• Aleksejs,
  • Aleksis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Veselības ministrija: 345 Ukrainas pilsoņi reģistrēti kā ārstējošās personas

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 11:18, 21.11.2023


Taču strādājošo ārstu skaits valsts valodas problēmu dēļ nav liels.


Starp tiem, kas bēga no Krievijas agresijas, ir daudz kvalificētu ārstu.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri (“Jaunā Vienotība”) nosūtījis Seimam dokumentu par stāvokli ar ukraiņiem, kas ieradās kara laikā Latvijā. Atbilstoši Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas izskatītajam likumprojektam “Grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā” VM iesniedza priekšlikumus ar jauniem pantiem.

Likumprojekts paredz, ka Ukrainas civiliedzīvotājiem apliecības īslaicīgu profesionālo pakalpojumu sniegšanai (turpmāk – Apliecība) turpmāk tiks izsniegtas uz pieciem gadiem un līdz 30.11.2023. izsniegtās Apliecības tiks pagarinātas kopumā nepārsniedzot piecu gadu termiņu. Termiņa atskaite ir no Apliecības izsniegšanas brīža.

Apliecība dod tiesības Ukrainas civiliedzīvotājiem reģistrēties Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistrā (turpmāk – Reģistrs). Saskaņā ar Veselības inspekcijas datiem un atbilstoši šī likuma 14.panta pirmajai daļai ir izsniegtas 345 Apliecības (dati 2023.g. augustā). Šobrīd reģistrācijas termiņš Reģistrā tiek noteikts atbilstoši derīguma termiņam Apliecībā, kas ir 2 gadi. Savukārt atbilstoši Reģistra izveides, papildināšanas un uzturēšanas kārtībai1 reģistrācijas termiņš ir pieci gadi, pēc kuriem ārstniecības personai ir tiesības veikt pārreģistrāciju. Likumprojektā plānots noteikt, ka Apliecības derīguma termiņš ir pieci gadi. Pēc Apliecības derīguma termiņa beigām, lai Ukrainas civiliedzīvotājs varētu turpināt veikt profesionālo darbību Latvijā, ir nepieciešams atzīt profesionālo kvalifikāciju pastāvīgai profesionālai darbībai Latvijas Republikā atbilstoši likumam "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu”.

Atšķirība ir tā, ka Apliecības derīguma termiņa laikā saskaņa ar likumā noteikto Ukrainas civiliedzīvotāji profesionālo darbību ārstniecībā un farmaceitiskajā aprūpē veic sertificēta speciālista vadībā, turpretī pēc profesionālās kvalifikācijas pastāvīgai profesionālai darbībai Latvijas Republikā atzīšanas šīs personas varēs strādāt patstāvīgi. Saskaņā ar likuma "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu” 33.panta otro daļu personai, kuras profesionālā kvalifikācija atzīta iepriekš minētā likumā noteiktajā kārtībā, ir tādas pašas tiesības uz darbību attiecīgajā reglamentētajā profesijā un tādi paši ar šo darbību saistītie pienākumi kā personām, kuras profesionālajai darbībai reglamentētajā profesijā nepieciešamo kvalifikāciju ir ieguvušas Latvijā.

Svarīgi uzsvērt, ka Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri ir saņēmuši Apliecības, jau šobrīd ir tiesīgi pretendēt uz profesionālās kvalifikācijas atzīšanu pastāvīgai profesionālai darbībai Latvijā. Tomēr saskaņā ar Akadēmiskās informācijas centra sniegto informāciju līdz 2023.gada augustam atzīšanu pastāvīgai profesionālai darbībai Latvijā ir uzsākušas 9 personas (4 - ārsti, 3 - zobārsti, 1 - ārsta palīgs, 1 - vecmāte) un Akadēmiskajā informācijas centrā nav saņemti Ukrainas farmaceitu un farmaceitu asistentu iesniegumi uz profesionālās kvalifikācijas atzīšanu pastāvīgai darbībai farmaceita un farmaceita asistenta profesijā Latvijā (33 farmaceitiem un farmaceitu asistentiem izsniegtas Atļaujas).

Veselības ministrija š.g. augustā ir aicinājusi ārstniecības iestādes pievērst uzmanību, ja mediķis no Ukrainas plāno palikt un strādāt savā profesijā Latvijā, tad jau šobrīd var uzsākt Ukrainā iegūtās profesionālās kvalifikācijas pielīdzināšanu Latvijā, kā arī uzsākt latviešu valodas apguvi, jo pēc īslaicīgo profesionālo pakalpojumu sniegšanas atļaujas termiņa praktizēt varēs tikai ar Latvijā atzītu profesionālo kvalifikāciju un personai būs jāapliecina latviešu valodas prasmes apguve amata un profesionālo pienākumu veikšanai nepieciešamajā pakāpē un apjomā.

Saskaņā ar Valsts izglītības satura centra š.g. augustā sniegto informāciju 18 ārstniecības personas ir nesekmīgi kārtojušas valsts valodas pārbaudījumu, 67- ārstniecības personas ir ieguvušas A, A1, A2 līmeni, bet 4 - B1, B2 līmeni, attiecīgi 2 farmaceiti un farmaceitu asistenti ir nesekmīgi kārtojušas valsts valodas pārbaudījumu, 13 ir ieguvuši A1, A2 līmeni un 1 B1 līmeni.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība No krievu valodas apguves atteikušies teju 3000 pamatskolēnu

No krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves atteikušies 2838 4.-9.klašu skolēni, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) apkopotie dati.

Sabiedrība Darbs pāri okeānam: ko simts latviešu jauniešu redzēja Amerikā (+VIDEO)

"Cilvēki ir ekspresīvi, atvērti", - pauž mūsu jaunieši.

Sabiedrība Vai Mamikins bija ciemos «mīļajā Latvijā»: viedokļi dalās (+VIDEO)

Sabiedrība ir satraukta par valsts drošības spēku impotenci.

Sabiedrība Abu Meri: bezrecepšu zāļu cenas jaunā reforma neskar

Veselības ministrija (VM) varētu apsvērt izmaiņas arī bezrecepšu zāļu uzcenojumos, taču tas noteikti nenotiks tuvākajā laikā, trešdien intervijā TV3 stāstīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Lasiet arī

Sabiedrība Ukrainai nodos 24 Latvijā konfiscētās automašīnas

Valdība otrdien nolēmusi bez atlīdzības nodot Ukrainai vēl 24 dzērājšoferiem konfiscētos transportlīdzekļus.

Sabiedrība Ukrainas pilsoņiem piešķirtas četras stipendijas

Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF) aprīlī piešķīris četras stipendijas radošo stipendiju programmā Ukrainas pilsoņiem 7200 eiro apmērā, aģentūru LETA informēja VKKF pārstāve Ilona Skuja.

Pasaule Jālemj par Krievijas Centrālās bankas iesaldētās peļņas novirzīšanu Ukrainai

Latvijas aizsardzības ministrs piedalījās ES Ārlietu padomes sanāksmē Luksemburgā.

Sabiedrība Aptauja: Ukrainas vai kara bēgļu atbalstam ziedojuši 38,7% Latvijas iedzīvotāju

Ukrainas vai kara bēgļu atbalstam ziedojuši 38,7% Latvijas iedzīvotāju, liecina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS, pēc aģentūras LETA pasūtījuma, veiktās aptaujas dati.