Jaunākie mūsu valsts skolu pētījumi, tostarp Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas uzņemtie, liecina, ka Latvijas skolēnu lasītprasme joprojām klibo. Kā uzlabot situāciju?
Lasītprasme nav saistīta tikai ar latviešu valodas stundu
"Lasīt var iemācīties tikai lasot, bet bērns to patstāvīgi vēl neprot. Neviens ar šo prasmi nav piedzimis, tādēļ jāiegulda darbs, kas prasa gan laiku, gan piepūli, gan pacietību", - norāda Ventspils 4. vidusskolas sākumskolas pedagoģe Ilze Jermola.
"Jālasa regulāri un sistemātiski, dažādos formātos un veidos – grāmatā, uz ielas, veikalā, datorā, spēlējot spēles, pa vienam, lomās – tik ilgi, kamēr tiek sasniegts attiecīgais meistarības līmenis. Var domāt, ka bērns skolā tiks nodots pedagogu rokās un agrāk vai vēlāk lasīt iemācīsies. Iemācīsies, bet līdz ar novēlotu lasīt mācēšanu līdzi nāks problēmas dažādos mācību priekšmetos, arī sociālajā dzīvē. Lasītprasme nav saistīta tikai ar latviešu valodas stundu. Tā ir nepieciešama visa mācību satura apguvei un ir mācīšanās atslēga. Pieredze rāda, ka bērns bez atbilstošām lasīšanas iemaņām lieliski saprot, ka nespēj paveikt darbus, nezinot noteikumus. Tad viņš sāk minēt, mēģinot saprast pēc līdzības, dotā zīmējuma un citām pazīmēm, kas uzdevumā jāveic, un ne vienmēr trāpa pareizi".
"Mācīties lasīt var arī spēlējoties, un tas iespējams gan pirmsskolā, gan mājās – to es stāstīju un demonstrēju Ventspils Izglītības pārvaldes organizētajā Vecāku skoliņā maijā",- stasta Ilze Jermola.
Daži ieteikumi ģimenēm
-Turpiniet ikvakara priekšā lasīšanu, tikai atcerieties – tagad galvenais lasītājs ir jūsu bērns! Lasiet kopā, piemēram, sadalot tekstu pa rindkopām vai lasot lomās.
-Ieviesiet ģimenes lasīšanas laiku. Regulāra 10 minūšu ikdienas vingrināšanās ir pietiekama bērnu lasīšanas prasmes paaugstināšanai.
-Piedāvājiet bērniem izlasīt dažādus tekstus, piemēram, ēdienkartes, ceļojumu aprakstus, spēļu instrukcijas, laika ziņas, filmu satura anotācijas un citu ikdienas informāciju.
-Mudiniet bērnu izteikt domas par lasīto, pastāstīt saviem vārdiem, par ko bija teksts, kas pārsteidza, kas bija jaunums.
-Ja jūsu bērna lasījumā ir daudz kļūdu, varat trenēties atsevišķu vārdu, teikumu lasīšanā, lūdzot nepareizi izlasītu vārdu lasīt atkārtoti. Šajā gadījumā uzmanība netiek pievērsta teksta saturam, bet gan pareizai lasīšanai.
-Slavējiet bērnu par viņa lasīšanas centieniem un panākumiem. Izrādiet interesi par to, kā viņš saprata lasīto un kā teksts viņam patika.
-Mudiniet un radiniet bērnus apmeklēt bibliotēku, lai atrastu jaunu lasāmvielu. Bibliotēkā vienmēr ir iespējams atrast jaunākās grāmatas dažāda vecuma bērnu interesēm.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri