• Atvars,
  • Gvido
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kā saņemt valsts kompensāciju cietušajiem un juridisko palīdzību (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 12:23, 09.01.2024


Noziegumos cietušajiem ir pieejama arī psiholoģiskā palīdzība.


Valsts kompensāciju ir tiesības saņemt personai, kura atzīta par cietušo kriminālprocesā.

No 2024.gada 1. janvāra, lai saņemtu valsts kompensāciju cietušajiem un valsts nodrošināto juridisko palīdzību, ir jāvēršas Tiesu administrācijā.

Līdz šim minētos pakalpojumus nodrošināja Juridiskās palīdzības administrācija, kas no 2024.gada 1.janvāra tiek pievienota Tiesu administrācijai. Pakalpojumu sniegšanas kārtībā izmaiņu nav.

Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības saņemšana

Fiziskām personām, kuras ir iesaistītas juridiskā strīdā un tām trūkst līdzekļu jurista pakalpojumu saņemšanai, Tiesu administrācijā (TA) var vērsties valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības saņemšanai. TA attiecīgu kategoriju lietās norīko juridiskās palīdzības sniedzēju un apmaksā sniegto juridisko palīdzību noteiktajā apjomā.

Juridisko palīdzību civillietās (piemēram, ģimenes strīdos, dzīvokļa un apsaimniekošanas jautājumos, lietās sakarā ar saistību nepildīšanu, zaudējumu piedziņu, kopīpašuma sadali vai lietošanas kārtības noteikšanu u. c.), noteikta veida administratīvajās lietās (bāriņtiesas lēmuma pārsūdzībai sakarā ar bērna tiesību un tiesisko interešu aizsardzību) un Satversmes tiesas procesā var saņemt persona, kura:

-ir ieguvusi maznodrošinātas vai trūcīgas mājsaimniecības statusu (to izvērtē un piešķir pašvaldības sociālais dienests);

-atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā (pastāvīga uzturēšanās aprūpes centrā, atrašanās brīvības atņemšanas iestādē);

-pēkšņi nonākusi tādā situācijā un materiālajā stāvoklī, kas liedz nodrošināt savu tiesību aizsardzību (pēkšņi ārkārtējie apstākļi, kas nav atkarīgi no personas un kas būtiski ierobežo savu tiesību aizsardzību, piemēram, stihiska nelaime, pret personu ir vērsta vardarbība un tai nepieciešama pagaidu aizsardzība, u. c.).

Trauksmes cēlējs juridisko palīdzību negatīvu seku, kas radušās trauksmes celšanas dēļ, risināšanai saņem neatkarīgi no sava mantiskā stāvokļa

Valsts apmaksātu juridisko palīdzību nodrošina arī pārrobežu civilstrīdos, kad persona, kura pieprasa juridisko palīdzību, pastāvīgi dzīvo kādā Eiropas Savienības dalībvalstī, bet strīda un tiesas sēdes norises vieta ir citā Eiropas Savienības dalībvalstī. TA šajos gadījumos ir pieteikumu pārsūtītājiestāde un kompetentā iestāde juridiskās palīdzības nodrošināšanai Latvijas Republikā.

Valsts kompensācijas cietušajiem saņemšana

Valsts kompensāciju ir tiesības saņemt personai, kura atzīta par cietušo kriminālprocesā, ja tīša noziedzīga nodarījuma rezultātā:

-ir iestājusies personas nāve;

-cietušajam nodarīti smagi vai vidēja smaguma miesas bojājumi;

-aizskarta cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība;

-cietušais ir cilvēku tirdzniecības upuris;

-cietušais ir inficēts ar HIV, B vai C hepatītu.

Valsts kompensācijas apmērs tiek noteikts atbilstoši noziedzīgā nodarījuma sekām un proporcionāli maksimālajam valsts kompensācijas apmēram – piecām minimālajām mēneša darba algām (ņemot vērā minimālās mēneša darba algas apmēru, kāds noteikts brīdī, kad persona atzīta par cietušo).

Bez maksas vari pārbaudīt, vai Tev ir tiesības saņemt valsts kompensāciju Valsts kompensācijas kalkulatorā.

Valsts kompensācijas pieprasījumu iesniedz trīs gadu laikā pēc dienas, kad persona atzīta par cietušo vai ir uzzinājusi par faktiem, kas šai personai dod tiesības to darīt.

Informatīvais un psiholoģiskais atbalsts pieejams, zvanot uz Atbalsta tālruni noziegumos cietušajiem: 116006 un vietnē cietušajiem.lv.

Uzzini vairāk par pakalpojumiem, iesnieguma veidlapām un informāciju par to aizpildīšanu un nepieciešamajiem dokumentiem, zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 800 01 801 (darba laikā).


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Pavasarī roņi sāka ierasties Rīgā, ko dara dienesti (+VIDEO)

Daudzviet piekrastē jau ir izvietoti informatīvie plakāti ar svarīgiem noteikumiem.

Sabiedrība Aprīļa pirmajā pusē lielākoties gaidāms auksts laiks

Aprīļa pirmās trīs dienas Latvijā gaidāmas siltas, vien piekrastē gaiss būs vēsāks, bet mēneša pirmā puse kopumā gaidāma auksta, liecina jaunākās sinoptiķu prognozes.

Sabiedrība Ar zarnu nūjiņas infekciju līdz šim saslimuši 36 cilvēki

Ar Šiga toksīnu producējošu E. coli infekciju līdz šim saslimuši 36 cilvēki, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pastāstīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Sabiedrība Vāc parakstus par apmaksātu brīvdienu ieviešanu menstruāciju laikā

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par divu apmaksātu brīvdienu ieviešanu sievietēm menstruāciju laikā.

Lasiet arī

Kriminālziņas Ļubkas slepkavības krimināllietā marta beigās turpinās liecinieku nopratināšanu

Latgales rajona tiesa Daugavpilī 31.martā plkst.10 plāno turpinās liecinieku nopratināšanu krimināllietā par Latgales uzņēmēja un politiķa Andra Ļubkas slepkavību.

Kriminālziņas Tiesa apcietina Gapoņenko

Rīgas rajona tiesa piektdien prokremliskajam aktīvistam Aleksandram Gapoņenko kā drošības līdzekli piemērojusi apcietinājumu, noskaidroja aģentūra LETA.

Kriminālziņas Liepājā nepilsoni notiesā par kara noziegumu slavināšanu

Šomēnes spēkā stājies Kurzemes rajona tiesas Liepājā spriedums, ar kuru kāds nepilsonis atzīts par vainīgu noziegumu pret cilvēci, pret mieru un kara nozieguma publiskā slavināšanā, Liepājas Okupācijas muzeja ēku aplipinot ar kara noziegumus slavinošiem simboliem, vēsta "Latvijas Avīze". Viņu nolemts sodīt ar brīvības atņemšanu uz vienu gadu nosacīti.

Kriminālziņas Nogalinātās Justīnes tēvam un pamātei piespriež cietumsodus

Latgales rajona tiesa Daugavpilī otrdien par vainīgiem septiņus gadus vecās Justīnes Reinikovas slepkavībā atzinusi viņas tēvu un pamāti, piespriežot viņiem cietumsodus attiecīgi uz 20 un 17 gadiem.