Neraugoties uz to, ka atalgojums joprojām ir galvenais faktors darbinieku piesaistē, pēdējos gados būtiski pieaug papildu labumu programmu nozīme, kam šobrīd var būt pat izšķiroša loma, izvēloties jaunu darba vietu, pauž eksperte Endija Kaševska.
"Darba tirgū arvien vairāk tiek izceltas dažādās darbinieku vajadzības un prioritātes, tāpēc darba devējiem nepārtraukti jādomā, kā dažādot labumu groza saturu, lai piesaistītu jaunus talantus un gādātu par esošo darbinieku lojalitāti. Iespējams, arī Latvijā nonāksim globālu tendenču redzeslokā, pakāpeniski ieviešot darbiniekiem individualizētus labumu grozus. Mazākos biznesos, kur darbinieku loks ir šaurāks, šāda pieeja jau vērojama, tikmēr lielie uzņēmumi meklē veidus, kā savā piedāvājumā atšķirties".
Aizvadīto gadu laikā darbinieku prioritātes un vajadzības ir strauji mainījušās, tāpēc tradicionāls labumu grozs, kur ietilps tikai standartizēti ieguvumi kā, piemēram, veselības apdrošināšana vai iespēja apmeklēt konferences, vairs pilnībā nepilda motivācijas un lojalitātes veicināšanas funkciju, jo neatbilst visu darbinieku daudzveidīgajām nepieciešamībām un prasībām. Ja vienam darbiniekam ir svarīgs elastīgs darba grafiks, citam tās būs iemaksas pensiju fondā vai apmācību iespējas, kas tiks novērtētas visaugstāk.
To, ka darbinieku vidū ir pieaugusi interese par labākiem kopējiem ieguvumiem darba vietā, ne tikai algu kā galveno faktoru, apliecina arī organizācijas "Consumer Affairs" 2023.gada ziņojums - 42% darbinieku, kuri vēlas mainīt darbu, to dara, lai atrastu darba vietu, kas piedāvā plašākas lojalitātes programmas priekšrocības.
Savukārt starptautiskās personāla atlases aģentūras "Tiger Recruitment" 2023.gada veiktajā aptaujā 53% darbinieku atzina, ka papildu labumu grozs ir galvenais faktors, kas viņus piesaista un notur esošajā darba vietā. Turklāt tā ir arī galvenā prioritāte, meklējot savu nākamo darba vietu. Alga bija tikai otrs svarīgākais faktors (41%), kam sekoja darba devēja apņemšanās nodrošināt dažādību, vienlīdzību un iekļaušanu (37%).
Globālās tendences apliecina, ka uzņēmumi jau pielāgojas esošajai situācijai un pārskata savu piedāvāto labumu groza saturu. Globālās platformas "Forbes Advisor" 2023.gada ziņojums liecina, ka 62% darba devēju jau ir veikuši izmaiņas savās lojalitātes programmas, reaģējot uz mainīgajām darba tirgus prasībām un cenšoties piesaistīt un saglabāt talantus.
Lai kāda būtu uzņēmumu nostāja attiecībā uz labumu grozu, ir jāsaprot, ka uzņēmumi Latvijā, kas piedāvās plašāku labumu grozu un jēgpilnus projektus būs konkurētspējīgāki un pievilcīgāki gan esošo, gan potenciālo darbinieku vidū. Turklāt prognozējams, ka turpmākajos gados diskusijas par individualizētiem labumu groziem pieaugs, jo vienota pieeja vairs nespēs pilnībā apmierināt visu darbinieku vajadzības, arī tādēļ, ka tik šaurā darba tirgū kā Latvijā talantu piesaiste ir konstants izaicinājums, kas nemitīgi nāk ar jaunām prasībām.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri