• Ilvija,
  • Marlēna,
  • Ziedone
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ģenerālprokurors: tiesas nespēj nodrošināt saprātīgu un ātru lietu izskatīšanu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 21:47, 19.03.2024


Tiesas nespēj nodrošināt saprātīgu un ātru lietu izskatīšanu, otrdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē sūrojās ģenerālprokurors Juris Stukāns.


Foto: LETA

Viņš deputātiem norādīja, ka pie konkrētiem nosacījumiem likums paredz lietas izskatīšanu prokuratūrā. Prokuratūra lietu var pabeigt tikai tad, ja apsūdzētais piekrīt izvirzītai apsūdzībai, nožēlo izdarīto un atzīst vainu. Šādā veidā tiek nodrošināts savlaicīgs un jēdzīgs risinājums. Ja apsūdzētais tam nepiekrīt, tad vienīgais risinājums ir lietu nodot tiesai.

"Likumā skaidri pateikts,- ja lietas apstākļi un personība ļauj prokuroram prasīt ne ar brīvības atņemšanu saistītu sodu un persona tam piekrīt, tad mēs varam pabeigt lietu prokuratūrā," uzsvēra Stukāns.

Tas ir ļoti labs mehānisms, lai taupītu gan prokuratūras resursus, gan tiesu resursus. "Uz šodienu, neskatoties uz to, ka tiesām nodoto lietu skaits ir samazinājies uz pusi pēdējos trīs gadus, tiesas nespēj nodrošināt saprātīgu, ātru lietas izskatīšanu," uzsvēra Stukāns.

Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokurors Arvīds Kalniņš papildināja, ka līdz šim apkopotā informācija liecina, ka tiesās ir ļoti iestrēgušas un ilgi neizskatītas lietas.

"Ja, piemēram, runājam par Ģenerālprokuratūras Korupcijas apkarošanas koordinācijas nodaļu, tad viņiem trīs gadu atpakaļ bija 54 lietas neizskatītas, bet pagājušā gada beigās 48 lietas. Samazinājums ir ļoti minimāls, un ir pat lietas tik ilgstoši iestrēgušas, ka, patiesību sakot, zaudē jēgu process un iespējamais sods nesasniedz savu mērķi," uzsvēra Kalniņš.

Jau ziņots, ka pagājušajā gadā tiesai nodotas 5052 apsūdzētas personas par 9945 noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, un 205 no apsūdzētajiem bijuši nepilngadīgie, liecina ģenerālprokurora ziņojums par pērn paveikto.

Analizējot noziedzības stāvokli valstī beidzamo gadu griezumā, prokuratūra norādījusi, ka, pretēji tendencei, kas bija vērojama, salīdzinot 2021.gadu ar 2020.gadu, kad reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits 2021.gadā samazinājās par 15,3%, tad 2022.gadā attiecīgi pret 2021.gadu tas pieauga par 3%, bet 2023.gadā tas attiecībā pret 2022.gadu pieauga par 5,6%.

Pieaugot reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaitam, pieaudzis arī sākto kriminālprocesu skaits.

2023.gadā valstī sākti 32 403 kriminālprocesi, kas vienlaicīgi ir prokuroru uzraudzībā pieņemto kriminālprocesu skaits.

Katru gadu Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskais departaments nosaka īpaši aktuālus noziegumus, piemēram, slepkavības, noziedzīgi nodarījumi pret tikumību un dzimumneaizskaramību, ja noziedzīgi nodarījumi izdarīti pret nepilngadīgo, cilvēku tirdzniecība, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana, kontrabanda, izvairīšanās no nodokļu nomaksas, amatnoziegumi, kuru izmeklēšana atzīta par prioritāru.

2023.gadā prokurori uzraudzībā pieņēmuši 3005 īpaši aktuālus kriminālprocesus.

Absolūti lielāko daļu noziegumus izmeklē Valsts policija. Iestādes priekšnieks Armands Ruks nesen medijiem atzina, ka pieaugums ir saistīts ar to, ka 2022.gada novembrī stājās spēkā grozījumi Krimināllikumā, kas paredz kriminālatbildību par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, ja pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija pārsniedz 1,5 promiles.

Tāpat pērn pieaugušas zādzības nelielos apmēros. Vienlaikus nevar aizmirst par noziedzības latentumu - īpaši, kas saistīts ar vardarbību ģimenē. Tas nozīmē, ka policija, pateicoties likuma izmaiņām, policijai vairāk uzticas, līdz ar to attiecīgi pieaug policijas reaģēšana un reģistrēto notikumu skaits.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Ūdens jūrā daudzviet kļuvis ledaini auksts

Austrumu vēja dēļ Latvijas piekrastes lielākajā daļā ūdens jūrā kļuvis auksts, siltāks tas ir Rīgas līča Kurzemes piekrastē, liecina meteoroloģiskā informācija.

Sabiedrība Ceturtdien vietām būs pērkona negaiss, ziemeļaustrumos saglabāsies sauss laiks

Ceturtdienas pēcpusdienā daudzviet Latvijā - galvenokārt Kurzemē, Zemgalē un Sēlijā - gaidāms īslaicīgs lietus, vietām būs pērkona negaiss, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība LTV atceļ plānotās EP priekšvēlēšanu debates krievu valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) galvenā redaktore Sigita Roķe, konsultējoties ar LTV Redakcionālo padomi, nolēmusi atcelt Eiropas Parlamenta (EP) priekšvēlēšanu debates krievu valodā, informēja LTV.

Lasiet arī

Kriminālziņas Ņujorkas tiesa atceļ spriedumu Vainstīna lietā

Ņujorkas augstākā tiesa ceturtdien atcēla 2020.gadā pieņemto notiesājošo spriedumu kinoproducentam Hārvijam Vainstīnam par apsūdzībām dzimumnoziegumos un lika šo lietu izskatīt jaunā prāvā.

Sabiedrība Tiesu ekspertīžu iestāžu reformu piedāvā atlikt vai vispār apturēt

Tieslietu ministrija (TM) piedāvā tiesu ekspertīžu iestāžu reformu atlikt līdz 2027.gada beigām vai apturēt to vispār, jo atbildīgās ministrijas nespēj vienoties par risinājumiem, attiecīgi 2024.gadā neizdosies iekļauties termiņos un īstenot iepriekš plānotos uzdevumus, liecina TM sagatavotā prezentācija Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijai.

Kriminālziņas Par marihuānas glabāšanu vīrietim un sievietei piespriež trīs gadus cietumā

urzemes rajona tiesa par marihuānas glabāšanu Dundagā kādam vīrietim un sievietei piespriedusi trīs gadus cietumā.

Kriminālziņas Apsūdz Latvijas pilsoni par došanos uz Ukrainu veikt diversijas aktu

Publiski pieejamais tiesas kalendārs liecina, ka apsūdzēts ir Ivans Tarabanovs un Rīgas pilsētas tiesa Mazā Nometņu ielā lietu plāno skatīt 7.jūnijā.