• Sigmunds,
  • Zigismunds,
  • Zigmunds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvieši pērk dārgāku sadzīves tehniku, lai to varētu salabot (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 19:32, 19.04.2024


Sabiedrības apziņa par ilgtspējīgu dzīvesveidu pieaug, un cilvēki kļūst arvien izglītotāki attiecībā uz to, kā viņu izvēles ietekmē vidi.


Nozare apsver iespēju elektroierīcēm izstrādāt labojamības indeksu.

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju (57%) atbalsta dārgāku elektroierīču iegādi ar augstāku labojamības indeksu, liecina šā gada veiktā aptauja.

Aptaujas dati par Latvijas mājsaimniecībās esošo elektroierīču vecumu liecina, ka vidēji vecākā elektroierīce Latvijas mājsaimniecībās ir vecumā no 11 līdz 20 gadiem, tā norādīja 35% respondentu. Taču katrā piektajā (21%) mājsaimniecībā ir elektroierīce, kas ir vecāka par 20 gadiem.

"Kopumā redzam, ka sabiedrības apziņa par ilgtspējīgu dzīvesveidu pieaug, un cilvēki kļūst arvien izglītotāki attiecībā uz to, kā viņu izvēles ietekmē vidi. Līdz ar to palielinās gatavība iegādāties dārgākas, taču ilgtermiņā kvalitatīvākas preces. Tomēr saskatu, ka priekšā vēl daudz darāmā, lai pārsvarā iedzīvotāju lēmums par vajadzīgās ierīces iegādi būtu balstīts, izvērtējot arī, kādu ietekmi tas atstās uz vidi. Papildu labojamības indeksam vēl viens būtisks faktors ir lietotu preču labošana un atkārtota izmantošana. Vecākas elektrotehnikas labošana un otrreizējā lietošana ir videi krietni draudzīgāks lēmums, nekā jaunas ierīces iegāde. Protams, vienmēr individuāli ir jāizvērtē katras ierīces drošības aspekti un vai tajā nav izmantoti kādi videi un veselībai īpaši kaitīgi materiāli," skaidro eksperts Jānis Aizbalts.

Jaunākās elektroierīces (līdz 5 gadiem) visbiežāk ir jauniešiem vecumā no 18 līdz 29 gadiem. Savukārt vecākās elektroierīces (virs 30 gadiem) visbiežāk ir iedzīvotājiem vecumā virs 60 gadiem. Vīriešiem ir tendence lietot vecākas elektroierīces nekā sievietēm.

Iegūtie dati par atbalstu augstākam labojamības indeksam ļauj secināt, ka daļa sabiedrības ir gatava ieguldīt ilgtspējīgākās alternatīvās, lai samazinātu negatīvo ietekmi uz vidi un pagarinātu preču kalpošanas laiku. Saskaroties ar izaicinājumiem e-atkritumu apjoma samazināšanā, nozarei nākas meklēt inovatīvus veidus, kā cīnīties ar šo problēmu. Viens no risinājumiem varētu būt labojamības indeksa ieviešana elektroierīcēm, kas veicinātu patērētāju izpratni par produktu kvalitāti un to ilgtermiņa vērtību.

"Cenu amplitūda elektroprecēm mēdz būt liela - pat iekārtām ar šķietami līdzīgu tehnisko specifikāciju. Tomēr lētākas preces dažādu faktoru dēļ mēdz kalpot īsāku laiku un ir ar mazāku iespējamību tās salabot. Rezultātā, kas sākotnēji likās lēts un izdevīgs, patiesībā ilgtermiņā var izrādīties neizdevīgs pirkums, salīdzinot ar kādu citu nedaudz dārgāku alternatīvu. Tādēļ nozare apsver iespēju elektroierīcēm izstrādāt labojamības indeksu, kas līdzīgi kā energoefektivitātes marķējums, palīdzētu patērētājiem pieņemt gudrāko lēmumu, veicot pirkumu. Plānotais labojamības indekss sniegtu patērētājiem informāciju, cik viegli vai sarežģīti konkrēto ierīci varētu salabot, palīdzot izvērtēt preces ilgmūžību," stāsta Kaspars Zakulis, "Latvijas Zaļā punkta" direktors.

Tomēr aizvien iedzīvotāju vidū vērojami aizspriedumi un stereotipi par labotas elektrotehnikas iegādi, tādēļ svarīgi turpināt informēt un izglītot sabiedrību par ieguvumiem, piešķirot iekārtām otro dzīvi.

"Tuvākajā desmitgadē ES tiesību akti ierobežos saimnieciskās darbības, kas veicina klimata pārmaiņas. Jau pavisam drīz no uzņēmumiem tiks sagaidīts skaidrs rīcības plāns, kā nodrošināt pāreju uz mazizmešu ekonomiku, tāpēc "Tet" jau proaktīvi ievieš dažādas ilgtspēju veicinošas aktivitātes. Tehnoloģiju uzņēmumi rada nozīmīgu daudzumu elektronisko iekārtu atkritumu, tāpēc mēs ne tikai rūpējamies, lai pamatpakalpojumu izmantošanai nepieciešamās iekārtas nokalpotu pilnu darba mūžu, bet arī aicinām savus klientus efektīvi izmantot resursus. 2023.gadā, veicot jaunu pamatpakalpojumu ierīkošanu, 64% gadījumu tas tika darīts ar atkārtoti izmantotām iekārtām - modemiem, rūteriem un dekoderiem, kas ir labā tehniskā un vizuālā stāvoklī. Iekārtas, kas vairs neatbilst drošības standartiem, nododam lietošanā izglītības iestādēm un nevalstiskajām organizācijām, savukārt jau nokalpojušās - nododam utilizācijai," stāsta eksperte Adriāna Kauliņa.

Elektropreču ražošanā tiek izmantoti pirmreizējie resursi, tāpēc katra izmestā ierīce atstāj negatīvu ietekmi uz vidi. Turklāt e-atkritumi var kļūt par draudu videi un cilvēku veselībai, ja tās netiek atbilstoši apsaimniekotas. Rezultātā vidē var izdalīties dažādas ķīmiskas vielas, tostarp kaitīgas neirotoksiskas vielas, piemēram, svins. Tādēļ, ja elektroprece ir nolietojusies un vairs nav lietojama, svarīgi ir no tās atbrīvoties atbildīgi.

No nevajadzīgajām elektroprecēm videi draudzīgā veidā iespējams atbrīvoties, nododot kādā no vairāk nekā 70 atkritumu šķirošanas laukumiem visā Latvijā, mazo tehniku un baterijas - tirdzniecības vietās izvietotajās speciālajās šķirošanas kastēs. Tāpat par pakalpojumiem elektropreču savākšanai var vērsties pie sava atkritumu apsaimniekošanas operatora. Pēc elektroierīces nodošanas, tā tiek sadalīta pa sastāvdaļām atbilstoši materiāla veidiem, kas pēcāk tiek novirzītu uz pārstrādi. Tāpat šogad Latvijā atklāja elektrotehnikas labošanas centru, kurā atsevišķas ierīces tiek salabotas, lai jau atgrieztos atkārtotā apritē.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Vecpils iedzīvotāji Kurzemē atceras kolhoza laikus (+VIDEO)

Pēteris Lācis izveidoja "Ziedu" par vadošo saimniecību.

Sabiedrība Izglītības nodrošināšana ukraiņu bēgļu bērniem varētu izmaksāt 2 miljonus eiro

Lai nodrošinātu mācības visiem ukraiņu bēgļu bērniem, no septembra līdz decembrim būs nepieciešami kopā 2 356 507 eiro, bet 2025.gadā - 4 316 027 eiro, liecina likumprojekts, ko Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nodevusi saskaņošanai.

Sabiedrība Ekspluatācijā nodota biroju kompleksa «Verde» otrā ēka

Ekspluatācijā nodota biroju kompleksa "Verde" otrā ēka, informē biroju kompleksa attīstītāja "Capitalica Asset Management" pārstāvji.

Sabiedrība Valsts prezidenta kancelejas vadītāja no bijušā dzīvesbiedra saņēmusi 31000 eiro

Valsts prezidenta kancelejas vadītāja Gunda Reire pērn no bijušā dzīvesbiedra, Saeimas deputāta, bijušā finanšu ministra Jāņa Reira (JV) saņēmusi ap 31 000 eiro, no kuriem 5960 eiro veido uzturlīdzekļi, liecina viņas amatpersonas deklarācija par 2023.gadu.

Lasiet arī

Sabiedrība Valmieras Drāmas teātra ēkā paveikta vairāk nekā puse paredzēto būvdarbu

Valmieras Drāmas teātra ēkā paveikta vairāk nekā puse paredzēto būvdarbu, ziņo VAS "Valsts nekustamie īpašumi".

Sabiedrība Plānots drīzumā sākt Dzintaru dzelzceļa pārvada remontdarbus

Kopējās Dzintaru dzelzceļa pārvada remonta izmaksas rēķinātas 8,6 miljoni eiro.

Sabiedrība Šonedēļ remontdarbi turpinās 54 valsts autoceļu posmos

Šonedēļ remontdarbi valsts autoceļu tīklā turpinās 54 posmos visā Latvijā, informē VSIA "Latvijas valsts ceļi" (LVC).

Sabiedrība Uz Valmieras, Vidzemes un Daugavpils šosejām jārēķinās ar pagaidu luksoforiem

Uz Valmieras, Vidzemes un Daugavpils šosejām autobraucējiem ir jārēķinās ar pagaidu luksoforu posmiem, informē VSIA "Latvijas valsts ceļi" (LVC).