• Lāsma,
  • Zanda,
  • Zandis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


«ES pietiks līdzekļu Ukrainas atbalstam tik, cik ilgi tas nepieciešams» (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 07:17, 07.09.2023


Latvijas aizsardzības ministra amata kandidāts Andris Sprūds augstu vērtē sadarbības perspektīvas ar Kijivu.


Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Sprūds tiekas ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Anatoliju Kucevolu.

Par ticamāko Aizsardzības ministrijas vadītāja amata kandidātu šobrīd tiek dēvēts parlamentārās Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs, ilggadējais Latvijas Ārpolitikas institūta vadītājs, Stradiņa universitātes profesors Andris Sprūds.

Politiķis atbildēja uz "VS.LV" jautājumiem.

-Kā Jūs vērtētu Ukrainas izredzēs dalībai NATO un Eiropas Savienībā?

-Vērtēju pozitīvi. NATO samitā sabiedrotie, kuru starpā ir 22 no 27 Eiropas Savienības valstīm, skaidri pauda, ka Ukraina būs 33. NATO dalībvalsts. Tas nozīmē, ka Ukrainas integrācija Rietumu drošības, politiskās un ekonomiskās sadarbības organizācijās, tostarp ES, ir uzsākta un virzās zināmā tempā. NATO samits ir rezultējies ar vairākiem svarīgiem aspektiem. Pirmkārt, ir nostiprinājies Ukrainas eiroatlantiskais virziens. To apliecina NATO līderu oficiālie izteikumi par to, ka Ukraina pēc kara kļūs par NATO dalībnieku, turklāt ar atceltām prasībām dalībai rīcības plānā.

Otrkārt, militārais atbalsts Ukrainai ir kļuvis vēl lielāks, jo vairākas NATO valstis paziņoja par papildus palīdzības paketēm militārā aprīkojuma ziņā. Treškārt, ir izveidota NATO-Ukrainas padome - jauna kopīga institūcija, kurā sabiedrotie un Ukraina darbojas kā līdzvērtīgas dalībvalstis, lai veicinātu politisko dialogu, iesaistīšanos, sadarbību un Ukrainas eiroatlantiskos centienus pievienoties NATO. Tas nodrošinās kopīgas konsultācijas, lēmumu pieņemšanu un aktivitātes, kā arī kalpos kā krīzes konsultāciju mehānisms starp NATO un Ukrainu.

Attiecībā uz ES šobrīd primārs jautājums ir par sarunu uzsākšanu. Jūnija mutiskajā ziņojumā par Ukrainas reformu progresu, tika saņemta informācija, ka no izvirzītajām 7 prioritārajiem uzdevumiem Ukraina ir veiksmīgi izpildījusi 2 (tiesu pārvaldības struktūras reforma; mediju jomā pārņemot plašsaziņas līdzekļu tiesību aktus saskaņā ar ES audivizuālo mediju pakalpojumu direktīvu), labs progress ir 1 (Satversmes tiesas reforma) un atlikušajos 4 ir zināms progress (korupcijas apkarošana, nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas apkarošana, deoligarhizācija, nacionālās minoritātes). Progress noteikti ir veikts, vienlaikus vēl potenciāls uzlabojumiem saglabājas. ES dalībvalstīm būs jāvienojas politiski par tālāko virzību.

-Palīdzība Ukrainai no Eiropas Savienības attiecas ne tikai uz militāro tehniku, bet arī uz finansēm – vai, jūsuprāt, Eiropai pietiks līdzekļu?

-Īsā atbilde ir – jā. ES pietiks līdzekļu Ukrainas atbalstam tik, cik ilgi tas ir nepieciešams. Kopš 2022. gada 24. februāra ES (institūcijas un dalībvalstis) ir atbalstījušas Ukrainu ar vairāk kā 77 miljardu eiro palīdzību, kur lielākā daļa no tā – ap 40 miljardiem eiro ir bijusi finansiālā palīdzība. 77 miljardi eiro 1 gada un 6 mēnešu laikā ir 0,9% no ES valstu ikgadējiem budžeta tēriņiem 2022. gadam, un 0,45% no ES valstu kopējā IKP 2022. gadam.

Ir saprotams, ka atbalsts skaitļos, kas strauji pieauga kara sākumā, ar laiku izlīdzināsies. Taču, lai arī ES ir spēlējusi izšķirošu lomu Ukrainas finanšu kapacitātes saglabāšanā, tās atbalsts ir daudzveidīgs. Tas iekļauj gan sankcijas pret Krieviju, gan vieglākus piekļuves nosacījumus ES tirgum, gan ES pilsoniskās sabiedrības aktivitātes, gan ES valstu un līderu politisko atbalstu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība «Pirmā nāk valoda. Un pēc valodas nāk tanki, slepkavības, izsūtīšanas» (+VIDEO)

Bijušais deputāts Lapiņš izraisīja diskusijas par etnopolitiskām tēmām.

Sabiedrība NATO STRATCOM vadītājs Jānis Sārts kritizē Varšavas attieksmi (+VIDEO)

"ASV caur Poliju spiež Ukrainu uz konflikta iesaldēšanu", - pauž komentētāji.

Sabiedrība Mairs Briedis neizpratnē par lidmašīnu atstātajām sliedēm (+VIDEO)

Latvijas bokseris Mairis Briedis pārsteidzis savus ''Facebook'' sekotājus ar savādiem jautājumiem.

Sabiedrība Šogad Rīgas pārtikas izdales punktā izdalīts aptuveni 18 tonnas produktu

Šogad Rīgas pārtikas izdales punktā izdalīts aptuveni 18 tonnas pārtikas produktu, aģentūru LETA informēja pārtikas bankas "Paēdušai Latvijai" vadītāja Agita Kraukle.

Lasiet arī

Pasaule ASV ģenerālis: pārmetumi Ukrainas armijai ir neprofesionāli un bezjēdzīgi

Kritika, kas Ukrainas armijai tiek pausta par veikumu karā, ir neprofesionāli un bezjēdzīgi paziņojumi, diskusiju gaitā Vašingtonā paziņojis NATO Eiropas sauszemes spēku bijušais komandieris atvaļinātais ASV ģenerālis Bens Hodžess.

Pasaule Laikraksts: Irānas dronos «Shahed» vairāk nekā 50 Eiropas komponentu

Irānas dronos "Shahed", ko Krievija izmanto karā pret Ukrainu, ir vairāk nekā 50 Eiropas elektronikas komponentu, vēsta britu laikraksts "The Guardian", atsaucoties uz slepenu ziņojumu, ko Kijiva sniegusi Rietumu sabiedrotajiem.

Sabiedrība Ukraina atbildēs uz Krievijas uzbrukumiem enerģētikas infrastruktūrai

Krievija ziemā koncentrēsies triecieniem Ukrainas enerģētikas infrastruktūrai, bet Ukraina tam sniegs atbildi, intervijā telekanālam CNN sacīja Ukrainas aizsardzības ministrs Rustems Umerovs.

Pasaule Krievija devusi raķešu triecienu Odesas ostas infrastruktūrai

Krievija naktī uz pirmdienu devusi raķešu triecienu Odesas ostas infrastruktūrai, nodarot postījumus, pirmdien paziņoja Ukrainas amatpersonas.