Turpinot sākto darbu pie zāļu pieejamības veicināšanas Latvijas iedzīvotājiem, patlaban ministrija turpina veikt sarunas ar farmācijas nozari, kas dažādo viedokļu dēļ neiet viegli. Ministrs norādīja, ka VM cenšas būt objektīva, mēģinot rast kompromisu, lai plānotās izmaiņas neietekmētu aptieku pieejamību.
"Mēs runājam par 168 mazām aptiekām, kas atrodas mazos ciematos un ārpus Rīgas. Mēs mēģinām izdomāt, lai šīs grupas aptiekas būtu neatkarīgas no lieltirgotājiem. Laukos šīs aptiekas pilda arī sociālo funkciju, un tā ir pirmā vieta, kur cilvēki iet prasīt palīdzību farmaceitam," sacīja Abu Meri.
Viņš norādīja, ka zāļu cenu samazināšanas modelis tiek izstrādāts, lai mēģinātu pasargāt šīs aptiekas. Vienlaikus ministrs vēlas nepasliktināt lieltirgotavu eksistēšanu, jo svarīgi, lai pacienti laicīgi saņemtu medikamentus. Vaicāts par modelī veicamajām izmaiņām, viņš norādīja, ka ir koriģēti atsevišķi procenti, taču, kā sākotnēji iecerēts, modelis pamatā tiks koncentrēts uz to zāļu cenām, kas pārsniedz sešu eiro vērtību.
Abu Meri cer, ka līdz 1.jūlijam Ministru kabinetā tiks pieņemti jaunie uzcenojuma modeļi, lai jau rudenī iedzīvotāju personīgie izdevumi par recepšu zālēm samazinātos par apmēram 15-20%
VM jaunais zāļu cenu samazināšanas modelis sagatavots, analizējot Lietuvas, Igaunijas un Somijas farmācijas jomas regulējumu. Tas paredz atteikties no esošās sistēmas, kurā pieļaujamais procentuālais lieltirgotavu un aptieku piecenojums ir atkarīgs no zāļu ražotāja noteiktās cenas, tā vietā ieviešot vienu fiksētu uzcenojumu visām kompensējamajām zālēm un recepšu zālēm par iepakojumu neatkarīgi no cenas, kā arī maksu par farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri