• Egija,
  • Egmonts,
  • Egons,
  • Henrihs,
  • Henriks
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Baltijas valstis drošības pasākumiem arvien vairāk izmanto dronus (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 12:40, 24.05.2024


Kameras, kas fiksējušas aizdomīgu kustību kādā apsargājamā teritorijā, sūta signālu uz centru.


Līdz šim visvairāk dronu apsardzes pakalpojumus izmanto būvniecības un ražošanas uzņēmumi ar lielu skaitu objektu, kas atrodas lielās teritorijās.

Industriālu objektu, plašu teritoriju un arī privātpersonu īpašumu uzraudzību Latvijā tagad varēs veikt ar bezpilota gaisa

Droni, kas aprīkoti ar videokamerām, termokamerām, prožektoriem un skaļruņiem, var veikt objektu patrulēšanu un ietekmēt atturēšanos no prettiesiskas darbības veikšanas efektīvāk nekā cilvēki, tāpēc ekonomiski racionālāk ir tos izmantot, lai apsargātu lielas nelīdzena reljefa teritorijas gan dienas gaišajā laikā, gan, kas īpaši svarīgi, arī nakts stundās. Lai gan dronu lietderība pēdējā laikā biežāk tiek pieminēta, runājot par kara tēmām, šo ierīču funkcionalitāte nepārtraukti paplašinās un tās var efektīvi izmantot miermīlīgiem mērķiem, piemēram, sniedzot drošības vai novērošanas pakalpojumus, skaidro eksperts Andris Kaulakans.

"Atklājot pārkāpējus, droni var efektīvi novērst prettiesiskas darbības - informēt pārkāpēju par konstatēto pārkāpumu, mudināt pārtraukt prettiesiskas darbības, uzraudzīt un reģistrēt pārkāpēju kustību. Līdz brīdim, kad notikuma vietā ierodas fiziskās apsardzes darbinieku ekipāža, droni uzkrāj noderīgas norādes par pārkāpējiem, viņu darbībām un atrašanās vietu," saka A.Kaulakans.

Apsardzes vajadzībām pielāgotie droni var patstāvīgi, bez cilvēka palīdzības, minūtes laikā nomainīt akumulatoru un nepieciešamības gadījumā būt gaisā praktiski visu diennakti. Droni ir ne tikai lielāku un mazāku teritoriju un objektu apsardzes nākotne, bet arī izmaksu ziņā efektīvāks risinājums. "Aplēses rāda, ka industriālie uzņēmumi, fizisko apsardzi dažādu uzdevumu veikšanai aizstājot ar droniem, var ietaupīt līdz pat 50% apsardzes mērķiem atvēlētā budžeta. Protams, efektīvākos apsardzes pakalpojumu joprojām nodrošina tehnoloģiju un cilvēka darba sinerģija," -tā A.Kaulakans.

Salīdzinot ar fizisko apsardzi, lielu apsargājamo objektu gadījumā droniem ir vairākas priekšrocības. Ja jāuzrauga plaša teritorija, cilvēkresursi var nebūt pietiekami, lai nodrošinātu visas teritorijas uzraudzību, īpaši vietās, kuras cilvēkiem ir grūti sasniegt. Tāpat dronu var arī viegli pārvietot no vienas teritorijas uz citu, lai apsardzi efektivizētu un pielāgotu aktuālajām vajadzībām. Vienlaikus, lielos uzņēmumos droni var noderēt ne vien, lai uzraudzītu teritoriju un fiksētu objektā no ārpuses iekļuvušus pārkāpējus, bet arī analizētu situāciju saistībā ar potenciālu bīstamību, ko rada darba drošības pārkāpumi - pieredze rāda, ka dronu klātbūtne uzlabo darba drošības prasību ievērošanu uzņēmumu teritorijās.

Dronu tehnoloģijas objektu optimālai apsardzei parasti kombinē ar fizisko apsardzi, kā arī video kamerām un citām tehnoloģijām. "Kameras, kas fiksējušas aizdomīgu kustību kādā apsargājamā teritorijā, sūta signālu uz Apsardzes Vadības Centru, kur tiek izvērtēta situācija un, ja nepieciešams, uz notikuma vietu operatīvi tiek sūtīts drons. Attēlus no tā var redzēt ne tikai operators, bet arī apsargājams teritorijas īpašnieks. Tāpat nepieciešamības gadījumā var tikt piesaistīta arī fiziskā apsardze," dronu pielietojuma veidus skaidro A.Kaulakans

Līdz šim visvairāk dronu apsardzes pakalpojumus izmanto būvniecības un ražošanas uzņēmumi ar lielu skaitu objektu, kas atrodas lielās teritorijās, kā arī rūpnīcās, ceļu būves, mežsaimniecības un lauksaimniecības uzņēmumos. Tomēr arvien biežāk tos pielieto arī citas nozares, piemēram, saules enerģijas parkos, kur droni potenciāli var veikt vēl kādu funkciju - saules elektrosataciju pārbaudi. Šādos parkos drons ar sensoru un termokameru palīdzību var viegli noteikt, kurš no saules moduļiem ir pārkarsis, un tādējādi samazina visas parka ražošanas jaudu. Kad tiek reģistrēts darbības traucējums, informācija tiek nosūtīta elektrostacijas darbiniekiem, kuri var nekavējoties nomainīt bojātās daļas, tādējādi operatīvi atjaunojot saules elektrostacijas darbību.

Tāpat apsardzes vajadzībām pielāgotie droni var tikt izmantoti arī dažādu stratēģiski nozīmīgu objektu uzraudzībai. Piemēram, dzelzceļa grupa "LTG" Lietuvā tos jau testējusi dzelzceļa staciju uzraudzībai, kur tie ne vien palīdz uzraudzīt objektā notiekošo, bet arī fiksē dažādus incidentus, kas iemūžināti 4K izšķirtspējā. Pie tam drons šāda gadījumā var tikt izmantots arī tehnisko procesu uzraudzībai, piemēram, fiksējot vai dzelzceļa pārmijas, kas virza vilcienu pareizajā virzienā, ir apsildītas. Ja parasti šīs nianses pārbauda tehniskais darbinieks, tad ar dronu palīdzību to var izdarīt attālināti ar drona termokameras palīdzību.

Pēdējo gadu laikā droni tiek izmantoti arī privātmāju teritoriju un ciematu apsardzē, kur darbojas gan preventīvi, gan vajadzības gadījumā piesaista fizisku apsardzi. "Šādās vietās drons teritoriju parasti uzraug no vairāku simtu metru augstuma. Pēc pārkāpuma reģistrēšanas vai operatora dotām komandām drons pazemina lidošanas augstumu: var kļūt pārkāpējiem redzams un dzirdams, lai pievērstu viņu uzmanību un informētu par to, ka pārkāpums ir piefiksēts. Zinot, ka droni visu notiekošo arī filmē un fiksē augstas izšķirtspējas attēlā, potenciāli likumpārkāpēji tiek disciplinēti arī preventīvi," stāsta A.Kaulakans.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Latvijā plāno liegt uzturēties arī Baltkrievijā reģistrētām automašīnām

Tieslietu ministrija (TM) šobrīd izstrādā un iesniegs Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai likumprojektu, lai liegtu Latvijā uzturēties Baltkrievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem, tostarp šķērsot ar šādām automašīnām valsts robežu tranzītā. Jau pašlaik līdzīgs regulējums ieviests attiecībā uz Krievijā reģistrētām automašīnām.

Sabiedrība Rinkēvičs: patiesības mirklis par valdības rīcībspēju gaidāms rudenī

"Patiesības mirklis" par Evikas Siliņas (JV) vadītās valdības rīcībspēju gaidāms pēc vasaras pārtraukuma, pirmdien intervijā TV3 izteicās Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Sabiedrība Vidusskolēni izkrituši galvenokārt matemātikas eksāmenā

Optimālā līmeņa centralizētajā eksāmenā matemātikā 15% minimālo kopvērtējuma slieksni nav sasnieguši ap 2700 vidusskolēnu, liecina Valsts izglītības satura centra (VISC) pirmie provizoriskie rezultāti.

Sabiedrība Demogrāfs Ilmārs Mežs atrisina zemā mūža ilguma mīklu Latvijā (+VIDEO)

1938. gadā īsāks mūžs bija Francijā, Igaunijā, Somijā, Itālijā un Spānijā.

Lasiet arī

Pasaule Ukrainas triecienā iznīcināta dronu noliktava Krasnodaras novadā

Ukrainas Jūras spēki publicējuši satelītattēlus, kas apstiprina, ka naktī uz piektdienu Ukrainas Jūras spēku un Ukrainas Drošības dienesta kopīgā operācijā iznīcināta trieciendronu "Shahed" noliktava Krievijas Krasnodaras novadā un ar to saistītā infrastruktūra.

Sabiedrība Latvijai jākļūst par dronu ražošanas līderi

Aizsardzības ministrijas pārstāvji šodien deputātus informēja, ka ir uzsāktas iepirkuma procedūras un no trim Latvijas ražotājiem jau piegādāti pirmie 100 droni. Vasarā plānotas piegādes vēl no astoņiem Latvijas uzņēmumiem, un notiek aktīvs darbs pie nākamās dronu partijas iepirkuma.

Sabiedrība Sēlijā tika atklāts dronu mācību un testēšanas poligons (+VIDEO)

Tuvāko piecu gadu laikā robežas stiprināšanas pasākumiem tiks atvēlēti 303 miljoni eiro.

Pasaule ISW: krievu militārie blogeri sūrojas par ukraiņu dronu pārākumu frontē

Krievijas militārie blogeri tīmeklī sūrojas, ka ukraiņiem frontē ir vairāk dronu un labākas radioelektroniskās cīņas iespējas, teikts ASV Kara studiju institūta (ISW) ziņojumā.