Veselības ministra Hosama Abu Meri ("Jaunā Vienotība") vadībā tika izstrādāts dokuments "Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta maksas pakalpojumu cenrādis".
VS.LV iepazinas ar valdībai iesniegtajiem materiāliem un nonāca pie secinājuma, ka būs jāmaksā diezgan ievērojamas naudas summas. Tādā veidā Veselības ministrija vēlas gūt savus ienākumus - 707 682 eiro.
Neatliekamās palīdzības ārsta palīga brigādes (divi neatliekamās palīdzības ārsta palīgi, operatīvais medicīniskais transportlīdzeklis un tā vadītājs) izsaukums Latvijas robežās 2024.gadā un turpmāk - 81,80 eiro.
Pacienta transportēšana uz nākamo tuvāko stacionāru, kurā var sniegt atbilstošu neatliekamo medicīnisko palīdzību, pēc pacienta pieprasījuma, ja pacientam nav medicīnisku kontrindikāciju – 87,28 eiro.
Neatliekamās palīdzības ārsta palīga brigādes (divi neatliekamās palīdzības ārsta palīgi, operatīvais medicīniskais transportlīdzeklis un tā vadītājs) izsaukums ārpus Latvijas robežām - 125,33 eiro.
2022.gadā NMPD nodrošinājis sekojošus maksas pakalpojumus (atbilstoši izsniegtiem rēķiniem):
Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes izsaukums pie personas medicīniskās palīdzības sniegšanai, kas nav uzskatāma par neatliekamu 3697 izsaukumi (no tiem apmaksāti 44%).
Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes izsaukums pie personas, kura nesaņem no valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai 1617 izsaukumi (no tiem apmaksāti 63%).
Pacienta transportēšana uz nākamo tuvāko stacionāru, kurā var sniegt atbilstošu neatliekamo medicīnisko palīdzību, pēc pacienta pieprasījuma, ja pacientam nav medicīnisku kontrindikāciju 111 (no tiem apmaksāti 99,9%). Pacienta medicīniskā transportēšana plānveida 191 (no tiem samaksāti 99,9%)
NMP dienesta dati maksas pakalpojumus saņēmušajām personām 2022.gadā liecina, ka 48% no izsaukumiem ir pie sievietēm, 52% ir pie vīriešiem.
Analizējot NMP dienesta maksas pakalpojumu saņēmēju vecuma struktūru, no visiem izsaukumiem 2022.gadā 4,6% izsaukumi bijuši pie pacientiem vecumā līdz 20 gadiem, 29,6% - vecumā no 21 līdz 40 gadiem, 39,4% - vecumā no 41 līdz 60 gadiem, 20% vecumā no 61 līdz 80 gadiem, 6,5% - vecumā virs 80 gadiem.
Tas grauj stereotipu par senioriem, kuri mīl saukt ātro palīdzību un sūdzēties par savām slimībām. Taču tajā pašā laikā var pieņemt, ka Latvijā kļūs arvien vairāk ārzemnieku, kuriem netiek garantēta medicīniskā palīdzība. Tie jo īpaši var ietvert Krievijas pilsoņus, kuri mūsu valstī nav saņēmuši nepieciešamo legalizāciju.
Voldemārs Burkevics
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri