• Salvis,
  • Selva,
  • Venta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Vairāk nekā 80% topošo pensionāru Latvijā neseko līdzi uzkrājumiem (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 09:33, 14.02.2024


Ienesīgumu starpība var būt ievērojama pat starp ļoti līdzīgiem ieguldījumu plāniem.


Lielākajai daļai pensionāru ir grūti savilkt galus kopā.

Tikai 17% Latvijas iedzīvotāju regulāri seko līdzi sava pensijas 2. līmeņa uzkrājumam un izvēlētā plāna sniegumam, savukārt katrs trešais nezina, kāda ir izvēlētā pensijas plāna pārvaldīšanas pieeja, liecina veiktā aptauja.

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju sava pensijas plāna sniegumam neseko - visbiežāk jeb 46% respondentu zina, kāds ir kopējā uzkrājuma apjoms, taču izvēlētā plāna ienesīgumam neseko. Aptuveni katrs piektais jeb 21% atzīst, ka nezina arī savas pensijas kopējā uzkrājuma apjomu - 12% norāda, ka tas viņus neinteresē, savukārt 9% nezina, kur šādu informāciju meklēt.

Aptaujas dati liecina, ka visbiežāk savas pensijas uzkrājuma apjoms neinteresē jauniešiem vecumā no 18 līdz 29 gadiem. Kļūstot vecākam un jo sevišķi pēc 40 gadu vecuma sasniegšanas, pieaug arī interese par regulāru pensijas plāna ienesīguma monitoringu. Tikai 17% no visiem respondentiem zina gan savu pensijas uzkrājuma apjomu, gan regulāri seko līdzi izvēlētā plāna ienesīgumam. Visbiežāk tie ir iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 59 gadiem.

"Ekonomiski aktīvam iedzīvotājam ik mēnesi saņemot, piemēram, 1000 eiro pēc nodokļu nomaksas, darba devējs gada laikā šī cilvēka pensijas 2. līmeņa uzkrājumā veiks iemaksas aptuveni 1000 eiro apmērā. Tā ir pietiekami liela summa, par kuru būtu jāzina pamatlietas - kurā 2. līmeņa plānā tā atrodas un kāda ir pensiju pārvaldnieka sasniegtā ieguldījumu atdeve," saka bankas eksperts Kārlis Purgailis.

"Pēdējais gads pensiju pārvaldniekiem Latvijā bijis visnotaļ veiksmīgs, un, ņemot vērā to, ka šobrīd pasaules akciju tirgus vadošie indeksi sasnieguši visu laiku labākos rādītājus, ir īstais laiks, lai izvērtētu sava pensijas pārvaldnieka darbu. Ienesīgumu starpība var būt ievērojama pat starp ļoti līdzīgiem ieguldījumu plāniem. Piemēram, CBL Indeksu plānā viena gada ienesīgums 2023.gada beigās bija 22,52%, savukārt tuvākais sekotājs nodrošināja par 2,76% mazāku ienesīgumu, kas, piemēram, uz 10 tūkstošu eiro uzkrājumu veido 276 eiro starpību. Plašāk par pensiju plānu ienesīgumu un pārvaldnieku komisijas izmaksām iespējams uzzināt vietnē manapensija.lv."

Aptuveni katrs trešais jeb 33% nezina, kāda ir viņu izvēlētā plāna pārvaldīšanas pieeja - aktīva vai pasīva, turklāt 12% no šiem respondentiem atklāj, ka nemaz nezina atšķirību starp abām pārvaldīšanas pieejām. Šāda atbilde biežāk raksturīga iedzīvotājiem, kuri vēl nav sasnieguši 50 gadu vecumu.

Starp aptaujātajiem iedzīvotājiem 34% izmanto aktīvo pensijas plāna pārvaldīšanu, kamēr 31% izvēlējušies pasīvo jeb indeksu plānu opciju. Aptaujas dati liecina, ka indeksu plānus biežāk izvēlas cilvēki pēc 50 gadu vecuma.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Latvijas resursi un nodokļi aizplūst pāri robežām

Tā kā Eiropas Savienības valstu robežas ir atvērtas un iedzīvotāji tās var šķērsot brīvi, tad viņi to bieži arī dara. Ļoti bieži, tas notiek tādēļ, ka šķērsot robežu vilina cenas, tas, ka blakus valstī tas vai cits produkts maksā lētāk.

Sabiedrība Čakša: Priekšlikumi nemazinās pedagogu atalgojumu (+ LIZDA viedoklis)

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) priekšlikumi pedagogu darba slodžu līdzsvarošanai nemazinās to atalgojumu, šodien preses konferencē uzsvēra izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV).

Sabiedrība Muzeju nakts arī Saeimā. Būs ekspozīcija par Latvijas dalību ES un NATO

Sestdien, 18.maijā - Saeimas nams vērs savas durvis apmeklētājiem

Sabiedrība Brīvdienās saglabāsies silts laiks, vietām dārdēs pērkons

Šīs nedēļas nogalē Latvijā saglabāsies vasarīgi silts laiks, vietām gaidāms īslaicīgs lietus un pērkona negaiss, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Sabiedrība LM iesniegusi apspriešanai grozījumus par ikmēneša piemaksu pie pensijas

Labklājības ministrija (LM) iesniegusi publiskai apspriešanai grozījumus Ministru kabineta noteikumos par ikmēneša piemaksu pie vecuma un invaliditātes pensijas.

Ekonomika Privāto pensiju fondu pensiju plānos pērn iemaksāts par 17,9% vairāk

Latvijas privāto pensiju fondu pensiju plānos pagājušajā gadā iemaksāti 113,645 miljoni eiro, kas ir par 17,9% vairāk nekā 2022.gadā, aģentūra LETA uzzināja Latvijas Bankā.

Ekonomika Daudziem cilvēkiem nav ne jausmas par pensiju otrajā līmenī sakrājamo summu

Lielākajai daļai jeb 59% Latvijas iedzīvotāju nav ne jausmas, cik varētu sakrāt pensiju otrajā līmenī sava darba mūža laikā, liecina pēc "SEB Life and Pension Baltic SE" pasūtījuma veiktās aptaujas dati.

Sabiedrība Eksperts: topošie seniori Latvijā var palielināt pensijas avansā (+VIDEO)

Pasīvi pārvaldītam ieguldījumu plānam pat nav nepieciešama regulāra profesionāļu klātbūtne.