• Aurora,
  • Austra
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


LŽA prasa paskaidrojumus Kozlovskim par žurnālistu iespējamo izsekošanu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 18:33, 19.09.2023


Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) nosūtījusi pieprasījumu iekšlietu ministram Rihardam Kozlovskim (JV), kurā prasa paskaidrot žurnālistu komunikācijas iespējamo izsekošanu ar spiegošanas programmatūras palīdzību.


Foto: LETA

Šāds pieprasījums nosūtīts, ņemot vērā publiski izskanējušo informāciju par Latvijā reģistrētā masu medija "Meduza" izdevējas Gaļinas Timčenko mobilā tālruņa ar Latvijas SIM karti inficēšanu ar digitālo spiegošanas programmatūru "Pegasus", kā arī ziņas par, iespējams, valsts līmenī veiktiem vēl vairāku Latvijā strādājošu žurnālistu komunikāciju uzlaušanas mēģinājumiem.

LŽA lūdz iekšlietu ministru atbildēt uz vairākiem jautājumiem, tostarp, vai Latvija ir iegādājusies "Pegasus" un tai līdzīgas digitālās spiegošanas programmas, kuras Latvijas drošības iestādes ir tiesīgas ar tām rīkoties, kāds ir tiesiskais ietvars, kādā Latvijā tiek dotas atļaujas izmantot šādas programmatūras, kas to uzrauga u.c.

Tāpat LŽA vēlas noskaidrot, cik gadījumos kopš 2018.gada tikusi dota tiesas sankcija izmantot "Pegasus" programmatūru pret Latvijas pilsoņiem un iedzīvotājiem, kā arī vai tās bija Latvijas varas iestādes, kas izmantoja "Pegasus" programmatūru piekļuvei Timčenko sakaru līdzekļiem.

LŽA atgādina, ka, lai gan spiegošanas programmatūras izmantošana pati par sevi jau ir nopietna iejaukšanās personas privātajā dzīvē, žurnālistikā tā ir jo nopietnāka pienākuma sargāt informācijas avotus dēļ.

Žurnālistus pārstāvošā organizācija vēlas gūt pārliecību, ka "Pegasus" izmantošana Latvijā ir notikusi likumīgi un ir bijusi samērīga.

LŽA atgādina, ka Eiropas Parlamenta rekomendācijā norādīts, ka digitālo spiegošanas programmu lietošanai ir jābūt izņēmumam, kam ir jābūt pamatotai tiesas sankcijai. Turklāt personai, kas ir novērota, ir jābūt tiesībām to uzzināt, kad novērošana beigusies un jābūt iespējām to administratīvi un juridiski apstrīdēt atbildīgās iestādēs.

Pieprasījuma kopijas nosūtītas Valsts drošības dienesta vadītājam Normundam Mežvietam, Nacionālās drošības padomes locekļiem un Saeimas Nacionālās drošības komisijas deputātiem.

Valsts drošības dienestā teica, ka dienesta rīcībā nav informācijas par uzbrukumu Gaļinas Timčenko telefonam, līdz ar to VDD no komentāriem atturēsies.

Vienlaikus dienestā vērsa uzmanību, ka jebkurai personai ir tiesības ar iesniegumu vērsties prokuratūrā, lūdzot pārbaudīt, vai pret to nav tikušas veiktas prettiesiskas operatīvās darbības.

VDD gan patlaban neatbildēja, vai tas savā darbā izmanto "Pegasus".

Rīgā bāzētā krievu tīmekļa medija "Meduza" dibinātājas Timčenko "iPhone" ticis inficēts ar spiegprogrammatūru "Pegasus".

"Meduza" tehniskās nodaļas speciālisti par noklausīšanos uzzināja jūnijā. Domājams, ka "iPhone" tika inficēts pirms Timčenko vizītes Berlīnē februāra vidū.

"Pegasus" izstrādājis Izraēlas uzņēmums "NSO Group" un ar spiegprogrammatūru inficēti viedtālruņi ļauj ieinteresētām pusēm iegūt to ziņojumus, fotoattēlus, e-pastus, ierakstīt sarunas, slepus aktivizēt mikrofonus un kameras.

Redakcija neizslēdz, ka kāds no Eiropas izlūkdienestiem varētu būt iesaistīts spiegošanas programmas instalēšanā Timčenko telefonā.

Pēc "Access Now" versijas, galvenās aizdomās turamās varētu būt Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, kas izmanto "Pegasus", visupirms Igaunija, Vācija vai Latvija. "Access Now" tur aizdomās arī ar Krieviju saistītās valstis - Azerbaidžānu, Kazahstānu un Uzbekistānu, kuras arī izmanto spiegprogrammatūru.

"Meduza" norāda, ka Timčenko telefons tika inficēts tieši pirms konfidenciālas Krievijas neatkarīgo mediju pārstāvju sanāksmes 11.februārī Berlīnē.

"NSO Group" pārstāvis medijam "Meduza" norādīja, ka uzņēmuma izstrādnes "tiek pārdotas tikai ASV un Izraēlas sabiedrotajiem, īpaši Rietumeiropā, un tikai un vienīgi noziedznieku un teroristu apkarošanai - pilnīgā saskaņā ar ASV nacionālās drošības globālajām interesēm".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Rīga: Par jaunām ēkām piešķirs NĪN atvieglojumus

Rīgas pašvaldība atgādina, ka NĪN atvieglojumu saņemšanai jābūt izveidotai oficiālai elektroniskai adresei vai Finanšu departamentā reģistrētam epastam.

Sabiedrība Lauksaimnieki otrdienas piketu sāks ar gājienu no Doma laukuma

Lauksaimnieki piketu, kas paredzēts otrdien, 5.martā, sāks ar gājienu no Doma laukuma uz Ministru kabinetu, kur atbalstīs meža nozares pārstāvjus un paudīs savu nostāju pret lauksaimnieku īpašumā esošas zemes ierobežojumiem bez adekvātiem kompensēšanas mehānismiem, pauda biedrības "Zemnieku saeima" valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Sabiedrība Prokuratūra cēlusi apsūdzību pret bijušo CVK priekšsēdētāju

Prokuratūra cēlusi apsūdzību pret bijušo Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāju un diviem esošiem komisijas darbiniekiem lietā par krāpšanu lielā apmērā.

Sabiedrība Zemnieki brīdina: protestu akcijas būs regulāras

"Jau šobrīd ir skaidrs, ka 5.marts nebūs šogad pēdējā protestu akcija. Mēs neprotestējam, lai biedētu sabiedrību un pilsētās radītu sastrēgumus. Lauksaimnieki ar savu balsi iestājas par ilgtspējīgu lauksaimniecību un visai Latvijas ekonomikai svarīgas nozares dzīvostpēju. Lai tas notiktu, neviens no mums nevar atļauties nogurt", - pārliecināts Zemnieku saeimas pārstāvis.

Lasiet arī

Pasaule Tusks aicina ES piemērot sankcijas pārtikas importam no Krievijas

Polijas premjerministrs Donalds Tusks pirmdien aicinājis Eiropas Savienību (ES) piemērot visaptverošas sankcijas pārtikas un lauksaimniecības produktu importam no Krievijas un Baltkrievijas.

Sabiedrība Latvijā būs aizliegts ieviest no Baltkrievijas arī kartupeļus un burkānus

Zemkopības ministrija (ZM) paplašinājusi iespējamam importa aizliegumam pakļauto Krievijas un Baltkrievijas preču sarakstu.

Veselība Latvijā vairāk nekā divas trešdaļas cilvēku strādā sēžot (+VIDEO)

Darba vietas iekārtojumam būtu jābūt ergonomiskam, drošam un ērtam.

Ekonomika Darba devēji cer uz nodokļu samazināšanu

Svarīgi, lai Finanšu ministrija un koalīcijas partneri vienotos par Latvijas ekonomikai tik nepieciešamajām izmaiņām nodokļu regulējumā un virzītos uz to apstiprināšanu.