• Aldis,
  • Aldris,
  • Alfons
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Politologs: Balsojumi izgaismojuši jaunajā koalīcijā iebūvētās pretrunas

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 07:12, 21.09.2023


Balsojumi par Saeimas priekšsēdētāja amata kandidātiem izgaismo jaunajā koalīcijā iebūvētās pretrunas, sacīja politologs un sabiedrisko attiecību speciālists Filips Rajevskis.


Foto: LETA

Par Saeimas priekšsēdētāju trešdien ievēlēta koalīcijas virzītā Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāve Daiga Mieriņa. Evikas Siliņas (JV) valdības koalīcija - ZZS, "Jaunā vienotība" (JV) un "Progresīvie" - par Mieriņas kandidatūru Saeimas priekšsēdētājas amatam vienojās pēc tam, kad atbalstu neguva ZZS virzītais Gunārs Kūtris.

Rajevskis atzīmēja, ka kopējo atmosfēru neuzlaboja arī Kūtra atvainošanās par "apsūdzēto un notiesāto" uzklausīšanu ekonomikas jautājumos. Vienlaikus ZZS ieguva amatu, kuru politiskais spēks gribēja.

Politologa ieskatā, ir jautājums, ko ZZS gribēja vairāk - Saeimas priekšsēdētāja amatu vai atbrīvoties no Edvarda Smiltēna (AS) šajā amatā.

"Mieriņa ir jaunpienācēja ZZS Saeimas frakcijā. Domāju, ka viņa kā Saeimas priekšsēdētāja būs ļoti redzama. Patlaban grūti pateikt, ko no viņas var sagaidīt, taču saprotams, ka viņas dzīvi šis amats nepadarīs vienkāršāku. Visi sekos līdzi, ko viņa spēj un ko viņa dara. Tāpat viņu salīdzinās ar Smiltēnu un viņa darba stilu. Nezinu, kurš no politiskajiem spēkiem šajā situācijā ir ieguvējs, iespējams, tā ir opozīcija," teica Rajevskis.

Taujāts, kāpēc šim amatam nevirzīja "Progresīvo" vai JV kandidātu, politologs skaidroja, ka nevar būt tā, ka visi trīs vadošie amati valstī nonāk, piemēram, JV pārziņā. Rajevskis uzsvēra, ka ZZS valdības veidošanas procesā jau pietiekami daudz piekāpusies un Saeimas priekšsēdētāja amats bija tas, kas ZZS bija nepieciešams.

"Manuprāt, ZZS no laika, kad Saeimas priekšsēdētājs bija Gundars Daudze, labi saprot, kā šo amatu izmantot, jo spīkerim Saeima ir jātur savās rokās. Šis amats ir svarīgs, jo koalīcijai balsu vairākums ir ļoti trausls. Saeimas priekšsēdētājam ir vajadzīga ietekme un vara, lai organizētu Saeimas darbu sev labvēlīgā veidā," sacīja politologs.

Viņš arī minēja, ka ZZS jau tā bijusi pieticīga. Piemēram, šī valdība netika dalīta vienādās daļās, kā to kādreiz darīja JV, ZZS un Nacionālā apvienība, jo visi trīs partneri bija vienlīdz svarīgi. Šajā valdībā tika izmantots proporcionalitātes princips. Rajevskis norādīja, ka ZZS nav tik nepieredzējis politiskais spēks, lai atdotu pilnīgi visus amatus un neko negribētu pretī.

Jautāts, vai ZZS rindās nebija citu kandidātu, izņemot Kūtri un Mieriņu, politologs sacīja, ka kandidāti bija, taču pēc "sāpīgā" valdības veidošanas procesa un Kūtra publiskās apspriešanas jebkurš kandidāts varētu rēķināties ar nepatīkamu procesu līdz amata ieņemšanai un arī pēc amata ieņemšanas.

"Politiķi, kuri ir orientēti uz pašizdzīvošanu politikā, šādā situācija pilnīgi noteikti negrib nonākt starmešu gaismā. Viņi labprātāk piekāpjas. Mieriņa kā kandidāte bija visneitrālākā. Tā kā viņa ir bijusi Carnikavas domes vadītāja, kaut kādas politiskās iemaņas pašvaldības līmenī viņai ir," pauda Rajevskis.

Taujāts, ko par valdības noturību liecina gan koalīcijas veidošana, gan šodienas balsojumi par Saeimas priekšsēdētāja amata kandidātiem, politologs uzsvēra, ka konflikta rašanās valdības ceturtajā dienā pēc apstiprināšanas notikusi bezprecedenta ātrumā.

"Manuprāt, stabilitātes nav. ZZS nepalaidīs to visu vienkārši garām. Var būt situācijas, kur JV būs jāiet lūgties un ZZS varēs atspēlēties. Es neticu, ka ZZS norīs krupi un aizmirsīs šo neērto situāciju. Interesants var izvērsties balsojums, kad būs jāpilda solījums par Stambulas konvencijas pieņemšanu. Var gadīties, ka ZZS disciplīna nebūs dzelžaina un vajadzīgais balsu skaits varētu arī nebūt. Situācija ar Kūtri neliecina, ka kontrole pār parlamentāro procesu būs dzelžaina, ka varēs bez strīdiem un diskusijām nodrošināt visas valdības vajadzības un vienošanos izpildi," sacīja Rajevskis.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Vasaras iesaukumam brīvprātīgi pieteikušies 782 Latvijas pilsoņi

Trešdien noslēdzās pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta 2025.gada jūlija iesaukumam, kuram brīvprātīgi pieteicās 782 Latvijas pilsoņi, informēja Aizsardzības ministrija.

Sabiedrība Atklāta jaunā LU klīnisko studiju bāze Stradiņa slimnīcā

Ēkas rekonstrukcijā investēti vairāk nekā 2 miljoni euro.

Sabiedrība Piektdien daudzviet Latvijā uzsnigs

Piektdien lielā Latvijas daļā gaidāms sniegs, pārsvarā tas būs neliels, vietām īslaicīgi snigs stiprāk, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Austrumu slimnīcā ierodas vēl 20 ievainotie ukraiņi

Kopumā Austrumu slimnīcā kopš kara sākuma uzņemti jau 386 no Ukrainas atvestie pacienti.

Lasiet arī

Sabiedrība Smiltēns: Valdību veidojošā koalīcija vairs nav stabila

Esošā valdību veidojošā koalīcija vairs nav stabila, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" secinājis "Apvienotā saraksta" (AS) līderis Edvards Smiltēns.

Sabiedrība Koalīcija apspriež: izveidot banku, palīdzēt aizņēmējiem un rūpniekiem

Galvenais valsts finanšu likums “tuvojas” parlamentam

Sabiedrība AS dibinātājs Pīlēns kritizē JV par vāju valdības vadību un divkosību

Trūkumi demisionējušajās valdības darbā ir saistāmi ar vāju vadību no "Jaunās vienotības" (JV) politiķa Krišjāņa Kariņa puses, šādu viedokli ceturtdien intervijā LTV "Rīta panorāmā" pauda "Apvienotā saraksta" (AS) dibinātājs Uldis Pīlēns, kura pārstāvētais politiskais spēks kopā ar JV un Nacionālo apvienību (NA) veidoja līdzšinējo koalīciju.

Sabiedrība «Progresīvo» kandidāts veselības ministra amatam varētu būt Labsvīrs

"Progresīvo" kandidāts veselības ministra amatam, ja partijai tiks uzticēta atbildība par šo nozari, varētu būt bijušais ierēdnis Edgars Labsvīrs, Latvijas Radio atzina Saeimas deputāts Edmunds Cepurītis.