• Alberts,
  • Madis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


NATO kiberdrošības mācības apliecināja Latvijas ekspertu augsto kvalifikāciju

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 07:56, 09.05.2024


"Liels kiberuzbrukums var ātri pāraugt liela mēroga drošības krīzē".


Sacensībās tika izspēlēti kaujas scenāriji.


Pasaulē lielākajās un sarežģītākajās starptautiskajās reālajā laikā notiekošajās kiberaizsardzības mācībās “Locked Shields 2024” uzvarējusi Latvija kopā ar NATO vienību komandu. Pērn Latvijas un Luksemburgas apvienotā komanda ieņēma 4. vietu. Labāko trijniekā iekļuva arī Somijas-Polijas un Igaunijas-Francijas komandas.

Mācības pulcēja vairāk nekā 3000 dalībnieku no 38 valstīm, kur četras dienas bija jāaizsargā reālas datorsistēmas no reāllaika uzbrukumiem, vienlaikus trenējot taktisko un stratēģisko lēmumu pieņemšanu kritiskās situācijās, ziņoja vietne labsoflatvia.lv.

Sacensības notika Igaunijā. Igaunijas aizsardzības ministrs Hanno Pevkurs uzsver, ka starptautiskā sadarbība kibertelpā ir panākumu atslēga. “Kā pasaulē lielākās šāda veida mācības “Locked Shields” ir viens no labākajiem augsta līmeņa starptautiskās sadarbības piemēriem. Mēs ļoti lepojamies, ka varam tās rīkot Igaunijā un redzēt, kā NATO CCDCOE un komandas, kas iesaistītas to organizēšanā, katru gadu tās paceļ jaunā, arvien iespaidīgākā līmenī,” viņš saka.

“Neviens cits kiberaizsardzības vingrinājums nevar piedāvāt tik specializētu un detalizētu pieredzi kā “Locked Shields”. Komandas var demonstrēt, cik labi tās spēj nodrošināt sistēmu darbību reālās dzīves situācijās un augsta stresa apstākļos. Tehniskie speciālisti vieni paši nevar atrisināt kiberkrīzi. Parasti lēmumu pieņēmēji un eksperti no dažādām valsts iestādēm un dzīves jomām ir tie, kas cenšas atvairīt uzbrukumus, tāpēc papildus kiberaizsardzībai mēs koncentrējamies uz stratēģijas spēlēm, juridiskajiem jautājumiem un krīžu komunikāciju. Sadarbībai ir jābūt ātrai, jo liels kiberuzbrukums var ātri pāraugt liela mēroga drošības krīzē, un šāda veida mācības ļauj mums būt labāk sagatavotiem,” pērn izteicās NATO apvienotā kiberaizsardzības izcilības centra direktors Marts Norma.

Šīs ikgadējās mācības ļauj kiberdrošības ekspertiem uzlabot savas prasmes valsts IT sistēmu un kritiskās infrastruktūras aizsardzībā pret potenciāliem reāliem uzbrukumiem. Galvenā uzmanība tiek pievērsta reālistiskiem uzbrukumu scenārijiem, progresīvām tehnoloģijām un vērienīga sarežģīta kiberincidenta simulācijai – komandas uzņemas ātrās reaģēšanas lomu valsts kritiskās infrastruktūras kiberaizsardzībai.

Papildus daudzu fizisku sistēmu aizsardzībai iesaistītās komandas praktizē taktisko un stratēģisko lēmumu pieņemšanu, sadarbību un komandķēdi krīzes situācijā, kad tām būtu jārisina arī kriminālistikas un juridiskie jautājumi un jāreaģē uz informācijas operāciju izaicinājumiem. Sacensības “Locked Shields” NATO apvienotais kiberaizsardzības izcilības centrs organizē jau kopš 2010. gada.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Lāce: Loginas atkāpšanās no amata bija viņas pašas lēmums

Kultūras ministre Agnese Logina (P) lēmumu par atkāpšanos pieņēmusi pati, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" teica partijas "Progresīvie" virzītā ministres amata kandidāte Agnese Lāce, komentējot izskanējušo informāciju, ka lēmums par Loginas atkāpšanos neesot bijis viņas pašas.

Sabiedrība Otrdien daudzviet īslaicīgi līs un vietām dārdēs pērkons

Otrdien daudzviet Latvijā gaidāms īslaicīgs lietus, vietām līs intensīvi un pērkona pavadībā, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Valsts policijas koledža meklē pasniedzējus

Valsts policija izsludinājusi konkursu uz vairākām pasniedzēju amata vietām, liecina sludinājumi oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Sabiedrība CVK locekļi kritizē komisijas vadītāju par viņu nepietiekamu iesaisti

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sēdē pirmdien CVK priekšsēdētājas Kristīnes Saulītes darbu kritizēja trīs komisijas locekļi, pārmetot komisijas "neiesaistīšanu" Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu balsu apkopošanas procesā, kamdēļ arī viņiem neesot bijusi iespēja pārliecināties par rezultātiem.

Lasiet arī

Kriminālziņas Latvijas kibervidē parādījušies daudzi jauni noziegumu veidi (+VIDEO)

Krāpnieki uzzina ar kādiem sadarbības partneriem uzņēmums strādā un to vārdā uzņēmumam nosūta informāciju.

Pasaule VDD: arī Ķīnas kibervienības ir sākušas izrādīt interesi par Latviju

Visaugstāko apdraudējumu Latvijas kiberfrontē rada Krievijas specdienestu vadītās kibergrupas, tomēr arī Ķīnas kibervienības ir sākušas izrādīt manāmu interesi par Latviju, teikts Valsts drošības dienesta (VDD) pagājušā gada darbības pārskatā.

Pasaule Igaunijas valsts iestādes piedzīvojušas līdz šim lielāko kiberuzbrukumu

Nedēļas nogalē daudzu Igaunijas valsts iestāžu tīmekļa vietnes skāra līdz šim lielākais piekļuves atteices (DDoS) uzbrukumu vilnis, taču, pateicoties veiktajiem pasākumiem, to ietekme nebija liela, vēsta laikraksts "Postimees".

Ekonomika Privātie uzņēmēji Latvijā saņems finansējumu dalībai kiberdrošībā (+VIDEO)

Noteikumi par konkrētas grantu programmas īstenošanu tiek virzīti atsevišķi.