• Salvis,
  • Selva,
  • Venta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


AM rosina lemt par Latvijas dalību ES jūras drošības operācijā

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 19:35, 06.03.2024


Reaģējot uz krīzi Sarkanajā jūrā, Aizsardzības ministrija (AM) rosinās valdību un Saeimu lemt par Latvijas dalību Eiropas Savienības (ES) jūras drošības operācijā.


Foto: LETA

AM norāda, ka, sākot ar 2023.gada nogali, ir strauji pasliktinājusies kuģošanas drošība Sarkanajā jūrā. Reaģējot uz situāciju Izraēlā un Gazas joslā, hutiešu kaujinieki sākuši uzbrukumus jūras kuģiem, kuri izmantoja Sarkanās jūras reģionu. Hutieši apgalvoja, ka uzbrukumi ir atbildes reakcija uz Izraēlas militārām darbībām Gazas joslā un uzbrukts tiekot kuģiem, kuri ir saistīti ar Izraēlu un tās piegādēm. Šobrīd ir skaidrs, ka regulāri uzbrukumi notiek kuģiem neatkarīgi no to valstiskās piederības, pārvadājuma satura un galamērķa.

Lai cīnītos ar hutiešu uzbrukumiem un atjaunotu drošu kuģu satiksmi, ASV 2023.gada decembrī uzsāka koalīcijas operāciju "Prosperity Guardian", kurā ASV un Lielbritānija veic pretuzbrukumus Jemenas hutiešiem. Šie pretuzbrukumi gan nav mazinājuši hutiešu uzbrukumu intensitāti un patlaban reģionā nav konflikta deeskalācijas pazīmju.

Sarkanās jūras reģions ir ļoti svarīgs jūras ceļš. Tas savieno Indijas okeānu ar Vidusjūru. Aptuveni 17 tūkstoši kuģu, kuru kravas veido 12%-15% no globālās tirdzniecības, ik gadu izmanto šo jūras ceļu. Eiropai šis ir ļoti nozīmīgs tirdzniecības un piegāžu ceļš, norāda Aizsardzības ministrija.

Reaģējot uz krīzi Sarkanajā jūrā, Eiropas Savienības (ES) Padome 8.februārī ir pieņēmusi lēmumu izveidot jaunu jūras drošības operāciju "Eunavfor Aspides", kuras mērķis ir starptautisko kuģu pavadīšana operācijas rajonā, situācijas apzināšana un novērošana operācijas rajonā, kuģu aizsardzība ūdenī pret dažādiem uzbrukumiem atbilstoši starptautiskajiem likumiem.

Operācijas darbības rajons būs Babelmandeba jūras šaurums, Hormuzas jūras šaurums, kā arī starptautiskie ūdeņi Sarkanajā jūrā, Adenas līcī, Arābijas jūrā, Omānas līcī un Persijas līcī.

Operācijas operacionālais štābs tiks izvietots Grieķijā. Operācijas spēku štābs atradīsies uz Itālijas karakuģa operācijas rajonā.

Operācijai noteikts sākotnējais termiņš - 2025.gada 19.februāris. Operacionālās pārrunas liecina, ka tas tiks pagarināts un ES īstenos operāciju tik ilgi, līdz būs nodrošināta droša kuģniecība Sarkanās jūras reģionā.

Latvijai ir iespēja sniegt savu ieguldījumu operācijā, nosūtot Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Jūras spēku virsnieku vai instruktoru kādai no vakantajām amatu pozīcijām operācijas operacionālajā štābā, vai arī aizpildot vakantu amatu, uz kāda no sabiedroto kuģiem operāciju rajonā. NBS pārstāvja potenciālā dalība operācijā tiktu plānota sākot no 2024.gada vasaras - uz otro operācijas personāla rotāciju.

Latvijas dalība operācijā dotu iespēju NBS pārstāvim iegūt operacionālo pieredzi ES jūras drošības operācijā, kā arī veicinātu kopējo NBS Jūras spēku kompetenci un atpazīstamību. Ne mazāk svarīgi Latvijai ir demonstrēt vienotību ar pārējām Eiropas Savienības valstīm, iesaistoties Eiropai svarīga kuģniecības ceļa drošības nodrošināšanā, norāda Aizsardzības ministrija.

Atbilstoši likumam NBS karavīri starptautiskajā operācijā piedalās saskaņā ar Saeimas lēmumu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Tetovēšanas meistars

Viss par jūsu sapņu profesiju vai kur doties, lai kļūtu par tetovētāju

Sabiedrība Pirmdien vietām gaidāms pērkona negaiss

Pirmdien daudzviet Latvijā uzlīs, vietām gaidāms pērkona negaiss, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība «BB ir proraška ka jv un progkomunisti»: soctīklos par ārlietu ministri (+VIDEO)

Baiba Braže tiek apsūdzēta kopējās Baltijas diplomātijas graušanā.

Sabiedrība Kamēr daļā Latvijas gaidāms negaiss, Austrumlatvijas mežos pieaug ugunsbīstamība

Šonakt un svētdien daļā Latvijas gaidāms pērkona negaiss, bet tikmēr valsts austrumos mežos ir augsta ugunsbīstamība, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) prognoze.

Lasiet arī

Sabiedrība Sabiedrībai ir dažādi vērtējumi par Baltijas aizsardzības līniju (+VIDEO)

«Nav vairs ticības, ka valstī kaut kas var notik gludi».

Sabiedrība AM valsts sekretārs Garisons pērn saņēmis 98 653,63 EUR (+VIDEO)

Atstājot militāro resoru, ierēdnis nav ziņojis par citām savas darbības jomām.

Sabiedrība Ministrs: Darba procesā ar Garisonu bija izveidojušās viedokļu atšķirības

Darba procesā ar no amata aizejošo Aizsardzības ministrijas valsts sekretāru Jāni Garisonu bija izveidojušās viedokļa atšķirības, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P).

Sabiedrība Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Garisons iesniedzis atlūgumu

Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons iesniedzis aizsardzības ministram Andrim Sprūdam (P) atlūgumu un mēneša laikā atstāšot darbu Aizsardzības ministrijā, liecina Garisona ieraksts sociālajā medijā "Facebook".