20.06.2024 0

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, lai nodrošinātu efektīvāku parādu piedziņas procesu.

 

Izmaiņas veiktas, lai motivētu parādniekus turpināt gūt legālus ienākumus, vienlaikus paredzot iespēju vērst piedziņu samērīgā apmērā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmiem maksājumiem arī tad, ja tā nepārsniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu.

Mainīts gan no darba ienākumiem veicamo ieturējumu aprēķināšanas modelis, gan ieturējuma apmērs. Tieslietu ministrijas (TM) izstrādāto un šodien pieņemto izmaiņu mērķis ir radīt tādu tiesisku regulējumu, kas ievēro un salāgo kreditoru un parādnieku intereses, motīvē pildīt parādu saistības un sekmē parādu atdošanu.

Kā liecina TM rīcībā esošā informācija, aptuveni katram desmitajam Latvijas iedzīvotājam ir grūtības laikus norēķināties par savām parādsaistībām, kas izveidojušās pret valsti, privātajiem kreditētājiem vai preču un pakalpojumu sniedzējiem, tādējādi rodas risks, ka daļa no šiem cilvēkiem vēlēsies saņemt algu aploksnē.

Pašlaik līdz piedzenamā parāda pilnai samaksai ieturējumus izdara, saglabājot darba samaksu un tai pielīdzināmos maksājumus valstī noteiktās minimālās mēnešalgas vai tās puses apmērā (gadījumā, ja tiek veikta uzturlīdzekļu vai administratīvo sodu piedziņa, kā arī zaudējumu vai kompensāciju piedziņa sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu). Ieturējumu apmērs ir diferencēts, ņemot vērā parādsaistību veidu. Par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu parādniekam saglabā papildu naudas līdzekļus 15% apmērā no minimālās mēnešalgas. Līdz ar to ir iespējami gadījumi, kad no parādniekam izmaksājamās darba algas ieturējuma veikšana nav iespējama.

Tāpēc šodien likuma grozījumiem noteikts, ka, veicot ieturējumus, parādniekam tiks saglabāta darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50% apmērā no minimālās algas un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu - līdzekļi 15% apmērā no minimālās mēneša darba algas, bet ne vairāk kā 50% kopā. Ja parādnieka darba samaksa un tai pielīdzināmie maksājumi pārsniegs minimālo mēnešalgu, no summas, kas ir lielāka par minimālo algu, ieturējumus izdarīs 30% apmērā.

Grozījumi stāsies spēkā 1.oktobrī.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Daudzviet Latvijā autoceļi ir sniegoti un apledo

Piektdienas rītā daudzviet Latvijā autoceļi ir sniegoti un apledo, aģentūru LETA informēja VSIA "Latvijas valsts ceļi".

Sabiedrība Piektdien daudzviet gaidāms sniegs, Kurzemē laiks būs saulaināks

Piektdien daudzviet Latvijā snigs, saulaināka diena gaidāma Kurzemē, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Mirušo piemiņas dienā Rīgā nodrošinās papildu sabiedriskā transporta reisus

Mirušo piemiņas dienā, 24.novembrī, 11., 36., 39. un 48. autobusa, kā arī 11. tramvaja maršrutā tiks nodrošināti papildu reisi, informē "Rīgas satiksme".

Sabiedrība Nedēļas nogalē gaidāmi ziemīgi laika apstākļi

Nedēļas nogalē Latvijā gaidāmi ziemīgi laika apstākļi, bet jaunnedēļ laiks kļūs nedaudz siltāks, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Lasiet arī

Sabiedrība Mieriņa: Krievijas agresija Ukrainā tieši apdraud mieru Latvijā un visā pasaulē

Krievijas agresija Ukrainā tieši apdraud mieru Latvijā un visā pasaulē, šodien par godu Latvijas Republikas proklamēšanas 105.gadadienai sasauktajā Saeimas svinīgajā sēdē teica Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS).

Ekonomika Latvijā ļaus no parādnieka piedzīt 10% pat no minimālās algas

Saeima šodien nodeva izskatīšanai komisijās Tieslietu ministrijas (TM) sagatavotos grozījumus Civilprocesa likumā, kas ļaus no parādnieka piedzīt 10% no minimālās mēneša algas.

Ekonomika Uzņēmumu parādi gada laikā pieauguši par 46%, parādnieku skaits – par 15,9%

Šī gada sākumā nodokļu parādi un pašu uzņēmumu atsevišķos gadījumos deklarētās parādsaistības reģistrētas kopumā vairāk nekā 51,6 tūkstošiem juridisko personu. Salīdzinot ar situāciju pērnā gada janvārī un šī gada sākumā, uzņēmumu - parādnieku skaits gada griezumā pieaudzis par 15,9%, savukārt, analizējot pēc kopējā nodokļu un pašu uzņēmumu deklarēto parādsaistību apjoma, - par 46%, liecina atvērto datu platformas “Okredo” apkopotā informācija.