07.04.2025

-3°C
Rīga
  • Helmuts,
  • Zina,
  • Zinaīda
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebook


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Visauglīgāk LU strādā fizikas un astronomijas jomā (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 17:16, 12.03.2024


"Vairums no realizētiem pētījumiem ir starptautiski augstu novērtēti", - pauž prorektors.


Universitātes kvantu laboratorijā.

Latvijas Universitāte sasniegusi līdz šim lielāko zinātnisko publikāciju apjomu, kas ir unikāls ne vien universitātes, bet arī visu Latvijas zinātnisko institūciju vidū, liecina zinātnisko publikāciju bibliogrāfiskās un citēšanas informācijas datubāze “Scopus”. Apkopotie dati liecina – kopš 2017. gada LU pētnieku publikāciju un citējamības apjoms arvien pieaudzis: no 646 publikācijām 2017. gadā līdz 1098 publikācijām 2023. gadā. Turklāt pēdējos trīs gadus publikāciju skaits pārsniedz tūkstoti.

Augstvērtīgākās zinātniskās publikācijas, kuras ir pirmā un otrā kvartilē, LU pērn bijis vairāk nekā puse – 728. Arī augstvērtīgo publikāciju skaits ir dubultojies pēdējo četru gadu laikā – 2019. gadā LU bija 363 publikācijas. Tas ir rādītājs, pēc kura LU strauji tuvojas 350 labākajām universitātēm pasaulē.

“Mēs pamatoti lepojamies, ka vairums no LU realizētiem pētījumiem ir starptautiski augstu novērtēti, un pirmo divu nozīmīguma kvartiļu žurnālos mums ir vairāk rakstu nekā kaimiņvalstu universitātēs,” norāda LU prorektors dabas, tehnoloģiju un medicīnas zinātņu jomā Valdis Segliņš.

Visvairāk publikāciju bija fizikā un astronomijā, materiālu zinātnē un inženierzinātnēs. Ražīgākie publikāciju autori – LU Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks Anatolijs Popovs un Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors Mārcis Leja. Pētījumu rezultātu publicēšana zinātniskajos žurnālos ir neatņemama pētnieka profesionālās darbības sastāvdaļa. Zinātnisks pētījums ir paveikts un sekmīgs tikai tad, ja tā rezultāti ir publicēti. Nozīmīgs ir publikāciju veids un žurnāla kvalitāte starptautiskā vērtējumā ar noteiktu indeksu un piederību citējamības kvartilēm. Tas nošķir lokālpublikācijas un vietējās ziņas no pasaules zinātnes tribīnes. Žurnālu un citu izdevumu veidotājiem (redakcijām, izdevniecībām, apgādiem u.c.) ir jāizpilda konkrēti kritēriji, lai izdevumi tiktu iekļauti un indeksēti datubāzē “Scopus”.

“Scopus” ir izdevniecības “Elsevier” daudznozaru zinātnisko publikāciju bibliogrāfiskās un citēšanas informācijas datubāze, kas satur ierakstus par vairāk nekā 21 000 žurnāliem, 86 000 e-grāmatām un 6,8 miljoniem konferenču materiālu, 16,5 miljoniem zinātnisko publikāciju, 134 miljoniem citējamību, kā arī 27 miljoniem patentu. Scopus pieejami arī rakstu kopsavilkumi un iespēja lejupielādēt rakstu pilnos tekstus no izdevēju pilnteksta datubāzēm, piemēram, “ScienceDirect”, “SAGE Journals” un citām.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Apdrošinātāji: skrejriteņu lietotāji Latvijā gūst ļoti smagas traumas (+VIDEO)

Vadītāji zaudē līdzsvaru, izvairoties no šķēršļiem, uzbrauc uz apmalēm un akmeņiem.

pirms 2 dienām
Sabiedrība Līdz 2027.gada beigām Rīgas zemo emisiju zonai jāsāk funkcionēt (+VIDEO)

Tiks ieviestas kameras ar automātisko numurzīmju nolasīšanu.

pirms 2 dienām
Sabiedrība Braže: Ģeopolitiskie izaicinājumi ir pārāk lieli

Neatkarīgi no attāluma mēs visi esam vienā laivā, un ģeopolitiskie izaicinājumi ir pārāk lieli, lai tos risinātu individuāli, NATO ārlietu ministru sanāksmē piektdien teica Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže (JV).

pirms 2 dienām
Sabiedrība Sestdien gaidāms sniegs un stiprs vējš

Sestdien Latvijā brīžiem gaidāmi nokrišņi, pārsvarā sniegs un putenis. Vietām - galvenokārt valsts austrumu daļā - snigs intensīvi, prognozē sinoptiķi.

pirms 2 dienām

Lasiet arī

Sabiedrība Vidzemes jaunieši aicināti uz Zinātnieku nakti Valmierā (+VIDEO)

Visā Eiropā zinātniskās institūcijas atraktīvā un populārā veidā iepazīstina ar dažādām nozarēm.

pirms 7 mēnešiem
Sabiedrība Trīs jaunas zinātnieces Latvijā saņēmušas prestižu stipendiju (+VIDEO)

Daudzsološas pētniecības jomas ir fizika, bioloģija un valodniecība.

pirms 7 mēnešiem
Interesanti fakti Zinātnieki atklājuši unikālu mūsu smadzeņu spēju

Mūsu smadzenes ir neticami sarežģīta struktūra ar daudzām neizmantotām spējām. Zinātnieki nesen atklāja, ka tās spēj "dzirdēt" lietas, kas vēl fiziski nav sasniegušas mūsu ausis.

pirms 7 mēnešiem
Interesanti fakti Latvijas zinātnieki atgriezās no ekspedīcijas Svalbāras arhipelāga (+VIDEO)

Šobrīd LHEI aicina pieteikties uzņēmumus, privātpersonas, kas vēlētos sniegt finansiālu atbalstu 2025.gada ekspedīcijai.

pirms 8 mēnešiem