• Saiva,
  • Saivis,
  • Santis,
  • Sentis,
  • Tija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Bezpilota lidaparātiem Latvijā jābūt automātiskajiem atbildētājiem (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 10:37, 30.04.2024


Droniem, kas ir vieglāki par 250 g, būs jāatbilst jaunajiem drošības noteikumiem.


Lidojumi virs vairākiem objektiem būs aizliegti.

Valdība apstiprināja Satiksmes ministrijas (SM) sagatavotos "Bezpilota gaisa kuģu lidojumu noteikumus", lai uzlabotu lidojumu drošību, tostarp pilnveidotu bezpilotu gaisa kuģu jeb dronu izmantošanas kārtību un noteiktu lidojumu ģeogrāfiskās zonas un to pārvaldību. Šī ir jauna un strauji augoša aviācijas apakšnozare, kas arvien biežāk ienāk mūsu ikdienā - gan atpūtas un izklaides vajadzībām, gan arī kā jaunas uzņēmējdarbības iespēja dažādos pakalpojumu segmentos. Mērķis ir izveidot viegli lietojamu infrastruktūru, kas spēj salāgot visu iesaistīto pušu intereses.

Līdz šim bezpilota gaisa kuģu ģeogrāfiskās zonas noteica "Civilās aviācijas aģentūra" (CAA), kuras kompetencē bija arī darbības uzraudzība šajās ģeogrāfiskajās zonās. Jaunie noteikumi nosaka valsts un pašvaldības institūcijām tiesības ierosināt bezpilota gaisa kuģu ģeogrāfisko zonu noteikšanu savā teritorijā, savukārt lēmuma pieņemšanas tiesības paredzot CAA. Īstenojot sistēmisku, vienveidīgu un samērīgu pieeju ģeogrāfisko zonu noteikšanai, CAA konsultējas ar gaisa telpas lietotājiem, bezpilota gaisa kuģu jomas nevalstiskajām organizācijām un valsts institūcijām, kam uzticēta uzraudzības funkcija bezpilota gaisa kuģu jomā.

Ņemot vērā, ka CAA ir izveidojusi Bezpilota gaisa kuģu informācijas sistēmu (BGKIS), MK noteikumi paredz, ka pieteikumus bezpilota gaisa kuģu ģeogrāfisko zonu izveidošanai, izmaiņām zonu nosacījumos un to darbības izbeigšanai varēs iesniegt minētājā elektroniskajā sistēmā. Šo prasību ieviešanai ir noteikts pārejas periods, un minēto darbību veikšana kā obligāta būs no nākamā gada. Vienlaikus CAA šāda iespēja, izmantojot BGKIS, tiks nodrošināta jau pirms tam.

Noteikumos tiek regulēta arī vairāku institūciju kompetence ārkārtas un neatliekamos gadījumos, kad tiek noteikti īslaicīgi ierobežojumi, kas saistīti ar sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanu. Tādos gadījumos lēmumu par bezpilota gaisa kuģu ģeogrāfisko zonu noteikšanu un lidojuma drošumu pieņem CAA, Valsts policija - par sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanu -, savukārt "Aviācijas meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrs" pieņem lēmumu par aviācijas meklēšanu un glābšanu.

Tāpat jaunie noteikumi paredz, ka, izmantojot bezpilota gaisa kuģus, vairs nebūs noteikta konkrēta distance, kādā lidojumi veicami no dažādiem šķēršļiem vai objektiem. Proti, jāsaglabā princips, ka lidojuma laikā pēc iespējas jāizvairās lidot pāri cilvēkiem, transportlīdzekļiem, kas piedalās ceļu satiksmē, kā arī dzīvniekiem, ēkām un inženierbūvēm. Savukārt lidojumu pāri trešajām personām piederošam īpašumam veic, paredzot īsāko lidojumam nepieciešamo laiku un drošāko trajektoriju.

Drošības uzlabošanai turpmāk noteikumi attieksies arī uz droniem, kuru maksimālā pacelšanās masa ir mazāka par 250 gramiem. Noteikumos paredzētas CAA tiesības lemt par prasību bezpilota gaisa kuģi aprīkot ar automātisku signāla devēju, kas lidojuma laikā nodrošina iespēju gaisa satiksmes vadības sistēmai nepārtraukti noteikt tā atrašanās vietu. Šīs tiesību noteiktas, lai mazinātu riskus un apdraudējumus civilās aviācijas drošībai gadījumā, ja lidojuma laikā bezpilota gaisa kuģis zaudē vadāmību un kļūst nekontrolējams.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Piektdien austrumu un centrālajos novados gaidāms lietus

Piektdien daudzviet Latgalē, Sēlijā un Vidzemē, kā arī vietām Zemgalē gaidāms lietus, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Saeima atsakās no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, atsakoties no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas.

Sabiedrība Tiesa: Rīgas domei būs jāatjauno gāzes sprādzienā Āgenskalnā cietušais nams

Rīgas pilsētas tiesā šodien apmierināja gāzes sprādzienā 2020.gada nogalē Āgenskalnā sabojātās dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku prasību pret Rīgas domi par ēkas atjaunošanu.

Sabiedrība Praida gājiena laikā slēgs satiksmi vairākās Rīgas centra ielās

Sestdien, 15.jūnijā, Rīgā norisināsies "Riga Pride" gājiens, kura laikā no plkst.11 līdz 14 vairākās centra ielās slēgs transportlīdzekļu satiksmi, bet lielāko dienas daļu būs slēgts arī Vērmanes dārzs.

Lasiet arī

Sabiedrība Trešdien Sēlijas poligonā atklās dronu testēšanas poligonu

Trešdien, 5.jūnijā, Sēlijas poligonā tiks atklāts dronu testēšanas poligons, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" atklāja aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P).

Sabiedrība Dronu koalīcijas programmā Latvijā dzimusi jauna dronu ražotāja zvaigzne

Dronu koalīcijas programmā Latvijā ir dzimusi jauna dronu ražotāja zvaigzne, intervijā žurnālam "Klubs" paudis Gaisa spēku Mācību centra komandieris majors Modris Kairišs.

Sabiedrība Baltijas valstis drošības pasākumiem arvien vairāk izmanto dronus (+VIDEO)

Kameras, kas fiksējušas aizdomīgu kustību kādā apsargājamā teritorijā, sūta signālu uz centru.

Pasaule Ukraina veic triecienu naftas pārstrādes rūpnīcai Baškortostānā

Krievijā Baškortostānas republikā Salavatas pilsētā ar Ukrainas Drošības dienesta (SBU) dronu veikts trieciens naftas pārstrādes rūpnīcai, paziņojis avots Ukrainas izlūkdienestos.