• Meta,
  • Sniedze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Labklājības ministre sola uzraudzīt Latvijas bērnus ar atjauninātu sistēmu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 11:20, 16.08.2023


Risku datubāzē jau ir informācija par gandrīz katru 13. bērnu.


E.Siliņa: "Labklājības ministrijā nevar nosaukt tādu vienu galveno prioritāti".


Labklājības ministre Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") solīja parlamentam pastiprināt bērnu uzraudzību Latvijā, ievietojot nepilngadīgos speciālā datubāzē.

Ministru kabinets ir saņēmis Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vēstuli Nr. 142.1.9/6-35-14/23, kurā aplūkoti jautājumi, kas saistīti ar Iekšlietu ministrijas Informācijas centra pārziņā esošās Integrētās iekšlietu informācijas sistēmas apakšsistēmas "Nepilngadīgo personu atbalsta informācijas sistēma" (ekspluatācijā ieviesta 2013. gadā, turpmāk – NPAIS) darbību, kā arī citi saistīti jautājumi bērnu noziedzības novēršanai un bērnu aizsardzībai pret noziedzīgu nodarījumu.

Šobrīd NPAIS ir informācija par aptuveni 28 000 no 360 000 Latvijas bērniem, kas ir aptuveni 8 % no visiem bērniem Latvijā. Šie pārsvarā ir pusaudži vecumā virs 12 gadiem (57 % bērnu no NPAIS esošo bērnu kopskaita). Šāds relatīvi šaurs tvērums ir saistīts ar to, ka līdzšinējā informācijas sistēmas darbība bijusi vērsta uz smagu un ilgstoši nepietiekami risinātu gadījumu uzskaitīšanu (nevis prevenciju), kad bērnam jau ir iestājušās negatīvās sekas, piemēram, bērns ir nonācis ārpusģimenes aprūpē, ir cietis no prettiesiskām darbībām vai pats ir izdarījis likumpārkāpumus.

Lai sekmētu NPAIS izmantošanu, Valsts policijas koledžā ir izstrādāta un tiek realizēta profesionālās izglītības pilnveides programma "Nepilngadīgo personu atbalsta informācijas sistēma", kuras ietvaros programmas klausītājiem ir iespējams apgūt un pilnveidot praktiskās prasmes darbam ar NPAIS. Savukārt iekšējo kontroles mehānismu nodrošina attiecīgo struktūrvienību vadītāji. Valsts policijas koledža 2017. gadā minēto programmu īstenoja 1 reizi, apmācītas 7 Valsts policijas amatpersonas, 2019. gadā – 1 reizi, apmācītas 8 Valsts policijas amatpersonas, 2022. gadā – 2 reizes un apmācītas 24 Valsts policijas amatpersonas. Valsts policijas koledžas studiju kursā "Informācijas sistēmas" apakšsistēmā "Nepilngadīgo personu atbalsta informācijas sistēma" par šo tēmu pilna laika klātienes kadetiem ir novadītas 20 kontaktstundas un nepilna laika neklātienes kadetiem 6 kontaktstundas.

Taču Evika Siliņa vēstulē likumdevējiem atzīst sistēmas nefunkcionalitāti.

"Izvērtējot esošo NPAIS, konstatējams, ka esošais NPAIS ietvars neļauj agrīni (preventīvi) pamanīt un risināt bērnu vajadzības. Šobrīd sistēma lietojama ļoti ierobežotos gadījumos un nesasniedz tās izveides mērķi – agrīnu bērna vajadzību pamanīšanu un risināšanu. NPAIS dati sāk atspoguļoties tikai tad, kad bērns jau ir piedzīvojis būtisku traumu, piemēram, vardarbību vai novārtā pamešanu. Pietrūkst būtisku pamatdatu, kas ļautu sistēmu lietot gadījumu vadībā, kā arī agrīnās prevencijas vai bērnu politikas analīzes nolūkos", - раuž ministre.

"Ne vienmēr atbildīgās institūcijas veic manuālu datu ievadi NPAIS; izglītības iestādei patlaban nav piekļuves NPAIS esošajiem datiem par bērnu; esošā sistēma ir novecojusi no tehnoloģiskā viedokļa un nav lietotājam draudzīga; uzlabojumi NPAIS lietošanā nav konstatēti", - stasta LM dokuments.

Prognozējams, ka dokumenta "NPAIS jaunā stratēģija: ceļā uz mūsdienīgu atbalsta sistēmu katram bērnam" izvērtējumu un jaunās informācijas sistēmas koncepta pilnveidošanu atbilstoši aktuālajai situācijai, tajā skaitā biznesa procesu aprakstu sagatavošanu, plānots veikt līdz 2024. gada beigām. Jaunās informācijas sistēmas koncepta ieviešanai nepieciešamā finansējuma apmēru būs iespējams noteikt pēc koncepta izstrādes.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Automašīnām jābūt aprīkotām ar ziemas riepām

No šodienas līdz 1.martam automašīnām un autobusiem, kuru pilna masa nav lielāka par 3500 kilogramiem, obligāti jābūt aprīkotiem ar riepām, kas paredzētas braukšanai ziemas apstākļos, paredz Ceļu satiksmes noteikumi.

Sabiedrība Sākoties decembrim, Latviju klāj līdz 30 centimetriem dziļš sniegs

Decembra pirmajā rītā valsts centrālo un austrumu daļu klāj līdz 30 centimetriem (cm) bieza sniega kārta, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati.

Sabiedrība Piesakoties brīvprātīgi VAD, iespējams saņemt lielāku atalgojumu

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis (AS) atgādina, ka, piesakoties brīvprātīgi Valsts aizsardzības dienestā (VAD), iespējams izvēlēties, kur dienēt.

Sabiedrība Austrumu slimnīcas infektologi aicina reizi gadā veikt HIV testu

Atzīmējot HIV/AIDS dienu, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) infektologi aicina ikvienu veikt vienkāršu asins analīzi, lai būtu iespēja pārliecināties, ka neesat inficēts ar imūndeficīta vīrusu, aģentūru LETA informēja slimnīcā.

Lasiet arī

Veselība No rītdienas Jelgavā topošās māmiņas varēs saņemt bezmaksas vingrošanu (+VIDEO)

Nodarbības palīdz apgūt dažādas relaksācijas metodes, iemāca novērst emocionālo spriedzi.

Sabiedrība Gandrīz pusei Latvijas bērnu trūkst izpratnes par naudas vērtību

Kaut arī katra otrā ģimene apspriež personīgo finanšu pārvaldīšanas pamatus, teju puse - 47% - Latvijas iedzīvotāju, kam ir bērni piecu līdz 23 gadu vecumā, norāda, ka, pēc viņu domām, bērniem sagādā grūtības izprast naudas vērtību, liecina "Swedbank" Finanšu institūta aptauja.

Sabiedrība LM: Bērnu aizsardzības centra izveide 2023.gadā izmaksās 1 653 764 eiro (+VIDEO)

Bērni var baidīties atklāt informāciju par ģimenes situāciju, pauž ministrija.

Sabiedrība Latvijā nepieciešams veicināt bērnu ar īpašām vajadzībām integrāciju (+VIDEO)

Aizspriedumi un noraidoša sabiedrības attieksme ir lielākā barjera šādiem cilvēkiem veidot dzīvi ārpus institūcijām, pauž LM.