AM norāda, ka, sākot ar 2023.gada nogali, ir strauji pasliktinājusies kuģošanas drošība Sarkanajā jūrā. Reaģējot uz situāciju Izraēlā un Gazas joslā, hutiešu kaujinieki sākuši uzbrukumus jūras kuģiem, kuri izmantoja Sarkanās jūras reģionu. Hutieši apgalvoja, ka uzbrukumi ir atbildes reakcija uz Izraēlas militārām darbībām Gazas joslā un uzbrukts tiekot kuģiem, kuri ir saistīti ar Izraēlu un tās piegādēm. Šobrīd ir skaidrs, ka regulāri uzbrukumi notiek kuģiem neatkarīgi no to valstiskās piederības, pārvadājuma satura un galamērķa.
Lai cīnītos ar hutiešu uzbrukumiem un atjaunotu drošu kuģu satiksmi, ASV 2023.gada decembrī uzsāka koalīcijas operāciju "Prosperity Guardian", kurā ASV un Lielbritānija veic pretuzbrukumus Jemenas hutiešiem. Šie pretuzbrukumi gan nav mazinājuši hutiešu uzbrukumu intensitāti un patlaban reģionā nav konflikta deeskalācijas pazīmju.
Sarkanās jūras reģions ir ļoti svarīgs jūras ceļš. Tas savieno Indijas okeānu ar Vidusjūru. Aptuveni 17 tūkstoši kuģu, kuru kravas veido 12%-15% no globālās tirdzniecības, ik gadu izmanto šo jūras ceļu. Eiropai šis ir ļoti nozīmīgs tirdzniecības un piegāžu ceļš, norāda Aizsardzības ministrija.
Reaģējot uz krīzi Sarkanajā jūrā, Eiropas Savienības (ES) Padome 8.februārī ir pieņēmusi lēmumu izveidot jaunu jūras drošības operāciju "Eunavfor Aspides", kuras mērķis ir starptautisko kuģu pavadīšana operācijas rajonā, situācijas apzināšana un novērošana operācijas rajonā, kuģu aizsardzība ūdenī pret dažādiem uzbrukumiem atbilstoši starptautiskajiem likumiem.
Operācijas darbības rajons būs Babelmandeba jūras šaurums, Hormuzas jūras šaurums, kā arī starptautiskie ūdeņi Sarkanajā jūrā, Adenas līcī, Arābijas jūrā, Omānas līcī un Persijas līcī.
Operācijas operacionālais štābs tiks izvietots Grieķijā. Operācijas spēku štābs atradīsies uz Itālijas karakuģa operācijas rajonā.
Operācijai noteikts sākotnējais termiņš - 2025.gada 19.februāris. Operacionālās pārrunas liecina, ka tas tiks pagarināts un ES īstenos operāciju tik ilgi, līdz būs nodrošināta droša kuģniecība Sarkanās jūras reģionā.
Latvijai ir iespēja sniegt savu ieguldījumu operācijā, nosūtot Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Jūras spēku virsnieku vai instruktoru kādai no vakantajām amatu pozīcijām operācijas operacionālajā štābā, vai arī aizpildot vakantu amatu, uz kāda no sabiedroto kuģiem operāciju rajonā. NBS pārstāvja potenciālā dalība operācijā tiktu plānota sākot no 2024.gada vasaras - uz otro operācijas personāla rotāciju.
Latvijas dalība operācijā dotu iespēju NBS pārstāvim iegūt operacionālo pieredzi ES jūras drošības operācijā, kā arī veicinātu kopējo NBS Jūras spēku kompetenci un atpazīstamību. Ne mazāk svarīgi Latvijai ir demonstrēt vienotību ar pārējām Eiropas Savienības valstīm, iesaistoties Eiropai svarīga kuģniecības ceļa drošības nodrošināšanā, norāda Aizsardzības ministrija.
Atbilstoši likumam NBS karavīri starptautiskajā operācijā piedalās saskaņā ar Saeimas lēmumu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri