• Vilhelms,
  • Vilis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


VDD brīdina par labējā ekstrēmisma radīto risku pieaugumu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 15:46, 22.04.2024


Valsts drošības dienests (VDD) brīdina par tendenci pieaugt labējā ekstrēmisma riskiem sabiedrībā, jo īpaši - jauniešu vidē.Nedēļas nogalē Valsts policija sadarbībā ar VDD aizturēja vairākus skūtgalvju jeb tā saukto skinhedu subkultūras pārstāvjus, kuri tiek turēti aizdomās par nacistiskās Vācijas īstenotā genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku slavināšanu, kā arī par tādu darbību veikšanu, kas vērstas uz rasu naida izraisīšanu.

Izmeklēšanā iegūtā informācija liecina, ka aizturētās personas radikālo uzskatu iespaidā bija izmantojušas fizisku vardarbību pret citām personām.

"Jau iepriekšējā gadā identificējām gados jaunu cilvēku skaita pieaugumu, kuri izrāda pastiprinātu interesi par labējā ekstrēmisma ideoloģijām un ar saviem uzskatiem dalās sociālās tīklošanās vietnēs un saziņas platformās, jo īpaši - "Telegram", cenšoties atrast domubiedrus kā Latvijā, tā citās valstīs," stāsta VDD priekšnieks Normunds Mežviets.

"Lai gan šādu personu radītais apdraudējums mūsu valsts demokrātiskajai iekārtai patlaban ir vērtējams kā zems, tendence pieaugt labējā ekstrēmisma atbalstītāju skaitam rada riskus sabiedrības drošībai. Lai novērstu labējā ekstrēmisma izplatību sabiedrībā, mūsu dienests ir pastiprinājis preventīvos pasākumus personu iespējamas radikalizācijas gadījumu identificēšanai un novēršanai."

VDD vērtējumā minētā tendence ir saistīta ar citu rasu imigrantu daudzuma palielināšanos Latvijā, pret kuriem vēršas labējie ekstrēmisti. Labējā ekstrēmisma izplatības pieaugums jauniešu vidē potenciāli var rezultēties vardarbīgu uzbrukumu skaita pieaugumā pret atšķirīgu rasu pārstāvjiem, brīdina dienestā.

Dienests atgādina, ka aizvadītā gada 11.jūlijā pret personu, kura pievērsusies labējam ekstrēmismam, sāka kriminālprocesu aizdomās par terorisma publisku attaisnošanu, apmācīšanos, kā arī citu personu vervēšanu un apmācīšanu terorismam. Izmeklēšanā dienests konstatēja, ka persona iedvesmojas no tādiem labējiem ekstrēmistiem kā Anderss Bērings-Breivīks un Brentons Tarants, kuru īstenoto terora aktu rezultātā gāja bojā liels skaits cilvēku.

Kopš aizvadītā gada VDD ir pastiprinājis pasākumus gan labējā, gan kreisā ekstrēmisma izplatības novēršanai. Vardarbīgā ekstrēmisma atbalstītāju identificēšanā VDD cieši sadarbojas ar Valsts policiju.

Tā kā viena no radikalizācijas riskam pakļautajām sabiedrības grupām ir jaunieši, VDD amatpersonas šā gada laikā ir apmeklējušas vairākus simtus Latvijas izglītības iestāžu, informējot to administrācijas pārstāvjus un sociālos pedagogus par jauniešu radikalizācijas pazīmēm un riskiem.

Tuvākajā laikā VDD plāno organizēt prezentācijas par pievēršanās labējam vai kreisajam ekstrēmismam pazīmēm vairākām valsts institūcijām, kuru ikdienas darbs ir saistīts ar radikalizācijas riskam pakļautām sabiedrības grupām, tostarp ieslodzītajiem un personām ar garīgās veselības traucējumiem.

Lai identificētu personu radikalizēšanās gadījumus, VDD pastāvīgi vērtē sociālās tīklošanās vietņu saturu.

Šogad VDD jau ir veicis preventīvas pārrunas ar vairākām personām, kuras izrāda radikalizācijas pazīmes, kā arī ar tām saistītām personām. Dienests ir brīdinājis šīs personas par paredzēto kriminālatbildību noziedzīgu nodarījumu veikšanas gadījumā.

Tāpat plašākas sabiedrības informēšanai dienests šogad ir sagatavojis divus informatīvos bukletus - par labējā un kreisā ekstrēmisma atbalstītājiem raksturīgām pazīmēm un simboliem. Šie bukleti ir pieejami dienesta tīmekļvietnē.

Līdzcilvēkā konstatējot radikalizācijas pazīmes, VDD iesaka vispirms iespēju robežās censties noskaidrot uzvedības vai izskata izmaiņu iemeslus mierīgas sarunas ceļā. Ja personas teiktais pastiprina aizdomas par iespējamu radikalizēšanos, vērts iedrošināt šo cilvēku konsultēties ar psihologu vai sociālo darbinieku.

Taču, ja persona nav vērsta uz sadarbību un izrāda pastiprinātu agresivitāti, nekavējoties jāvēršas VDD. Ar dienestu iespējams sazināties, zvanot uz diennakts tālruni 67 208 964 vai rakstot uz e-pasta adresi "info@vdd.gov.lv".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Līdz oktobrim plāno pabeigt austrumu robežas militārās stiprināšanas pirmo kārtu

Aizsardzības resors līdz oktobrim plāno pabeigt pirmās kārtas realizāciju austrumu robežas militārās stiprināšanas un pretmobilitātes plānā, pirmdien žurnālistiem pastāstīja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš.

Sabiedrība Brīvprātīgo rezervistu kursā varēs pieteikties vecāki cilvēki

Reaģējot uz sabiedrības lielo interesi par brīvprātīgu pieteikšanos rezervistu apmācībai, turpmāk rezervistu militārās pamatapmācības kurss notiks divas reizes gadā - vasarā un ziemā, turklāt tam varēs pieteikties arī vecāki cilvēki, informē Aizsardzības ministrija.

Sabiedrība Brīvdienās karstuma dēļ slimnīcā nogādāts piecgadnieks

Aizvadītajās brīvdienās karstuma dēļ Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) vidēji smagā stāvoklī slimnīcā nogādāja kādu piecus gadus vecu bērnu, kurš bija ilgstoši rotaļājies ārā.

Sabiedrība Kas senioriem un viņu tuviniekiem jāzina par sociālās aprūpes iestādēm (+VIDEO)

Šajā situācijā tiek vērtēta arī personas un viņas apgādnieku maksātspēja.

Lasiet arī

Sabiedrība VVD aicina ievērot prasības, ar droniem fiksējot vides pārkāpumus

Ņemot vērā straujo tehnoloģiju attīstību, pašlaik sabiedrībai ir ļoti plašas iespējas iegādāties dažādu veidu bezpilotu gaisa kuģus jeb dronus.

Kriminālziņas Pārbauda informāciju par vairāku personu piedalīšanos karā Krievijas pusē

Valsts drošības dienests (VDD) pārbauda informāciju par vairāku personu iespējamu prettiesisku piedalīšanos karā Ukrainā Krievijas bruņoto spēku pusē.

Kriminālziņas VDD pērn veicis pārrunas ar iedzīvotājiem, kuri draudējuši Latvijas amatpersonām

Valsts drošības dienests (VDD) aizvadītajā gadā veicis pārrunas ar iedzīvotājiem, kuri draudējuši aizsargājamām Latvijas amatpersonām, liecina dienesta darbības pārskats.

Kriminālziņas VDD sācis kriminālprocesu par Ždanokas iespējamo sadarbību ar KF specdienestiem

Valsts drošības dienests (VDD) sācis kriminālprocesu pret Eiropas Parlamenta deputāti Tatjanu Ždanoku (LKS) par iespējamo sadarbību ar Krievijas specdienestiem.