Siltumnīcefektu gāzu (SEG) emisijas rodas dažādos sektoros, piemēram, rūpniecībā, lauksaimniecībā, enerģētikā. Tās tiek aprēķinātas katram sektoram atsevišķi. No šiem aprēķiniem tiek iegūts konkrēts SEG apmērs katrā apakšsektorā, ko izmanto SEG emisiju ziņošanai.
Katrā sektorā atsevišķi tiek prognozētas arī nākotnes SEG emisijas. Taču sektori savstarpēji mijiedarbojas, piemēram, pieaugot bioloģisko atkritumu kompostēšanai, rodas izejvielas biogāzes ražošanai un ir nepieciešams meklēt tās realizācijas iespējas, savukārt enerģētikā, aktīvāk izmantojot koksni, samazinās meža resursi un līdz ar to var samazināties meža sektora spējas akumulēt SEG emisijas.
Valsts pētījumu programmas "Klimatneitralitātes mērķu sasniegšanai lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēma" projektā "Klimata neitralitātes lēmumu modeļi darbībā" zinātnieki izstrādās integrētu lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmu, kas aptvers tautsaimniecību kopumā.
Galvenā uzmanība tiks pievērsta politikas lēmumu ietekmes modelēšanai dažādās nozarēs - enerģētikā, rūpnieciskajos procesos, lauksaimniecībā, zemes izmantojuma, zemes izmantojuma maiņas un mežsaimniecības un atkritumu apsaimniekošanā un arī visos sektoros kopumā, nosakot mijiedarbības. Izmantojot sistēmdinamikas modelēšanas pieeju, tiks vērtēti dažādu klimata politikas pasākumu ekonomiskie, sociālie, tehnoloģiskie, vides un klimata aspekti. Tiks izstrādāta arī interaktīva platforma klimata pārmaiņu mazināšanas pasākumu simulēšanai, analizējot izmaksu ziņā optimālus risinājumus.
Zinātnieki šobrīd veic priekšizpēti - analizē esošo klimata politiku, vērtē instrumentus, SEG emisiju aprēķinu modeli, apzina citu valstu pieredzi, tostarp citur jau eksistējošus rīkus. Uzmanība tiek pievērsta arī klimata pārmaiņu mazināšanas un pielāgošanās instrumentiem, kā arī inovatīvu klimata tehnoloģiju apzināšanai un novērtēšanai visās tautsaimniecības nozarēs. Priekšizpētē iegūtā informācija un zinātnieku kompetence, regulāri izstrādājot risinājumus dažādu tautsaimniecības sektoru attīstības modelēšanai, būs pamats jaunā instrumenta izveidei.
RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) zinātnieki ir izstrādājuši enerģētikas modelēšanas rīkus, kā arī modelējuši ilgtspējīga transporta un klimata politiku. Pētīts arī lauksaimniecības un atkritumu apsaimniekošanas sektors.
Projekts "Klimata neitralitātes lēmumu modeļi darbībā" tiks īstenots līdz 2026.gada februārim. Tā kopējais budžets ir 1,16 miljoni eiro.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri