• Nameda,
  • Ritvaldis,
  • Visvaldis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Skolas Ēdolē, Turlavā un Kabilē turpinās darbu, slēgs Nīkrāces pamatskolu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 20:42, 25.01.2024


Ēdoles, Z.A. Meierovica Kabiles un Turlavas pamatskolas savu darbu turpinās kā ierasts, taču nepietiekamā skolēnu skaita dēļ ar šā gada 1.augustu slēgs Nīkrāces pamatskolu, tā ceturtdien sēdē lēma Kuldīgas novada domes deputāti.


Foto: LETA

Analizējot skolēnu skaita dinamiku Kuldīgas novada pagastu skolās, secināts, ka minimālo skolēnu skaitu, ko savā ziņojumā noteikusi Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), ilgtermiņā nespēs sasniegt Nīkrāces pamatskola, kurā patlaban mācās 38 skolēni, zems skolēnu skaits jeb 67 skolēni ir arī Ēdoles pamatskolā, 70 skolēni ir Z.A. Meierovica Kabiles pamatskolā un 75 skolēni Turlavas pamatskolā. Tas nozīmē, ka skolas nesaņems pietiekamu finansējumu pedagogu algām un šim mērķim būs jārod līdzekļi no pašvaldības budžeta, kas pie esošā skolu skaita nākamajā mācību gadā varētu būt vismaz 600 000 eiro.

Vērtējot skolu rādītājus, finanšu un demogrāfijas datus, pedagogu noslodzi, skolēnu skaitu, tiekoties ar vecākiem un skolu direktoriem, deputāti lēma no budžeta līdzekļiem finansēt skolas Ēdolē, Turlavā un Kabilē. Vienlaikus lai stabilizētu situāciju un stiprinātu skolu konkurētspēju ilgtermiņā, rosināja pilnveidot izglītības kvalitātes kontroles mehānismus, kā arī skolēnu piesaistē veicināt ciešāku sadarbību ar pagastu pārvaldēm un pedagogiem.

Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inese Astaševska ("Kuldīgas novadam") uzsver, ka nesakārtojot skolu tīklu saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vadlīnijām, izmaksu kopsumma, kas gulsies uz pašvaldības pleciem, palielināsies, tomēr skolu tīkls jāvērtē plašāk, domājot par pagastu kopienu vajadzībām.

Uzklausot pagastu pārvalžu vadītāju, skolu direktoru, pedagogu, skolēnu vecāku ierosinājumus, kuri pauda gatavību aktīvi līdzdarboties situācijas risināšanā, ir skaidrs, ka finansējums pedagogu algām ir jāatrod. Tas nebūs viegli un visām pusēm būs aktīvi jāstrādā, lai situācija stabilizētos ilgtermiņā - gan domājot par skolēnu piesaisti un skolu konkurētspējas stiprināšanu, gan ar sapratni raugoties uz finansējuma sadali, skaidro Astaševska.

Meklējot iespējamos risinājumus pedagogu algu finansēšanai, deputāti rosināja sakārtot brīvpusdienu sistēmu, veicinot vecāku līdzatbildību savlaicīgi atteikt pusdienas, ja skolēns mācību iestādi neapmeklē. Ik dienu brīvpusdienas Kuldīgas novadā saņem 3000 bērnu un vienas porcijas izmaksas ir 3 eiro - tas nozīmē, ka no pašvaldības budžeta katru dienu 9000 eiro tiek novirzīti šim mērķim, kas gadā veido gandrīz miljonu eiro.

Sadarbībā ar Kuldīgas Digitālo centru nepieciešams pārskatīt pusdienu atteikšanas sistēmu un kārtību katrā skolā un novadā, tā līdzekļus izdotos ieekonomēt. Tāpat deputāti vienojās pārskatīt budžetu izklaides pasākumiem, rūpīgi vērtējot un pārdomājot formātu un izmaksu pozīcijas.

Kritiska situācija ir Nīkrāces pamatskolā. Tajā patlaban izglītības programmu klātienē no 1. līdz 9.klasei iegūst 38 skolēni. Nepietiekamā skolēnu skaita dēļ Nīkrāces pamatskolā jau šogad netika atvērta 1.klase. Skolēnu nav arī 5.klasē. Mazs skolēnu skaits ir arī citās klasēs 4.klasē ir trīs, bet 3. un 7.klasē katrā pa četriem bērniem, kas saskaņā ar IZM vadlīnijām ir nepietiekami, lai skola saņemtu finansējumu. Arī demogrāfiskie rādītāji saglabājas zemi - 2023.gadā Nīkrāces pagastā piedzimuši seši bērni, 2022.gadā - trīs, bet 2021.gadā - seši. Lai saglabātu skolu, no pašvaldības budžeta nākamajā mācību gadā nepieciešami vēl papildus vismaz 123 000 eiro.

Vērtējot Nīkrāces pamatskolas konkurētspēju ilgtermiņā, mazo skolēnu skaitu, ir skaidrs, ka skola nevar nodrošināt pilnvērtīgu mācību procesu. Uz to norāda arī vecāku sūdzības par mācību kvalitāti un zemie eksāmenu rezultāti, apvienotās stundas un pedagogu trūkums.

Domes deputāti lēma Nīkrāces pamatskolu jaunajā mācību gadā neatvērt un uzdot Nīkrāces pagasta pārvaldei sadarbībā ar Skrundas pilsētas un pagasta pārvaldes vadītāju izstrādāt maršruta plānu, lai visiem skolēniem nodrošinātu nokļūšanu izglītības iestādēs.

Pirmsskolas grupas darbu turpinās kā ierasts Nīkrāces pamatskolas telpās, un ar šī gada 1.augustu juridiski tiks iekļautas Skrundas pirmsskolas izglītības iestādes "Liepziediņš" sastāvā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība VVD aicina ievērot prasības, ar droniem fiksējot vides pārkāpumus

Ņemot vērā straujo tehnoloģiju attīstību, pašlaik sabiedrībai ir ļoti plašas iespējas iegādāties dažādu veidu bezpilotu gaisa kuģus jeb dronus.

Sabiedrība Pakāpeniski atteiksies no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves

Krievu valodu, pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīcībā esošiem datiem, kā otro svešvalodu apgūst gandrīz pusē Latvijas skolu. Daļā izglītības iestāžu netiek piedāvāta alternatīva krievu valodas apguvei.

Sabiedrība Rīdziniekus aicina sakārtot ēku pagrabus patvertņu veidošanai

Lielās talkas laikā, 27.aprīlī, sakopjot un pielāgojot civilās aizsardzības prasībām vairāku pašvaldību ēku pagrabus, Rīgas dome aicina iedzīvotājus sakārtot arī savus ēku pagrabus droša patvēruma veidošanai.

Sabiedrība Aprīļa vidus daudzviet Latvijā bijis mitrāks par normu

Vidējā gaisa temperatūra aprīļa otrajā dekādē Latvijā bija tuvu normai, savukārt nokrišņu daudzums sasniedza 163% no daudzu gadu vidējā rādītāja, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija.

Lasiet arī

Sabiedrība Pieaug nepietiekamu valsts valodas zināšanu dēļ atbrīvoto skolotāju skaits

Nepietiekamu valsts valodas zināšanu dēļ kopš šī mācību gada sākuma no amata pienākumu pildīšanas atbrīvoti jau 45 pedagogi, liecina Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) apkopotā informācija.

Sabiedrība Kas jādara, lai Jūsu bērns mācītos Jūrmalā (+VIDEO)

Iesniegumu var iesniegt klātienē vai elektroniski.

Sabiedrība Pēc emocionālām debatēm Jūrmalas dome nolemj reorganizēt divas skolas

Pēc emocionālām debatēm Jūrmalas dome ceturtdien pieņēma lēmumu reorganizēt Jaundubultu pamatskolu un Pumpuru vidusskolu, izveidojot jaunu Pumpuru vidusskolu.

Sabiedrība Rīgas dome nolemj likvidēt četras Rīgas pamatskolas

Rīgas dome šodien nolēma likvidēt četras pamatskolas un vienu bērnudārzu, bet vienu vidusskolu pārveidot par pamatskolu.