• Egīls,
  • Nauris
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latgaliešu valodas pratējus aicina iesaistīties tekstu ierunāšanā

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 13:15, 03.10.2023


Sabiedriskās iniciatīvas "Balsu talka" īstenotāji aicina latgaliešu valodas lietotājus iesaistīties latgalisko tekstu ierunāšanā, lai palīdzētu valodas tehnoloģiju attīstīšanai, informēja iniciatīvas "Balsu talka" pārstāve Līga Kleina.Iniciatīvas mērķis ir "saglabāt nākamajām paaudzēm liecību par mūsdienu latgaliešu valodu un tās unikalitāti, kā arī sekmēt to, ka modernās tehnoloģijas spēj "saprast" un "komunicēt" tajā".

"Balsu talka" ir pieteikts kā projekts latviešu valodas nākotnei. Tā mērķis ir iemūžināt mūsdienās runāto latviešu valodu un nodrošināt latviešu valodas pieejamību tehnoloģiju attīstībai. Iniciatīva latviešu valodas attīstībai tehnoloģijās sākta šī gada pavasarī, bet tagad pievienota iespēja ikvienam latgaliešu valodas lietotājam palīdzēt arī latgaliešu valodas iedzīvināšanai mūsdienu tehnoloģijās.

Iniciatīvas aktīvisti lēš, ka šobrīd latgaliešu valodu ikdienas saziņā izmanto aptuveni 165 000 cilvēku, kas ir 9% no Latvijas iedzīvotājiem. Taču valodas lietotāju skaits, īpaši jaunākās paaudzes vidū, samazinās, tāpēc iniciatīvas īstenotāji aicina latgaliešu valodas pratējus iesaistīties šajā projektā, pievienot savu balsi un tādējādi sniegt savu artavu tās saglabāšanā, pauž "Balsu talkas" latgaliešu valodas projekta "Bolsu tolka" vadītāja, Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LU MII) Mākslīgās intelekta laboratorijas zinātniskā asistente Kristīne Pokratniece.

"Balsu talkas" latgaliešu valodas versija darbojas pēc tāda paša principa kā latviešu valodas iniciatīva. Tajā ir iespējams gan ierunāt vismaz piecus teikumus no piedāvātā teksta, gan pārbaudīt jau ierunāto materiālu. Laiks, cik vietnē "balsutalka.lv/ltg" veltīt iniciatīvai, ir katra interesenta brīva izvēle - tās var būt gan pāris minūtes tikai ierunāšanai vai tikai pārbaudei, gan, ja ir iespējas un interese, ilgāks.

Balss paraugu ierakstīšana un ierunāto stundu pārbaudīšana "Balsu talkas" latgaliskajā versijā sniedz arī tehnoloģiskus ieguvumus. Sasniedzot noteiktu ierunāto stundu skaitu, tā var tikt izmantota modernajās tehnoloģijās, sniedzot iespēju cilvēkam dot komandas un "sazināties" ar ierīci latgaliešu valodā, uzsver viens no projekta iniciatīvas autoriem un programmatūras tulkotājs Raivis Dejus.

Ierunājamie teksti latgaliski ir gan teikumi, gan atsevišķi vārdi, kurus izmantošanai vietnē atlasījuši Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas un LU MII eksperti.

"Balsu talku" organizē LU Matemātikas un informātikas institūts, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un latgaliešu kultūras kustību "Volūda". Projektu atbalsta Atveseļošanās un noturības mehānisma plāna projekts "Valodu tehnoloģiju iniciatīva".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Aptauja: Samazinājusies Latvijas iedzīvotāju tieksme pēc cenzūras

Pēdējā gada laikā ir samazinājusies Latvijas iedzīvotāju tieksme pēc cenzūras, liecina pētījumu aģentūras SKDS šī gada janvārī veiktās aptaujas dati.

Sabiedrība Kāpēc eksperti neiesaka braukt ar ziemas riepām visu gadu (+VIDEO)

Lai ceļš būtu ne tikai patīkams un ērts, bet arī drošs.

Sabiedrība Nākamnedēļ gaidāms vēss laiks, brīžiem iespējams sniegs

Svētdien Latviju šķērsos aukstā atmosfēras fronte, nākamnedēļ gaisa temperatūra noslīdēs zem normas, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī