Bērnu aizsardzības centrs (BAC) plāno ieviest vardarbības intervences komandu, kas reaģēs uz vardarbības gadījumiem izglītības iestādēs tad, ja tur būs notikusi jauniešu savstarpējā vardarbība, kas var vai jau būs novedusi pie smagām sekām, ceturtdien preses konferencē pavēstīja centra vadītāja Gunita Kovaļevska.
Viņa norādīja, ka, domājot par vardarbības mazināšanu, plānots centra izstrādātos vardarbības un uzvedības atpazīšanas instrumentus iedzīvināt dzīvē, tādējādi palīdzot izglītības iestādēm gan atpazīt bērnu uzvedību, gan reaģēt uz vardarbības gadījumiem.
Vienlaikus plānots arī konsultatīvais un praktiskais atbalsts iestādēm un institūcijām. Līdz šim centrs vairāk metodiski palīdzējis bāriņtiesām, taču turpmāk plānots mainīt metodiskās palīdzības saņēmēju loku, tajā iekļaut arī krīžu centrus, bērnu ārpusģimenes aprūpes iestādes, izglītības iestādes, kā arī vecākus. Tas nepieciešams, lai pēc iespējas labāk un profesionālāk izglītotu sabiedrību un vecākus par bērnu aizsardzības jautājumiem ne tikai kā par pamatvajadzību, bet arī, kompleksi atbalstot ar pasākumiem, ko varētu īstenot ģimene vai speciālisti.
Plānota arī bērnu jomas analītiska paplašināšana. Līdz šim centrs ir strādājis ar bāriņtiesu statistiku, kas ir par un ap bērnu, taču šogad plānots ir likt uzsvaru uz pašvaldību bērnu tiesību aizsardzības sadarbības grupām. Proti, plānots apkopot un analizēt pašvaldību bērnu tiesību aizsardzības sadarbības grupu sniegto informāciju par situāciju bērnu aizsardzības jomā pašvaldībās. Tāpat plānots apkopot un analizēt bērnu aizsardzības jomā aktuālos rādītājus, informāciju un datus, informāciju par sarežģīti risināmiem un smagiem krīzes gadījumiem.
Kovaļevska norādīja, ka arī Labklājības ministrija (LM) plāno mainīt normatīvo regulējumu attiecībā uz pašvaldību sadarbību, un plānots, ka centrs būs gan tas, kas apmācīs šo sadarbību grupu vadītājus, gan būs ciešā saskarē ar to, kā tiek plānoti un skatīti bērnu aizsardzības jautājumi pašvaldībās. Viņa atzina, ka patlaban ne vienmēr šie jautājumi pašvaldībās ir prioritāri.
Tāpat plānots paplašināt Bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa 116111 darbību, kā arī sabiedrības informēšanu.
"Mēs būsim tie, kas mēģinās iedzīvināt starpinstitūciju sadarbības modeli dzīvē, institūcijās, pašvaldībās, lai gadījumā, kad tas ir nepieciešams, pēc iespējams bērnu jautājums tiktu risināts. Tāpat smagu un sarežģītu gadījumu analīze un analītika, lai varētu atrast tās iespējamās kļūdas, kuras izslēdzot, nākotnē būtu daudz labāk iespējams bērnam palīdzēt vai nepieļaut šādas situācijas," uzsvēra Kovaļevska.
Paredzēts arī ieviest vardarbības prevences un atpazīšanas instrumentus izglītības un citās iestādēs, rīkot izglītojošas radošās darbnīcas un lekcijas, atbalsta pasākumus bāriņtiesām, pilnveidot speciālistu kompetenci un citus pasākumus.