• Ilgvars,
  • Ivars
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Aizpute atjauno seno Kurzemes pilsētu (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 08:26, 02.12.2023


Tuvākajā laikā šeit parādīsies jauna tūrisma oāze.


Aizpute vēlas dzīvot klusumā un harmonijā ar dabu.

No 2023.gada jūnija līdz novembrim ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) projektu konkursā iegūtu atbalstu Aizputes Renesanses biedrība īstenoja projektu "Aizputes iedzīvotāju forums vēsturiskā mantojuma saglabāšanai". Projekta mērķis bija iesaistīt Aizputes iedzīvotājus pilsētas arhitektūras mantojuma saglabāšanā, izmantojot Eiropas Komisijas stratēģiskās iniciatīvas Jaunais Eiropas Bauhaus principus: skaistumu, ilgtspēju un iekļaušanu Eiropas zaļā kursa mērķu sasniegšanai. Latvijas mazpilsēta Aizpute, īstenojot šo projektu, ir nokļuvusi Jaunā Eiropas Bauhaus (JEB) kartē kā viena no dažām pilsētām Latvijā. Veidojot un stiprinot Aizputes atjaunotāju kopienu, projektā tika īstenoti visi JEB principi.

Jaunā Eiropas Bauhaus pārstāve Latvijā, Latvijas Arhitektu savienības valdes locekle Ieva Zībārte atzinīgi vērtē Aizputē īstenoto projektu un aicina arī citas pašvaldības kopā ar nevalstiskajām organizācijām iesaistīt iedzīvotājus lēmumu pieņemšanā un projektus īstenot koprades ceļā: "Aizputes piemērs apliecina, cik efektīvs ir Jaunais Eiropas Bauhaus, lai īsā laikā izveidotu platformu, kurā pašvaldības attīstības ieceres un ekspertu redzējums satiekas ar iedzīvotāju idejām, vajadzībām un entuziasmu". Aizputes vēsturiskā centra namu atjaunošanu ir uzņēmušies entuziasti, kuri iegulda savu laiku un privātos līdzekļus, lēnām no gruvešiem izceļot senos namus.

Ceļš uz Aizputes atjaunošanu ir sācies jau pirms vairākiem gadiem, rīkojot ikgadējus arhitektūras studentu plenērus un dažiem entuziastiem uzsākot namu atjaunošanu. Tomēr par jaunu un visaptverošu pagriezienu Aizputes atdzimšanā var pamatoti saukt 2023.gadu, kad nostiprinājās nevalstisko organizāciju un pilsētas entuziastu sadarbība ar novada pašvaldību. Šogad ne tikai iedzīvotāji un Aizputes atjaunotāji, bet arī pašvaldības pārstāvji ir iesaistījušies kopīgas vīzijas veidošanā un sadarbībā, lai saglabātu vēsturisko mantojumu, kā arī ilgtermiņā piesaistītu talantus pilsētai, kurā iedzīvotāju skaits lēnām samazinās. Gan nevalstisko organizāciju, gan pašvaldības pārstāvji ir vienojušies, ka ir svarīgi šos darbus turpināt.

Viens no biedrības projekta mērķiem bija uzsākt pilsētas identitātes attīstību ar pilsētplānošanas palīdzību. "Tikšanās reizēs ar iedzīvotājiem un pašvaldības pārstāvjiem secinājām, ka pašvaldībā nav vienota dokumenta un definētas vīzijas par to, kā saglabāt un attīstīt Aizputes mantojumu. Tādēļ savstarpējās sarunās, kā arī konsultācijās ar JEB projekta mentoriem no Spānijas un Itālijas, šajā projektā esam likuši pamatus nākamajam solim - Aizputes vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstīšanas koncepcijas "Aizpute 2040" izstrādei," biedrības nākamos soļus iezīmē Aizputes Renesanses biedrības valdes loceklis Andris Tauriņš. Šādas koncepcijas izstrāde ir jāuzsāk nekavējoties, lai sekmētu Aizputes kā kultūrvēsturiski nozīmīgas Dienvidkurzemes novada pilsētas potenciālu kļūt par pievilcīgu dzīves un darba vietu ar atbilstošu infrastruktūru un zaļo ekonomiku.

Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības jautājumos Raivis Kalējs atzīst: "Ir ļoti liels prieks par Aizputes aktīvajiem un entuziastiskajiem patriotiem, kuri iesaistās savas dzīves telpas plānošanā un tās uzlabošanā. Skaidrs, ka katra veiksmīga projekta pamatā ir dzīvotspējīga ideja. Īpaši vērtīgi, ja šī ideja nāk no iedzīvotājiem un, prasmīgas komunikācijas rezultātā, jau kā vajadzība tiek nodota arī pašvaldībai. Piekrītu, ka pirmais solis ceļā uz Aizputes nākotnes vīzijas tapšanu ir attīstības koncepcijas izstrāde gan visai Aizputes pilsētai kopumā, gan arī atsevišķiem projektiem, kā, piemēram, Aizputes Livonijas ordeņa pilij un tās turpmākai izmantošanai. Dienvidkurzemes novada pašvaldībai ir jāturpina sadarbība ar iedzīvotājiem, lai labas domas kļūtu par lieliem darbiem Aizputē!"


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Martā iespējami kārtējie plūdi Daugavā, iestādes tam gatavojas (+VIDEO)

Dabas stihijas gadījumā ir jāievēro vienkārši noteikumi.

Sabiedrība Piektdien Kurzemes dienvidrietumos gaisa temperatūra var sasniegt +12 grādus

Marta pirmajā dienā gaisa temperatūra Latvijā paaugstināsies līdz +4..+9 grādiem, bet vietām, galvenokārt Kurzemes dienvidrietumos, tā sasniegs +10..+12 grādus.

Sabiedrība Pamatskolu šajā mācību gadā varēs absolvēt bez atzīmes krievu valodā

Noslēgumam tuvojas darbs pie grozījumiem, kas šogad ļaus 9.klases skolēniem pabeigt pamatskolu bez atzīmes krievu valodā vai krievu literatūrā, raidījumā "Krustpunktā" atklāja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV).

Sabiedrība Krievijas prezidenta vēlēšanu laikā Rīgā pie vēstniecības rīkos zibakciju

Krievijas prezidenta "vēlēšanu" laikā Rīgā pie Krievijas vēstniecības tiks rīkota zibakcija, novietojot tur autobusu ar uzrakstu, lai mudinātu balsotājus aizdomāties par izdarītajām politiskajām izvēlēm.

Lasiet arī

Ekonomika Iedzīvotāji VID iesnieguši vairāk nekā 92 000 gada ienākumu deklarāciju

Piektdien pirmajās stundās, proti, līdz plkst.9 iedzīvotāji Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir iesnieguši vairāk nekā 92 000 deklarāciju, aģentūru LETA informēja VID pārstāvji.

Sports Sevastova pārliecinoši sasniedz Ostinas «WTA 250» turnīra ceturtdaļfinālu

Latvijas spēlētāja Anastasija Sevastova ceturtdien Ostinas "WTA 250" sērijas turnīra otrajā kārtā pārliecinoši pārspēja sacensību otro raketi mājinieci Slounu Stīvensu (WTA 40.) un sasniedza ceturtdaļfinālu.

Sabiedrība Daugavā lejpus Jēkabpils ūdens līmenis pazeminās

Daugavā pie Zeļķu dzelzceļa tilta, kas atrodas starp Jēkabpili un Pļaviņām, ūdens līmenis pagājušajā naktī lēni pazeminājās, piektdienas rītā tās sāka kristies strauji, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācija.

Sabiedrība Tuvākajā nedēļā bieži spīdēs saule

Šīs nedēļas nogalē un nākamnedēļ Latvijā bieži spīdēs saule, gaisa temperatūra pakāpeniski pazemināsies, prognozē sinoptiķi.