• Egija,
  • Egmonts,
  • Egons,
  • Henrihs,
  • Henriks
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Rīgas Centrālās stacijas mezgla izbūvei iztrūkst pusmiljards eiro

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 14:21, 12.06.2024


Rīgas Centrālās pasažieru dzelzceļa stacijas mezgla izmaksas "Rail Baltica" projektā varētu sasniegt 888 miljonus eiro, no kuriem kopumā patlaban iztrūkst 570,857 miljoni eiro, secināts Valsts kontroles (VK) ziņojumā par "Rail Baltica" Latvijas posma tvēruma izmaiņu pieņemšanas gaitu.


Foto: LETA

Patlaban ir noslēgts līgums ar izmaiņām par Rīgas Centrālās pasažieru stacijas mezgla izbūvi 565,148 miljonu eiro vērtībā, pieejamais finansējums ir 317,143 miljoni eiro, kamēr kopējais finansējuma iztrūkums ir 570,857 miljoni eiro, bet finansējuma iztrūkums noslēgtā līguma ietvaros - 248,005 miljoni eiro.

Pēc Satiksmes ministrijā (SM) minētā, patlaban no pieejamā finansējuma Centrālās stacijas mezgla izbūvei iztērēti aptuveni 106 miljoni eiro.

No kopējā pieejamā finansējuma 317,143 miljonu eiro apmērā, 263,508 miljoni eiro ir Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta finansējums, kamēr 53,635 miljoni eiro ir Latvijas finansējums.

VK norāda, ka SIA "Eiropas dzelzceļa līnijas" (EDzL) pasažieru stacijas kopējās izmaksas varētu sasniegt 258,5 miljonus eiro, Rīgas Centrālās pasažieru stacijas pamattrases, tostarp dzelzceļa tilta - 557,9 miljonus eiro, projektēšanas - 34,5 miljonus eiro, bet uzraudzības izmaksas varētu veidot 37,1 miljonu eiro.

Salīdzinājumā ar 2023.gada aplēsēm kopējās Rīgas Centrālās pasažieru stacijas mezgla izmaksu prognozes pieaugušas par 0,4%, kad izmaksas tika novērtētas 884,8 miljonu eiro apmērā, kamēr salīdzinājumā ar 2021.gada aplēsēm - par 36,8%, kad izmaksas tika aplēstas 649,3 miljonu eiro apmērā.

VK norāda, ka 2019.gadā EDzL un pilnsabiedrības "BeReRix" līgums par "Rail Baltica" Rīgas dzelzceļa tilta, uzbēruma un Rīgas Centrālās pasažieru stacijas kompleksās apbūves būvprojekta izstrādi un būvdarbiem paredz izmaksas 430,538 miljonu eiro apmērā bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Līgumā nav ietveri dzelzceļa energoapgādes un vadības inženiersistēmu darbi, kas attiecas uz 1435 milimetru platuma sliedēm, jo tie ir AS "RB Rail" atbildībā, kā arī, iespējams, darbi, kas attiecas uz soliņu un speciālā aprīkojuma iegādi, kas būs jāveic infrastruktūru pārvaldniekam.

Pēc līguma noslēgšanas tajā ir veikti vairāki grozījumi par izmaiņām un papildu darbu veikšanu, kas atbilstoši SM apstiprinātajiem izmaiņu rīkojumiem līdz 2024.gada martam veido izmaksu pieaugumu 134,61 miljona eiro apmērā, un aktuālā Rīgas Centrālās pasažieru stacijas mezgla līguma kopējā summa ir palielinājusies līdz 565,148 miljoniem eiro.

Atbilstoši EDzL sniegtajai informācijai un veiktajām aplēsēm par nākotnē sagaidāmo izmaksu pieauguma prognozēm Rīgas Centrālās pasažieru stacijas mezgla līgumu izmaiņu pieaugums varētu sasniegt aptuveni 165,9 miljonus eiro, kur 134,6 miljoni eiro ir jau ar SM saskaņotās izmaiņas, bet 31,3 miljoni eiro ir nākotnes prognoze.

EDzL pārstāvji skaidrojuši VK, ka izmaksas kāpušas vairāku iemeslu dēļ, tostarp saistībā ar līgumā paredzētiem darbiem, kuri veicami par atsevišķu atlīdzību, saistībā ar būvprojekta grozījumiem, kuri izriet no AS "RB Rail" grozītā operacionālā plāna un Rīgas mezgla darbības plāna saistībā ar "RB Rail" izsniegto prasību par pasažieru platformas paaugstināšanu, saistībā ar izmaiņām, kuras izriet no veiktajām izmaiņām "Rail Baltica" būvprojektēšanas vadlīnijās, kā arī saistībā ar pārprojektēšanas darbiem un papildu izmaksām saistībā ar novēlotu finansējuma saņemšanu.

VK veiktajā revīzijā arī konstatēts, ka SM Ministru kabinetā nav virzījusi izskatīšanai Rīgas Centrālās pasažieru stacijas mezgla līgumu pirms tā noslēgšanas, kā arī tas nav sniedzis atļauju uzņemties no tā izrietošās iespējamās finansiālās saistības, kas varētu pārsniegt ar Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta līgumiem piešķirto finansējumu, tostarp iespējamās laušanas gadījumā.

Konstatēts, ka Ministru kabinets netika iesaistīts arī ar Rīgas Centrālās pasažieru stacijas mezgla līgumu saistīto izmaiņu rīkojumu apstiprināšanā, ar kuriem sākotnēji noslēgtā līguma izmaksas pieauga par 134,61 miljonu eiro. Arī par nepieciešamo valsts budžeta finansējumu minēto darbu pabeigšanai vai neattiecināmajām izmaksām detalizēta informācija nav sniegta.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Latvijā plāno liegt uzturēties arī Baltkrievijā reģistrētām automašīnām

Tieslietu ministrija (TM) šobrīd izstrādā un iesniegs Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai likumprojektu, lai liegtu Latvijā uzturēties Baltkrievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem, tostarp šķērsot ar šādām automašīnām valsts robežu tranzītā. Jau pašlaik līdzīgs regulējums ieviests attiecībā uz Krievijā reģistrētām automašīnām.

Sabiedrība Rinkēvičs: patiesības mirklis par valdības rīcībspēju gaidāms rudenī

"Patiesības mirklis" par Evikas Siliņas (JV) vadītās valdības rīcībspēju gaidāms pēc vasaras pārtraukuma, pirmdien intervijā TV3 izteicās Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Sabiedrība Vidusskolēni izkrituši galvenokārt matemātikas eksāmenā

Optimālā līmeņa centralizētajā eksāmenā matemātikā 15% minimālo kopvērtējuma slieksni nav sasnieguši ap 2700 vidusskolēnu, liecina Valsts izglītības satura centra (VISC) pirmie provizoriskie rezultāti.

Sabiedrība Demogrāfs Ilmārs Mežs atrisina zemā mūža ilguma mīklu Latvijā (+VIDEO)

1938. gadā īsāks mūžs bija Francijā, Igaunijā, Somijā, Itālijā un Spānijā.

Lasiet arī

Sabiedrība Rīgā lielajos pasākumos obligāti jāizmanto vairākkārt lietojamās glāzes

Rīgā lielajos pasākumos vairākkārt lietojamās glāzes būs obligāti jāizmanto no nākamā gada, paredz šodien Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas komitejas sēdē akceptētais saistošo noteikumu projekts Par kārtību, kādā tiek saskaņota un organizēta ielu tirdzniecība.

Sabiedrība Rīgā iedzīvotāju skaits samazinājies par 4600 cilvēkiem

Samazinoties Ukrainas bēgļu pieplūdumam, Rīgā pērn iedzīvotāju skaits samazinājies par 4600 cilvēkiem, minēts Rīgas pašvaldības 2023.gada publiskajā pārskatā, kuru aizvadītajā nedēļā apstiprināja Rīgas dome.

Sabiedrība Rīgā palielinās reisu skaitu 22.autobusa maršrutā

Ņemot vērā pasažieru plūsmas pieaugumu un gaidāmo Lidostas "Rīga" apkalpoto pasažieru skaita pieaugumu vasaras sezonā, no 15.jūnija tiks veiktas izmaiņas 22.maršruta autobusa kustības sarakstos, palielinot reisu skaitu gan darba dienās, gan brīvdienās, informēja uzņēmumā "Rīgas satiksme".

Sabiedrība Rīgā pēc divām nedēļām sāksies ielīgošanas pasākumi

Rīgā ielīgošanas pasākumi sāksies no 18.jūnija, informē Rīgas dome.