• Alise,
  • Auce
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Rinkēvičs: Kariņš ir atbilstošs kandidāts NATO ģenerālsekretāra amatam

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 21:35, 22.11.2023


Latvijas ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš (JV) kā bijušais valdības vadītājs ar darba pieredzi Eiropas Parlamentā ir atbilstošs kandidāts NATO ģenerālsekretāra amatam, šādu viedokli šodien preses konferencē pauda Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.


Foto: LETA

Taujāts, ko Latvijai, Lietuvai un Igaunijai nozīmētu, ja NATO ģenerālsekretāra amatā ievēlētu pārstāvi no Baltijas valstīm, Latvijas prezidents sacīja, ka reģiona valstu darbs un ieguldījumi savas aizsardzības stiprināšanā ir labs pamats, lai pirmo reizi alianses vēsturē par NATO ģenerālsekretāru kļūtu pārstāvis no Baltijas valstīm.

"Krievijas agresija pret Ukrainu, NATO austrumu flanga stiprināšana, aktualitātes reģionā saistībā ar NATO spēku nostiprināšanu, arī fakts, ka Baltijas valstis un Polija aizsardzībai atvēl krietni vairāk par 2% no iekšzemes kopprodukta, manuprāt, ir labs arguments, lai par NATO ģenerālsekretāru kļūtu pārstāvis no Baltijas valstīm," sprieda Rinkēvičs.

Prezidents atzīmēja, ka vairākas reizes jau notikušas diskusijas par līdzšinējā NATO ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga pēcteci, tostarp arī šogad, kad ar alianses dalībvalstu lēmumu Stoltenberga amata pilnvaru termiņš tika pagarināts līdz nākamā gada oktobrim.

"Diskusijas vēl tikai sākas un tās ilgs labu laiku. Manuprāt, visi kandidāti ir cienīgi. Konkrētus jautājumus plānoju pārrunāt arī ar Kariņu. Domāju, ka veselīga konkurence ir dzinējspēks ne tikai uzņēmumos, bet arī valdībās un starptautiskajās organizācijās," sacīja Rinkēvičs.

Kā iepriekš TV3 skaidroja premjere Evika Siliņa (JV), Latvija ir sākusi neoficiālas starpvalstu konsultācijas par iespējamu kandidāta virzīšanu NATO ģenerālsekretāra amatam. Siliņa skaidroja, ka NATO vadītāja atlases procedūras nav stingri reglamentētas. Patlaban sāktas neoficiālas sarunas, kas nav ļoti reglamentēts process un notiek NATO valstu vēstnieku līmenī. Latvija kolēģiem darījusi zināmu, ka mums ir kandidāts organizācijas vadībai, kas ir pamats neoficiāli sākt sarunas.

Siliņa atgādināja, ka Latvijas kandidāts uz NATO vadīšanu nekad nav virzīts, attiecīgi valstij tā ir pavisam jauna pieredze. Meklēsim atbalstu un skatīsimies - ja mums būs iespējas un būs skaidrs process, tad pieņemsim jau oficiālus lēmumus par kandidāta virzīšanu, piebilda politiķe.

Premjere pauda, ka Latvija varētu oficiāli izvirzīt kandidātu uz NATO ģenerālsekretāra amatu, jo "mums ir spēcīgs kandidāts", turklāt neviena no jaunajām NATO valstīm nav vadījusi organizāciju, kas būtu labs signāls ģeopolitiski. Siliņas vērtējumā, Kariņam esot laba pieredze valdības vadīšanā, darba pieredze Eiropas Parlamentā un zināšanas starptautisko procesu vadīšanā.

Kā vēstīja aģentūra "Bloomberg", Kariņš paudis gatavību kandidēt uz NATO ģenerālsekretāra amatu. "Ja Latvija pieņemtu lēmumu kandidēt uz ģenerālsekretāra amatu, Krišjānis Kariņš ir gatavs pievienoties sacensībai," aģentūra "Bloomberg" citē paziņojumu, ko tā saņēmusi no Kariņa preses pārstāvja.

Paziņojumā teikts, ka Kariņš varētu piedāvāt "sniegt ieguldījumu aliansē ar savu vadības pieredzi premjerministra amatā, skaidru izpratni par Krievijas draudiem, stingru nostāju Ukrainas jautājumā un pierādītiem panākumiem kā starptautiskās vienprātības veidotājam".

"Ģeopolitiskā situācija un ar Ziemeļatlantijas aliansi saistīto izaicinājumu raksturs prasa dinamisku, apņēmīgu un konsensā balstītu vadību," teikts Kariņa paziņojumā, piebilstot, ka viņa vadībā "Latvija ir konsekventi sasniegusi un pārsniegusi 2% [no iekšzemes kopprodukta] mērķi aizsardzības izdevumu jomā".

Pašreizējā NATO ģenerālsekretāra Stoltenberga pilnvaras šajā amatā beigsies 2024.gada 1.oktobrī.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Lauksaimnieki otrdienas piketu sāks ar gājienu no Doma laukuma

Lauksaimnieki piketu, kas paredzēts otrdien, 5.martā, sāks ar gājienu no Doma laukuma uz Ministru kabinetu, kur atbalstīs meža nozares pārstāvjus un paudīs savu nostāju pret lauksaimnieku īpašumā esošas zemes ierobežojumiem bez adekvātiem kompensēšanas mehānismiem, pauda biedrības "Zemnieku saeima" valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Sabiedrība Prokuratūra cēlusi apsūdzību pret bijušo CVK priekšsēdētāju

Prokuratūra cēlusi apsūdzību pret bijušo Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāju un diviem esošiem komisijas darbiniekiem lietā par krāpšanu lielā apmērā.

Sabiedrība Zemnieki brīdina: protestu akcijas būs regulāras

"Jau šobrīd ir skaidrs, ka 5.marts nebūs šogad pēdējā protestu akcija. Mēs neprotestējam, lai biedētu sabiedrību un pilsētās radītu sastrēgumus. Lauksaimnieki ar savu balsi iestājas par ilgtspējīgu lauksaimniecību un visai Latvijas ekonomikai svarīgas nozares dzīvostpēju. Lai tas notiktu, neviens no mums nevar atļauties nogurt", - pārliecināts Zemnieku saeimas pārstāvis.

Sabiedrība Rīgas ielās turpina likvidēt satiksmei bīstamās bedres

Rīgas ielās satiksmei bīstamās bedres likvidētas vairāk nekā 31 000 kvadrātmetru platībā.

Lasiet arī

Sabiedrība «Viņš cīnījās par Latviju»: bijusī diplomāte par Kariņa lidojumiem

Privāto avioreisu izmantošana, lai Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ar delegāciju nokļūtu uz neformālajām Eiropadomes sanāksmēm Portugālē un Slovēnijā 2021.gadā un Francijā 2022.gadā, noteikti bija pamatota, intervijā laikrakstam "Diena" savu viedokli paudusi bijusī diplomāte Astra Kurme.

Sabiedrība Valsts prezidents apšauba Kariņa lidojumu ar privātajām lidmašīnām samērīgumu

Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča ieskatā bijušā premjera, pašreizējā ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (JV) lidojumi ar privātajām lidmašīnām varētu nebūt samērīgi un ekonomiski izdevīgi.

Sabiedrība Kariņš gatavs kandidēt uz NATO ģenerālsekretāra amatu

Ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš (JV) paudis gatavību kandidēt uz NATO ģenerālsekretāra amatu, svētdien ziņo aģentūra "Bloomberg".

Sabiedrība Saeima noraida pieprasījumu par Kariņa speciālo avioreisu tēriņiem

Saeimas Pieprasījumu komisija šodien noraidīja "Apvienotā saraksta" (AS) pieprasījumu Ministru prezidentei Evikai Siliņai (JV) par pašreizējā ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (JV) speciālo avioreisu tēriņiem laikā, kad viņš bija valdības vadītājs.