• Bārbala,
  • Līksma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


PVD aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 22:43, 04.03.2024


Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, lai nepieļautu mājputnu saslimšanu ar augsti patogēno putnu gripu.


Foto: LETA

PVD aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, it īpaši ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi, precīzi aprakstot putna līķa atrašanās vietas vai arī nosaucot koordinātes. Par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu, PVD aicina nekavējoties ziņot veterinārārstam vai PVD.

Kā skaidro PVD, Latvijā augsti patogēnā putnu gripa līdz šim ir konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem. Pērn laboratoriski izmeklēti 392 putnu paraugi un 148 no tiem apstiprināta putnu gripa. Pērn putnu gripa konstatēta arī divām lapsām.

Pirmais putnu gripas gadījums 2024.gadā savvaļas putniem ir konstatēts Lietuvā, divi Somijā, vairāk nekā desmit gadījumi Zviedrijā un Polijā, kā arī vairākās citās Eiropas valstīs, informē PVD.

PVD uzsver, ka laboratoriskai izmeklēšanai uz putnu gripu ir derīgs putna līķis ar galvu un neskartiem iekšējiem orgāniem, tāpēc PVD aicina ziņot tikai par tādiem savvaļas putniem, kurus nav jau sabojājuši dzīvnieki vai citi putni. Par laboratoriskai izmeklēšanai nederīgu savvaļas putnu līķu savākšanu un apkārtnes sakopšanu ir atbildīga pašvaldība, norāda PVD.

Kā ziņots, Zemkopības ministrija (ZM) aicina putnu gripas sezonā mājputnu turētājus pasargāt savus ganāmpulkus. Mājputni jātur, jābaro un jādzirdina tikai slēgtās telpās vai teritorijā ar nosegtu ūdensnecaurlaidīgu jumtu un norobežotiem sāniem, novēršot savvaļas putnu un savvaļas ūdensputnu piekļuvi, skaidro ZM.

Mājputnus var izlaist tādās ganībās vai pastaigu laukumos, kuru sāni ir norobežoti, lai novērstu savvaļas putnu un savvaļas ūdensputnu piekļuvi.

ZM aicina mājputnu turētājus nodrošināt, lai nepiederošas personas nepiekļūst mājputnu un nebrīvē turētu putnu novietnēm, tiek lietots darba vai maiņas apģērbs un apavi darbiniekiem un personām, kuras nonāk kontaktā ar putniem.

Tāpat ZM atgādina, ka, barojot un dzirdinot mājputnus, nedrīkst izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni. Tāpat ir aizliegts mājputnus izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs, izņemot, ja tos izlaiž mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kurās ir nodrošināta to norobežošana, kas nepieļauj savvaļas putnu un savvaļas ūdensputnu piekļuvi, un šīs ūdenstilpnes izmanto tikai mājas ūdensputnu sugām.

Mājputnu turētājiem ir jāseko, lai mājputnu un nebrīvē turētu putnu barības un pakaišu uzglabāšanas vietai nevarētu piekļūt savvaļas putni.

ZM vērš uzmanību, ka augsti patogēnās putnu gripas ierosinātājs var tikt izplatīts ar mirušu savvaļas putnu ķermeņiem un to daļām, tādēļ, lai pasargātu ne tikai mājputnus, bet paši sevi, jo augsti patogēnas putnu gripas vīruss ir bīstams arī cilvēkam, ZM lūdz neaiztikt, neņemt un nepārvietot tos.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Čakšas ienākumi pērn palielinājušies par 71 439 eiro

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) pērn guvusi ienākumus 112 503 eiro apmērā, kas ir par 71 439 eiro vairāk nekā gadu iepriekš, kad viņa pamatā strādāja par Saeimas deputāti, liecina valsts amatpersonas iesniegtā deklarācija par 2023.gadu.

Sabiedrība Tiesu ekspertīžu iestāžu reformu piedāvā atlikt vai vispār apturēt

Tieslietu ministrija (TM) piedāvā tiesu ekspertīžu iestāžu reformu atlikt līdz 2027.gada beigām vai apturēt to vispār, jo atbildīgās ministrijas nespēj vienoties par risinājumiem, attiecīgi 2024.gadā neizdosies iekļauties termiņos un īstenot iepriekš plānotos uzdevumus, liecina TM sagatavotā prezentācija Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijai.

Sabiedrība Rinkēvičs: konkurss uz LIAA direktora amatu noslēdzās mazliet jocīgi

Konkurss uz Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktora amatu noslēdzās "mazliet jocīgi", šādu vērtējumu trešdien pēc tikšanās ar premjeri Eviku Siliņu (JV) žurnālistiem pauda Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Sabiedrība Valsts valodas eksāmens varētu būt jākārto vēl 3100 Krievijas pilsoņiem

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus Imigrācijas likumā, ar kuriem valsts valodas zināšanu prasību plānots piemērot vēl papildu dažiem tūkstošiem Krievijas pilsoņu.

Lasiet arī